Odpowiedz 
sole czy nawozy dedykowane?
12-12-2013, 00:11
Post: #16
RE: sole czy nawozy dedykowane?
z tym że mi nie chodzi o cenę a o jakość, tak jak nie jeden mówił musisz się sam nauczyć bo nikt Ci gotowej recepty nie poda, a szkoda.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 02:38
Post: #17
RE: sole czy nawozy dedykowane?
No właśnie to porównanie nie jest dobrze zrobione z wielu względów. A sądząc że na ferce nie beziesz miał glonów,, możesz się rozczarować i to bardzo poważnie. Napiszę to co już mówiłem wiele razy, nawozy nie są od utrzymania akwarium bez glonów. Na każdym systemie nawożenia są glony, bez wyjątku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 14:19
Post: #18
RE: sole czy nawozy dedykowane?
pogostemon ci się rozpuścił ze względu na dużą dawkę jednorazową K.
Nie jest prawdą twierdzenie, że na Ferce nie rosną glony i, że ich nie będzie. Ferka jest rewelacyjna linia nawożenia ale takie stwierdzenia są nieco nad wyrost. "Rewelacyjna" dlatego tak uważam ponieważ zapewnia niebywałą prostotę użytkowania. nie oznacza to jednak, że nawet ścisłe trzymanie się wytycznych producenta doprowadzi nas do celu ponieważ nie zawsze tak jest.
Sole są tanie i tyle mi się nasuwa na myśl jeśli chodzi o ich zalety.
Wady to nie wątpliwie niepisany ślub z chemią czego nie każdy chce szczególnie kiedy zaczyna z roślinami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 14:54
Post: #19
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Hm potas podaje od wtorku 2ml na 80 l. Start był w sobotę, a już w wtorek przed podaniem K był marny. A z helferi z innego zbiornika tych objawów nie widać. A czy podczas przejścia z nawożenia aa na ferke trzeba podjąć jakieś działania czy nawozimy tak samo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 15:04
Post: #20
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Myślę, że restart nawożenia się przyda więc 2 tygodnie nic. Podawaj od połowy dawki i obserwuj. Uważaj na mikro czyli aquatilizer bo łatwo przegiąć. Docelowe dawki od 10-15ml/100l wody w zależności od potrzeb w danej chwili.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 15:40
Post: #21
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Chyba zgubiłeś przecinek w mililitrach nawozu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 15:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-12-2013 16:03 przez Zoogrande.)
Post: #22
RE: sole czy nawozy dedykowane?
maslo_82 napisał(a):Chyba zgubiłeś przecinek w mililitrach nawozu Smile

gdzie zgubiłem? dawka producenta 10ml/100l wody...

wróć...
tygodniowo,
dawka dzienna to 1,8ml/100l wody (tyle podaje pompka)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 16:45
Post: #23
RE: sole czy nawozy dedykowane?
No właśnie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 17:59
Post: #24
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Co prawda nawożenia nie zacząłem, ale mam już zakupione produkty AA. Potas bym zostawił, ale resztę mogę zmienić jeśli można mieszać potas AA i reszta ferki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 22:58
Post: #25
Odp: sole czy nawozy dedykowane?
Napisałem na temat makro AA na holenderskim i dostałem pw od B.Lipczynskiego ze te informacje są bzdurnie nieprawdziwe a post nie został opublikowany tak jak omawialismy na spotkaniu Smile

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 23:00
Post: #26
RE: sole czy nawozy dedykowane?
a co konkretnie napisałeś ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-12-2013, 23:17
Post: #27
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Bartek Lipczyński napisał(a):Wszystkie składniki Planta Gainer Macro RED są szybko przyswajalne oraz w pełni przyswajalne po wchłonięciu składników odżywczych przez rośliny w akwarium, nie zostają w akwarium żadne substancje balastowe.

Mam obawy przed zastosowaniem Makro AA bo ponoć jest za dużo azotu amonowego który łatwo przyswajają glony.


Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-12-2013, 09:18
Post: #28
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Witam
Ciekawy wątek się zrobił. Ja ze swojej strony chcę napisać że nawoże od samego początku czyli od roku obecne akwa nawozami EasyLife, i wyskakują czasami glony, przeważnie wtedy gdy zaniedbam nawożenie ale ogólnie jest ok. Nadmiar glonów usuwają zazwyczaj krewetki. Akwa mam na ProSoilu i Aquqbase i przez pierwsze 3 msc. nawoziłem tylko potasem i mikroelementami (1 ml dziennie każdego nawozu) Dopiero później z uwagi na małą ilość ryb a dużą roślin i objawy różnych niedoborów dodałem nawożenie NO3, P, Fe. Wszystko po 1 ml. dziennie oprócz fosforu który dawkuję 2 ml/dzień. Póki co jest wszystko ok.

Jeżeli chodzi o kontrolę nad glonami to ja staram się trzymać kilku kluczowych elementów:
1. Jeżeli chodzi o nawożenie to jestem zwolennikiem stosowania codziennego nawożnia w małych dawkach a nie raz na tydzień w dużych.
2. W akwa koniecznie powinny być krewetki Amano które gaszą "pożary glonowe" a dodatek innych małych krewetek jest również wskazany.
3. Podmiany wody raz w tygodniu około 30%, a jeżeli zbiornik jest już ustabilizowany to i rzadziej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2013, 02:04
Post: #29
RE: sole czy nawozy dedykowane?
Na fejsbukowym profilu akwarystów dostałem taką oto odpowiedź. Zupełnie nie wiem jak mam się do tego odnieść.

cytat
no to widzę jeszcze jeden na ProSoil'u Jako że większość przygód z tym podłożem mam już za sobą, to ci pomogę. Podłoże jest super, ale trzeba pamiętać o paru rzeczach. Po pierwsze: zamiast osmozy MUSISZ lać 100% kran. Zrobiłem identycznie i spaliłem sobie mikrosorum, rozpuściło mi się większość roślin. ProSoil bardzo zmiękcza wodę, a osmoza i tak jest miękka. Będziesz miał twardość prawie zerową, już nie mówiąc o kH. Mikro i makro nie będzie miało jak docierać do roślin. Podłoże z kranówy bez tego zrobi ci miękko. Może nawet być tak, że przez pierwsze parę miesięcy będziesz musiał podmieniać wodę 15% co drugi dzień by unormować twardość. Po drugie: MAKRO!!! Podłoże wciąga Fosfor jak gąbka. Kup koniecznie testy (wyłącznie JBL i nic innego) i lej koniecznie w dawkach codziennych. Najlepiej kup sobie cały zestaw makro (sole: azot, fosfor, potas, magnez) i jakieś bardzo dobre mikro. Ja mam Ferki (Aquatilizer), polecił mi kolega z tej grupy co również bawił się z ProSoilem. Światło masz dobre, bo ja i z tym miałem problemy. Filtr/CO2 również OK.

Ogólnie jestem w szoku, bo to co się dowiedziałem to nic mi się teraz nie zgadza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-12-2013, 09:52
Post: #30
RE: sole czy nawozy dedykowane?
No to widzę jeszcze jeden kolega co zabił podłoże kranówka i teraz leje wszystko jak na żwirze. A może by tak zmierzył Ph bo pewnie CO2 przy tak małym Kh walił do oporu i w tym kwasie wszystko rozpuścił Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sole na 10L arrowb 5 11,323 29-03-2012 21:35
Ostatni post: Kalina
  Sole - początek przygody - pytania kazual 9 18,698 17-03-2012 12:21
Ostatni post: czarex



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości