Odpowiedz 
Low tech Pytania
01-03-2014, 16:38
Post: #1
Low tech Pytania
Witam wszystkich.Mam zamiar zmienić swój biotop z Tangi na Azję .Akwarium typu Low -Tech.Sporo poczytałem na ten temat ,ale wiadomo ,że informacji nigdy za wiele.
Oświetlenie będzie 2x24 czyli wychodzi 0,5 przy 96L jakie posiadam.Ogrzewanie grzałka 100w z termoregulatorem, filtracja kubeł Fluval 205, i tu pierwsze pytanie.Do tej pory z uwagi na specyfikę Tanganiki oprócz 4 gąbek całość jest zasypana grysem koralowym. Fluval ma cztery gąbki i trzy kosze.Mam trochę ceramiki i biobali. Co proponujecie dać do koszy i w jakiej kolejności. Kolejne pytanie dotyczy roślinności .Jest wiele zielska które teoretycznie może sobie rosnąć w Low Techu.. Ja wybrałem na przód sagitaria subulata, ecunidorus latifocius,hygrophilia duare,pogestemon helferi,elatine tiandra,gałęzatka .Środek: cryptocoryny, np Wendta brown,echinodorus,lotos tygrysi,bacopy.Tył: nurzaniec,bolbitis,bacopa karolińska,moczarka argentyńska. Jak to widzicie? Ile tego dać, bo w Tandzenie nie ma problemów z roślinnością , trochę nurzanca i po sprawie, a nie mam za bardzo doświadczenia z florą.Może inne Wasze propozycje. Obsada góra: prętnik karłowaty 1+2, ławica razbor, klinowa, espei ,hengela tak myślę 12-16 szt/ jakie ,to temat jeszcze otwarty ale jeden rodzaj/ lub danio czerwone,pręgowane ,jeszcze nie wiem,może pielęgnica Ramireza 1+1/ tylko to nie Azja/ dno: kiryski, spizowy, albinos,sterby lub panda 4-6 szt z gatunku, i znowu to nie Azja. Może coś innego mi podpowiecie?
Podłoże ziemia z kretowiska, zasypana żwirkiem kwarcowym. Od pół roku w ramach zdobywania doświadczeń mam mały baniak na takiej ziemi z gupikami Blue Japan ,przygarniętą kosiarką oraz modrookami gertrudy,są też krewetki, i wszystko Ok, zero glonów , z flory nurzaniec, rogatek, pistia , anubiasy i cryptocoryna. Część roślin i ryby polecą do większego baniaka, a tam mam zamiar wpuścić bojownika. Praktyka jak wiadomo czyni mistrza, stąd mój ukłon do Tych akwarystów którzy mieli lub mają doświadczenia w prowadzenia tego typy akwarium i chętnie się podzielą swoimi uwagami, zwłaszcza w temacie flory i fauny.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-03-2014, 15:58
Post: #2
RE: Low tech Pytania
Co za cisza,nikt z Was nie ma akwarium w stylu Low-tech? Miałem nadzieje na parę postów , ale widzę że będe musiał sam sobie poradzić.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-03-2014, 23:04
Post: #3
RE: Low tech Pytania
jagoo napisał(a):Praktyka jak wiadomo czyni mistrza, stąd mój ukłon do Tych akwarystów którzy mieli lub mają doświadczenia w prowadzenia tego typy akwarium
Aloo
Dziękujemy koledze za ukłony ,a im głębsze tym lepiej.
Chcąc uchronić kolegę przed czytaniem bezsensownych postów od razu odsyłam tutaj http://www.oriol.pl/
Miłej lektury,naprawdę warto i są nagrody
Pozdr.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2014, 10:51
Post: #4
RE: Low tech Pytania
Dzięki,za troskę i lekturę , temat przerobiony ,ale miałem nadzieje na odpowiedzi,, praktyków,, tych co mają lub mieli Low - techa, ale widocznie albo nikt nie ma albo następuje olewanie klienta. Cóż bez urazy, poradzę sobie jak nie na tym to na innym forum. Miałem też nadzieje ,że może odpowiedzi pomogą także tym którzy mają problemy z akwarium a które to rozwiązuje Low tech/np glony,koszta założenia i prowadzenia itd/ . Niestety nic z tego. Widać trzeba zmienić forum.Pozdrawiam

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2014, 15:50
Post: #5
RE: Low tech Pytania
Jeśli to ma być biotop, to z roślin raczej takie rzeczy jak bacopy czy żabienice nie pasują - poszukaj na google jakie gatunki popularnych akwariowych są z Azji, ja bym na pewno stawiał na dużą ilość kryptokoryn, nadwódek i różdżyc. Co do obsady to się nie znam na rybkach, w filtracji możesz zostawić trochę grysu koralowego, bo przynajmniej w wizji Diany Walstad w low-techu powinna być lekko twarda woda.

Traszki, zielsko i skorupiaki Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2014, 16:36
Post: #6
RE: Low tech Pytania
Idea Low tech zakłada jak najmniejsze używanie urządzeń elektronicznych. Założenie i stworzenie takich warunków aby akwarium utrzymało się i funkcjonowało samo bez ingerencji człowieka. Pozostaje pielęgnacja roślin co najwyżej ,musisz tak dobrać gatunki ryb i roślin aby to sie zgrało po czasie,no trzeba troche kombinacji ,a efekt bedziesz widział po paru miesiącach .

300 l ogólniak towarzyski.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 09:32
Post: #7
RE: Low tech Pytania
Miałem low-techa rok czasu i nie narzekałem. Rosły bacopy, cryptokoryny, żabienice i inne rośliny przy oświetleniu zaledwie 0,36w/l ryby się dobrze czuły nawet ramirezki. Podmian nie robiłem. Tylko dolewałem wody. Filtr czyściłem tylko raz i było ok Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 16:52
Post: #8
RE: Low tech Pytania
Własnie o coś takiego mi chodzi, oświetlenie będzie 0,5 w /l, więc rośliny powinny dobrze rosnąć,jak wspomniałem mam od około pół roku kostkę na ziemi i jest gites,nawet szyb nie muszę czyścić, woda klarowna,rośliny zielone ,bez oszałamiających przyrostów ale to dobrze ,nie muszę ingerować w baniaku,pytałem o rośliny bo mając Tanganike nie mam doświadczenia z fauną.Tyle co napisane na forach o Low techu. Dzięki, po wakacjach zmieniam biotop, na Low - techu chce zrobić sobie Azję. Właśnie skombinowałem sobie ziemie z kretowiska, taką jak mam w małym baniaku, tyle że chciałbym ją zasypać nie bazaltem tylko piaskiem lub żwirkiem .Dojdzie korzeń lub dwa, parę kamieni, rośliny te sprawdzone i te przez was podane.Obsada prętnik karłowaty ,ławica razbor lub danio, pielęgnica Ramireza i myślę o piskorku Kuhla, jak to wszystko ogarnę to po wakacjach wstawię foty. Wielkie dzięki.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 17:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-03-2014 17:31 przez Michu2802. Powód: Nowe informacje)
Post: #9
RE: Low tech Pytania
Nie jestem pewien czy zasypanie ziemi piaskiem to dobry pomysł. Po jakimś czasie piasek może się "wcisnąć" pomiędzy ziemie i nie będzie fajnie, ale żwirek jak najbardziej. Sam mam akwa na LT od chyba 3/4 roku o ile się nie myle, jedynym problemem jest przesadzanie roślin.

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 17:44
Post: #10
RE: Low tech Pytania
No roślin już raczej nie przesadzisz w low-techu. P. Ramireza to nie Azja, ale to już pewnie wiesz. Ja bym do azji pomyślał o głowaczyku barwnym Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 17:51
Post: #11
RE: Low tech Pytania
Da rade przesadzać, ale jest z tym kupa roboty i trzeba być ostrożnym i cierpliwym Smile

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 20:42
Post: #12
RE: Low tech Pytania
Co do piasku też mam wątpliwości, ale z uwagi na kiryski i różne opinie na temat ostrości bazaltu i wpływu na ich zdrowie chyba skusze się na żwirek. roślin generalnie się w Low techu nie przesadza, ewentualnie jak już to przycina lub wycina, są tacy którzy stosują siatkę np budowlana pomiędzy ziemie i żwir.Wiem ,że Ramireza to nie Azja, szkoda ,bardzo mi się podoba,może faktycznie dać głowaczka zamiast kirysków? W końcu kiryski to też nie Azja a Ameryka Południowa. Czy w Poznaniu można kupić obrobiony bazalt, gdzieś czytałem że ,,obrabia,, się go poprzez przepuszczenie w betoniarce co powoduje likwidacje jego ostrości. Ładnie kontrastuje z zielenią roślin, a jak ma się głowaczek do bazaltu bo nigdzie nie mogę znaleść informacji na ten temat. Hoduje ktoś może te rybkę?

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 22:47
Post: #13
RE: Low tech Pytania
Kup czarny zwirek kwarcowy. Nie ma ostrych krawedzi I swietnie wyglada
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 23:04
Post: #14
RE: Low tech Pytania
U siebie mam kiryska spiżowego na czarnym żwirku bazaltowym kupionym od faceta na Starołęce i nie ma najmniejszego problemu. Co do roślin nie powinno się przesadzać, tak jak wiele innych rzeczy, które jednak się robi Smile

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2014, 23:28
Post: #15
RE: Low tech Pytania
Drobny piasek po prostu utrudnia ruch między słupem wody a podłożem. Ja miałem wiele low-techów, głównie na żwirku kwarcowym 1-3mm lub trochę grubszym i tego się trzymam. Bazaltu nie polecam (a stosowałem), sadzenie w tym jest do kitu i nie wiem jak ludzi namówiła ta propaganda ciemnych podłoży, żeby z taką radością tego używać.
Jak przewidujecie wyrywanie roślin - jak najbardziej siatka jest dobrym pomysłem. Bez siatki zresztą też można wyrwać i katastrofy wbrew pozorom nie ma, jeśli się to robi umiejętnie.

Jak chcecie, żeby kiryski miały w czym grzebać to co za problem - zróbcie plażę z drobniejszego piasku, pod którą nie będzie ziemi, tylko polecam PORZĄDNIE oddzielić podłoża kamieniami, korzeniami i mchem, bo z czasem to się będzie mieszać.

PS. Banano89 gratuluję, w bardzo przekonujący sposób nie napisałeś NIC, tak, że dopiero po chwili od przeczytania dociera to do człowieka Tongue

Traszki, zielsko i skorupiaki Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Aquael maxi kani 250 pytania maki69 0 7,304 16-03-2020 23:56
Ostatni post: maki69
  Trawnik w 63l low-tech matoole 5 23,241 08-12-2014 23:29
Ostatni post: krzysiek.25



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości