Odpowiedz 
problemy z akwarium
15-12-2013, 19:28
Post: #1
problemy z akwarium
Witam. Jestem tu nowy i licze na waszą pomoc.
Mianowicie: akwarium 100x 35 x 50h ok. 180l ,netto ok 150l.
Oświetlenie 2x 54w t5
podłoże gruby zwir , na to siatka i substrat as2
filtr JBL1500
co2 z butli , dyfuzor spiek ceramiczny
rosliny: elocharis , hydrocotyle japan , narzaniec śrubowy, moczarka, rotala okrąglolistna, hydropholia polisperma.
obsada . 4 x kosiarka , 4 x otosek, 1 amano puli co
Akwarium ma ok 5 miesiecy
Woda ze studni (niestety).
woda w akwarium: ph ok 7,6
tww: ok 16
Reszte mierze testami zoolka wiec niewiem dokladnie ale azot mam niewykrywalny i fosfor. to jest problem ktury opisze pózniej.

Na poczatku 1 miesiac po zalaniu były sinice , stwierdziłem że azot z wody ktorą pobieram jest b wysoki :czerwone w testach zoolka. więc pomieszalem z w wodociagową . załatwiłem w. utleniona i znikły.
Następnie zakupiłem sole azot , fofor , potas. po ok 3m. od zalania , wiem ze pożno.
Sole rozpuściłem : k2so4 10g na 100ml,kno3 10g na 100ml, kh2po45g na 100ml wody destylowanej którą wziołem z pracy, byla w takim duzym zbirniku.
Wyliczyłem ,że potrzebuje no3 36ml ,khpo4 1ml, k2so4 40 (chyba).
Wszystko podzieliłem na 3 dawki tzn . no3 36:3= 12ml i z resztą tak samo

Zanim saczolem nawozic pojawiły sie nitki czarne i nie pszestawaly rosnać.podkrecilem butle na maxa z uwagi na tww i ph a i tak jakoś tych babli z dyfuzora malo leci takie mam wrazenie. nitki ustepuja powoli jak usune deszczeonine oczywiscie tak aby tylko woda falowala lekko i puszcze wylot tak aby woda krazyla.
Odnosnie nawozenia to mam watpliwosc co do tych soli bo mam caly czas nie mierzalny azot i fosfor (zoolek).dawkuje tak a dalej jest ok 0
Zrobilem prube soli kno3. nalalem wode z kranu do butelki 1,5 l gdzie no3 bylo 0 , wlalem 2 ml nawozu z 10gkno3na 100ml i mialo podniesc no3 na ok. 40mg/l, bylo ok. 0.
nie wiem czemu tak jest ale jak tak w butelce bylo to chyba i w akwarium. Sole kupilem na allegro. chce w n roku kupic fitr ro .
Sytuacja w akwarium jest cienka poniewaz rosliny maja male przyrosty , nitki sa caly czas i nie wiem co z tym nawozeniem. prosze o rady ew. co zrobic i jakie testy uzywać bo głupieje.
Wiem ze popelnilem mase bledów ale chce jakoś to wyprowadzic. niestey fotek nie mam moze kiedys .

SORKI ZA BŁĘDY .PODROOOOO[/align]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 03:47
Post: #2
RE: problemy z akwarium
(15-12-2013 19:28 )krzysiek.25 napisał(a):  Następnie zakupiłem sole azot , fofor , potas. po ok 3m. od zalania , wiem ze pożno.

To był jedyny błąd jaki popełniłeś. W solach nie ma nic złego, jeśli ktoś się dobrze ale to bardzo dobrze zna się na nawożeniu i broń Boże nie dozuje tego jak piszą powszechnie w internecie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 17:35
Post: #3
RE: problemy z akwarium
Dzieki za odp.ale nie zrozum mnie zle.chodzi mi o to że chce nawozic solami ale jak narazie wyniki sa rozczarowujace.
Mozliwe ze zle bylo opisane jak zrobic roztwor i jak go stosować.
prosze o pomoc jak stworzyć odpowiednie warunki przy moich na tą chwile mozliwosciach. jesli komus sie chce to powiedzcie jak przygotowac sole i nawoz mikro , jakie swietlowki zastosowac najlepiej ,i jak przygotowac wode bo narazie nie mam filtra ro. wlasnie zebralem troche szysek olchy i jeszcze poczytam jak je uzyc.
wode mam taką jaka mam ale chcialbym tanim kosztem narazie ja uzdatnic w sensie zbic tww i ph .Moze kupowac troszke destylki narazie ,troche zagotowac i pomieszac z kranówką???
Moze ktos podpowie co zrobic.
Najbardziej zaley mi na nawozie a z resztą cos pokombinuje
[/align]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 17:57
Post: #4
RE: problemy z akwarium
najlepiej sole każdy osobno mieć przynajmiej dla mnie

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 18:05
Post: #5
RE: problemy z akwarium
Trochę od "*****" strony się za to zabierasz kolego.
Woda ze studni spoko tylko czy ja zbadałeś na zawartość tego co podajesz do akwarium i to zbilansowałeś czy dawki podajesz wg wskazań producenta nie zwróciwszy uwagi czy pewne związki nie są już w wodzie?
"CO2 na maxa bo glon rośnie" co to oznacza?
Wylicz rzeczywistą zawartość co2 w wodzie na podstawie KH oraz PH. Podając gaz w dużej ilości nie ma opcji na PH 7,6.
Co do substratu to nie zalewa się go zwykłą wodą ponieważ kończy się to właśnie TWO 16 stopni (kh nie podałeś) Substrat powinien zbijać twardości...

Co do soli nie pomogę...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 19:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-12-2013 19:34 przez krzysiek.25.)
Post: #6
RE: problemy z akwarium
Badałem juz wode.
woda ze studni:
no3-0
po4-0
ph-7,6 ,7,8
kh- 20
gh-52

woda w akwarium:
no3 -0
po4-0
ph- 7,6
kh-18
gh-50
TESTY ZOOLEK
Widziecie co mam za wode.masakra.
co2 mam z butli elekrto zawor , zaworek przeciwzwrotny,zaworek precyzyjny i dyfuzor.
Na z.precyzyjnym jest na maksa( krecilem i kombinowalem).
Jesli dobrze mysle to b malo co2 w akwarium pomimo butli ok 9 zgadza sie???
czemu nie mozliwe jest ph jesli butla pracuje na maxa?moze cos nie tak zrobilem?
nie wiem jak to zrobic ale chyba bez ro sie nie obedzie czyz nie tak?

co do nawozów to zrobilem 3 roztwory azot , potas , fofor.
k2so4- 10g w 100ml wody destylowanej.
kno3 -10g na 100mi w. destylowanej
khpo4- 10g na 200ml

roztwory dawkuje :
no3- 3x 12ml
kh2po4-3x 1,4ml
k2so4-3x10ml.
CO WY NA TO???DOBRZE?
co mam robic dalej? co z tym co2 i resztą ?
z gory dz. za odp i pozdrawiam

nawozy tryma osobno
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 21:28
Post: #7
RE: problemy z akwarium
Po pierwsze, sprowadź kh do poziomu 3 do 6 stopni, ilość CO2 utrzymuj taką żeby było nie więcej jak 25ppm (wyliczysz na podstawie kh i pH). zaprzestań podawania soli, zacznij podawać mikro i potas tak żeby osiągnąć dobre wybarwienie roślin, jak rośliny zaczną gubić liście to zaczynasz podawanie azotu i fosforu ale w ilościach wręćz minimalnych potrzebnych do zahamowania opadania liści.

A do eksterminacji glonów, użyj krewetek Amano, otosków w ilości 1szt. / 10l zbiornka brutto, jak są krasnorosty to wpuść 6-7cm kosiarki.

To cała filozofia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 23:09
Post: #8
RE: problemy z akwarium
Ok dzieki.
WIec bd gotowal wode do podmian narazie a co z ph? jak obnizyc?moze wrzuce szyszki olchy / podkrece butle jak bd mogl zeby otrzymac ph ok 7. dobrze kombinuje?
zeby co2 bylo na poziomie 25 to tww 8 i ph ok 7 tak?
sorki ze tak mecze ale po to jest forum hee.
pytanie o mikro . co jest dobre i tanie?i jak podawac
dzieki za cenne rady
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 23:26
Post: #9
RE: problemy z akwarium
Niestety ale jedynym wyjściem jest filtr RO.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-12-2013, 23:28
Post: #10
RE: problemy z akwarium
Przeważnie każde firmowe mikro będzie dobre.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2013, 14:35
Post: #11
RE: problemy z akwarium
Możliwe, że mieszkasz na wapieniu Smile. Bez filtra ro nie ujedziesz. GH kosmos
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2013, 14:42
Post: #12
RE: problemy z akwarium
Ja obstawiam że wynik GH jest przekłamany, kolega pewnie fiolki nie wypłukał dobrze po zrobieniu testu na KH
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2013, 16:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-12-2013 16:26 przez Zoogrande.)
Post: #13
RE: problemy z akwarium
też może być bo w takim przypadku chyba nawet szampon się nie spieni Smile, skóra po kąpieli spękana jak u dziadka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2013, 19:40
Post: #14
RE: problemy z akwarium
Heee. niezle co? ale taka mam wode.
stwierdzamze bez ro bd ciezko.
szampon sie pieni jakos ale lada moment bd mial podlaczona wode z wodaciagow. masakra jak na wiosce opuszczonej.
powtorzylem testy i tak samo fiolke plukalem jak zawsze
co byscie radzili??
z filtrem ro moze byc problem bo pod zlewem nie mam podlaczenia wody bo jest w scianie schowany.
w piwnicy mam gdzie podlaczyc ale problem jest z kanalizacja . zostaje lazienka ale jest b mala heee
Masakra co??? zawsze pod gore ale ja sie nie poddam i jeszcze kiedys zrobie super foty , za bardzo to kocham
Jeszcze tylko do tych soli - jak dokladnie przygotowujecie roztwory ew. jakis dobry link z ktorego z powodzeniem korzystacie .
DZIEKI ZA ZAINTERESOWANIE I CZEKAM NA WIECEJ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2013, 19:47
Post: #15
RE: problemy z akwarium
trochę off na ile razy Ci testy na gh starczają Biggrin a filtr możesz podłączyć do wężyka no chyba żw bateria wychodzi prosto ze ściany.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problemy z Bacopą Jarus 13 34,720 07-09-2014 21:26
Ostatni post: Jarus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości