Odpowiedz 
LED-y do nano akwarium z mchami
23-12-2013, 20:05
Post: #1
LED-y do nano akwarium z mchami
Czy ktoś z forumowiczów ma oświetlenie LED w swoim akwarium?
Jeżeli tak to bardzo jestem ciekaw opinii. Ja osobiście poszukuję oświetlenia led do nano akwarium 25x25 cm.
Najbardziej zainteresowała mnie lampka EHEIM AquaLight LED 7W oraz Diversa LED Intenso 5,7 W.
Nie zamierzam tam trzymać żadnych wymagających roślin, tylko mchy, anubiasy i mini pelię. Ma ktoś może jakieś doświadczenia ze wspomnianym oświetleniem?
pozdrawiam
Marmota
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-12-2013, 21:37
Post: #2
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Ja oświetlam krewetkarium 43l lampą LED DIY zrobioną na taśmie led 5050 o barwie zimnej. 96 diod x 0.24W daje jakieś 23W
Kryptokoryny rosną bardzo ładnie, miałem mini pelie i też ładnie rosła, bez nawożenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-12-2013, 22:50
Post: #3
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Ja moge polecic: Samsung Moduł 4-LED 5630 IP65 ! 170 lm ! - mchy rosna, ogolnie wszystkie zielone rosliny. Wedlug mnie wychodzi jeden moduł na 15 cm długosci zbiornika.

Zawsze biore od nich: http://allegro.pl/sklep/23239403_softled-polska - szybko i bez problemu.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-12-2013, 01:25
Post: #4
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Bartek a jak montujesz ten moduł?
Marmota
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-12-2013, 10:40
Post: #5
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
ja oświetlam kostke opti 43L ledami 40szt x1W, puki co rośnie wszystko co wsadze bez problemówSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-12-2013, 12:17
Post: #6
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Pk7 ma kostkę Diversy 30l. na ich ledach co mogę potwierdzić że nawet przy Carbo mały heniek był dobrze wyrośnięty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-12-2013, 22:39
Post: #7
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Bartek zainteresował mnie tymi ledami, ale chciałbym zobaczyć jak je można estetycznie i bezpiecznie umieścić do oświetlania kostki, mam w domu małe dzieciaki i raczej uciekałbym od rozwiązań typu DYI ale te diody są bardzo interesujące.
Czy ktoś wie jakie ledy są w lampce Diversy?

Marmota
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2013, 11:16
Post: #8
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Hej, ledy maja od spodu taśmę klejąca, przykleilem je do półki poprostu.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2013, 14:12
Post: #9
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Ciekawe czy te ledy dałyby się wkleić w oprawę jakiejś innej lampki do nano akwarium. Poza tym czy ktoś testował lampke LED Decolight?
pzdr
Marmota
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2013, 17:18
Post: #10
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Świecę ledami już od kilku lat i typowe paski tak jak i standardowe diody nawet Cree powodują prawidłowy wzrost tylko zielonych roślin (zwłaszcza mchów) to fakt ale również bardzo sprzyjają rozwojowi nitek. W szczególnych przypadkach mogą być. Decolight-em świecę 3,5 W ale tylko nad małym zbiornikiem z sulawesi i uwagi tak jak wyżej Smile.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2013, 18:24
Post: #11
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
ja świeciłem 4x decolight 5W nad kostką 43l i nędza rośliny stały w miejscu, jak zapaliłem świetlówkę 19W to poszły jak burza. teraz świece wyzej wspomnianą lampą diy 40W, efekt zadowalający,. nawet czerwona ludwigia mini red rosła w zacienieniu i miała ładny czerwony kilor
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-12-2013, 23:38
Post: #12
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
A co myślicie o tych ledach samsunga które Bartek powyżej zaproponował?
Marmota
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-12-2013, 08:12
Post: #13
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Poza tym że to 60 lm/W to reszta taka sama jak u innych . No może trochę lepsze Ra=85 jeśli to diody z nowej serii no i jakość diod na pewno dobra Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-12-2013, 14:27
Post: #14
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Wiesiu napisane jest 170 ln, skąd info, ze 60ln?

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-12-2013, 18:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-12-2013 21:48 przez alarmowiec.)
Post: #15
RE: LED-y do nano akwarium z mchami
Bo patrzyłem na dane z katalogu Samsunga i faktycznie się trochę zasugerowałem ponieważ wziąłem do obliczeń moduły (również sprzedawane przez tą firmę ) z diod 5252 o Ra=85 a diody 5630 w modułach polecanych przez Ciebie mają Ra=70 ( nitki pewne) ale jeśli nawet to i tak jest niewiele lepiej bo jak byk napisałem lm/W a więc 170lm/2,5W= 68 lm/W.

Dalej zagłębiając się w dane techniczne diod 5630. Te 200 mW diody powinny dawać ok. 30 lm przy standardowym prądzie 0.065 mA. więc 4 diody to 120 lm ale przy 0,8 W co katalogowo daje 150 lm/W . Nic nie kumam cztery powinny pobierać 1 W plus jakieś straty na driverach (jeśli nawet 30% ) to mamy z grubym zaokrągleniem 1,5 W. Jeśli zatem ten zestaw daje 170 lm to znaczy że diody pracują na prądzie wyższym niż znamionowy ( z moich doświadczeń wynika że spoko wytrzymują 0,12 A ). To powinno przy 4 sztukach pobierać 1,48 W i strumień 170 lm. Do tego momentu jeszcze wszystko pasuje . Ale teraz dochodzi moc tracona w driverach i powinno to być max 30% ( to wynik za który należałoby się wstydzić ) a więc 0,44 W co razem dałoby 1,92 W czyli max 2W a ten zestaw pobiera 2,5W no i zbliżamy się do sprawności świetlówek Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości