Odpowiedz 
Oświetlenie
16-03-2014, 15:37
Post: #1
Oświetlenie
Witam szlag mnie powoli trafia z moim światłem. Tak się zastanawiam, bo mam teraz 3x24W co daje 72 W a chciałbym zmienić na hqi 70 W. Czy taka zmiana coś da? Czy wszystko będzie lepiej doświetlone? Mógłbym kupić 2x39, nie chodzi o to, że będzie wystawać to jest najmniejszy problem. Ale owa lampa jest zbyt wąska i nie doświetli tak jak bym sobie tego życzył. Czekam na opinie ekspertów. 2x70 W hqi na 112 L to już raczej przesada, choć mozna by je zawiesić wyżej, ale w pokoju zrobi mi się poswiata jak w laboratorium a tego nie chcę. Czekam na opinie ekspertów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 15:41
Post: #2
RE: Oświetlenie
masz akwarium 80x35 więc dosyć wąskie, jeżeli belka ci nie pasuje może lampa diy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 16:16
Post: #3
RE: Oświetlenie
A jak by zostawić 2x24w i do tego dołożyć oświetlenie ledowe?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 17:07
Post: #4
RE: Oświetlenie
Lepiej kup 2x20W led, wyjdzie taniej, a światła będzie tyle samo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 17:29
Post: #5
RE: Oświetlenie
Jak na maxa musisz mieć boki doświetlone to świetlówki t8 są akurat na długośc tego baniaka mają wówczas po 25W

ja mam wszystko na lampach diy i pokrywach z płyty meblowej dobry sposób bo można modernizować oświetlenie ale to dodatkowe koszta a zarazem nie wszystkim się to podoba. Dla mnie baniaki otwarte są jak najbardziej na plus ale ewentualnie kosteczki, duże to akurat nie dla mnie i w moim domu właśnie ze względu na światło odbijające się od tafli wody. zbiornikowi 112L w zupełności powinno wystarczyć to 72W nawet przy żarniku hqi moim zdaniem nie osiągniesz lepszego efektu bo musiałbyś go zawiesić bardzo wysoko aby doświetlił ci wszystko mocniej niż te świetlówki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 17:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2014 17:53 przez Mikołaj.)
Post: #6
RE: Oświetlenie
no właśnie że te 72 to zbyt mało dla wymagających roślin. A wnioski mam po tym że wszystko rośnie bardzo powoli i mimo dozowania CO2 nie na efektu bąblowania przy nawożeniu wg zaleceń a nawet przekroczeniu tej dawki. Hm 4x25 W t8 i lampa DIY z rury PCV byłoby chyba najlepsze wyjście. Bo jakoś do szkła OW nieuśmiecha mi się robić pokrywy bo wg mnie psuje efekt.

4x24W T5 ułożone naprzemiennie dadzą radę? Rozstawił bym je na szerokości 25 cm, a akwarium ma 35cm.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2014, 18:36
Post: #7
RE: Oświetlenie
Nie pchaj się w świetlówki T8 popatrz ile mają lumenów w stosunku do T5

Dla mnie 2x39w. musiało by być minimum.

A co do roślin jeżeli coś nie tak rośnie to znaczy że jest jakaś blokada jakiegoś pierwiastka.

U mnie np. mam ciagle popalone stożki u aromatici a inne rośliny rosną ładnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości