Odpowiedz 
Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
12-11-2013, 20:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2013 20:08 przez Franky.)
Post: #1
Shocked Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
Akwarium o wymiarach 167 x 47 x 42cm (ok.330l)
Obsada: 16 Paletek 10-12cm, ok 50szt Nonów Innesa
Czyszczące, na razie jedynie kiryski albino, w planach Amano, ale nie moge teraz nigdzie dostać.

Problemem są glony, które tworzą się w zastraszającym tempie.
Filtracja Sera kubełkowy, plus Fan2 x 2
Oświetlenie zmiejszone dzisiaj do połowy ale normalnie jest
39w x4, 24w x2, 13w x 2, czyli razem jakieś 230W/330Litrów, czyli około 0,69W/Litr
Wszystko sterowane Profiluxem z ustawionym ściemnianiem i porami dnia.

Na razie butla z reduktorem są wyłączone, bo za każdym razem kiedy próbuje włączyć butle powstają glony.

Parametry wody z dzisiaj tj. 12.11.2013r:

Temp: 28st.C
KH: 9 st.n
GH: 1 st.n
pH: 7,5
NH4: <0,05
NO2: 0,05
NO3: 1
PO4: >1,8 (brak większej skali)
CO2: 8,5mg/l (z wyliczeń)

Akwarium wystartowało 24.10.2013r.
Bakterie do filtra dodawane są codziennie, oraz przy podmianach.
Woda do podmian to pół/pół - RO/KRAN
W Kranie mam GH 1 (stacja zmiekczania)

Nawożenie Makro i Mikro, nigdy jednego dnia, zgodnie z Estimative Index.
Zgodnie z tabelą:
Jednorazowa dawka ppm ; Dawka / tydzień ppm ; EI dawka / tydzień - sugerowana

NO3 Icon_arrow 2,53Icon_arrow 17,7 Icon_arrow 20
K Icon_arrow 1,60Icon_arrow 11,2 Icon_arrow 10 - 15
PO4 Icon_arrow 0,38 Icon_arrow 2,7 Icon_arrow 2 - 3
Mg Icon_arrow 0,82 Icon_arrow 5,7 Icon_arrow 5 - 8
CSM+B Icon_arrow 0,05 Icon_arrow 0,3 Icon_arrow0 ,1 - 0,3

Nawoże solami rozrobionymi w wodzie z filtra RO. Więcej szczegółów mogę rozpisać, ale nie wiem, czy są koniecznie, najważniejsze są ppm-y.

Moje pytania:

Icon_arrow Skoro GH jest tak niskie (mam w domu stacje zmiękczania wody kranowej w domu), czy mogę je zwiększyć GH Boosterem przepisu według Tomma Barra?

Icon_arrow Czy skoro Fosforany są tak wysokie a azotany tak niskie, czy po prostu nie dodać do wody KNO3, aby zwiększyć poziom azotu, tak żeby fosforany:azotany, były w proporcji 1:10 (lub innej, ale nie mniejszej niż 1:6)

Icon_arrow Jak połącze Gh Booster Tomma Barra z Azotanem Potasu, czy nie wzrośnie zbyt mocno zawartość potasu w wodzie?

Mam nadzieje, że ktoś przebrnie przez te wypociny, i odpowie na te zawiłe pytania. Czekam na odpowiedzi.

Pozdrawiam
Franky
-----------------------
http://www.swiatkrewetki.pl
-----------------------
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2013, 20:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2013 20:35 przez edison.)
Post: #2
Odp: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
A nie mozna brac wody do akwarium przed stacją zmiekczania ?

Nie wiem czy Kalina nie miala podobnego problemu.

Akwarium ma 3 tygodnie więc prawie dojrzałe, glon podczas podawania co2 wskazywał by na braki jak na logike bez co2 jest ich mniej.
stosunek azotu do fosforu jest możliwą z przyczyn

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2013, 20:42
Post: #3
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
A możesz dać fotkę tego akwarium?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2013, 21:30
Post: #4
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
No wlasnie nic nie napisales o roslinach... Co i ile tego tam jest.
Przy takim azocie to problemy byc musza... tutaj w gre wchodzi podmiana i sypanie samego azotu jakis czas. Ale z drugiej strony testy tez potrafia klamac. Masz troche dziwnie z ta woda, bo pojecia nie mam co tam lejesz i Ty tez pewnie nie bardzo wiesz.

Jesli testy nie przeklamuja, to masz makabre. EI bez CO2 i z tymi parametrami to jest glonarium, nie akwariumSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2013, 22:26
Post: #5
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
Jak dla mnie na chwilę obecną podmiana wody na RO do takiego stopnia żeby z parametrów

Temp: 28st.C------------------------------zbić do 24C
NO2: 0,05---------------------------------zbić do 0
NO3: 1------------------------------------podnieść do 10-30
PO4: >1,8 (brak większej skali)-------------dobrze zmierzyć i unormować na poziomie 1-1,5max

To tak na wstępie żeby dalej cokolwiek robić i obserwować.
Na chwilę obecną zaprzestałbym wlewania czegokolwiek i unormował to, co napisałem wyżej i nie patrz na stosunek 1 do 10 itp itd..... każdy zbiornik jest inny.


Byłbym zapomniał K - Potas żeby też wyrównać stan na początek chociaż między 15-25

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-11-2013, 00:53
Post: #6
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
ogolnie nie da sie pominac stacji na chwile obecna. w przyszlosci postaram sie to rozwiazac. Myslalem nad mineralizatorem w RO, ale to tez nie jest rozwiazanie na stale. Poza tym nikt nie wie co tak naprawde jest w tych kubelkach i jak zmieniaja parametry wody.
Na forum Toma poradzili mi dodac Booster poniewaz brakuje bufora pH. Sklad nawozow jest mi znany i pasuje do zbiornika. Fakt , ze potasu mozna dac wiecej, ale nie mam testow na ten pierwiastek. w nawozie jest go ponad 11ppm na tydzien. Teoria z Azotanem Potasu daje do myslenia i postaram sie ja jakos wlaczyc w zycie. A kiedy proponujecie zaczac dawac CO2? Co do temperatury ze wzgledu na paletki nie obnize. Fotek nie umieszczam, bo jeszcze ich nie mam. Co do samego fosforu zmniejsze dawke w nawozie. Cos jeszcze? Kiedy co2?

Pozdrawiam
Franky
-----------------------
http://www.swiatkrewetki.pl
-----------------------
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-11-2013, 01:59
Post: #7
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
Tak czytam i oczom nie wierzę. Taki doświadczony akwarysta co wielkie zbiorniki zakłada i taki temat ??

Nie bardzo rozumiem, jak mogłeś zacząć walić sole, żeby za chwilę zapytać kiedy zacząć podawać CO2 Biggrin

Niczego nie powinieneś dawać, bez wcześniejszego uruchomienia co2. Jeśli dajesz do zbiornika biostarter w postaci Nitriveca, to on jest przyczyną problemu, bo zbija Tobie azotany które podajesz w postaci soli, nie zbijając fosforanów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-11-2013, 01:27
Post: #8
RE: Pomoc przy zdiagnozowaniu problemów z glonami
Bez przesady z tym doświadczeniem Marcin Smile Co nie zmienia faktu, że nie odpowiedziałeś na moje pytanie Smile Miałem już nie jeden zbiornik zupełnie bez CO2 z samymi solami i dobrze się trzymają,
Ten zbiornik jest pojedynczy przypadek do testów, stąd inaczej wszystko się zachowuje.
Ekstremalne sytuacje - oraz rozwiązania jak z nich wybrnąć.

p.s.[Bakterie to szczepy Nitrosomonas i Niktrobacter zamawiane przez naszą firme.
Nie mają wpływu na azot, testowałem podawanie, i niepodawanie, w dwóch oddzielnych zbiornikach.]

Na chwile obecną pozostałem przy samym Azotanie Potasu i są efekty,
bez Amano glony się cofają, równowaga powraca.
Co nie zmienia faktu, że Booster również przetestuje, bo tak niskie GH jest niewskazane przy Paletach i innych rybkach.

Pozdrawiam
Franky
-----------------------
http://www.swiatkrewetki.pl
-----------------------
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc w zdiagnozowaniu niedoborów i nadmiarów jar300 10 20,410 02-03-2013 12:56
Ostatni post: arrowb



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości