Odpowiedz 
Zakup podłoża do akwarium.
12-02-2011, 04:09
Post: #1
Zakup podłoża do akwarium.
Witam.
Jestem początkującym akwarystą i nie posiadam zbyt wielkiej wiedzy na ten temat czytałem wiele poradników ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Zakupiłem akwarium 240l i planuje zakup podłoża ale nie wiem jakie podłoże zakupic.
Chciałbym miec w akwarium roślinki oraz rybki.
Proszę o pomocWink)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 10:06
Post: #2
 
Na pewno musiałbyś mieć pod podłożem jakiś nawóz a na wierzch daj piasek kwarcowy , bazalt naprawde jest tego dużo zależy od gustu (TYLKO ŻADNYCH KOLOROWANYCH ŻWIRKÓW , SZKLANYCH KULEK itp )
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 13:21
Post: #3
 
norbi1222 napisał(a):czytałem wiele poradników ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Czuję się trochę winny bo faktycznie na ten temat powinniśmy coś napisać w naszym dziale na dobry początek .

Po pierwsze jakieś rybki to trochę za ogólne a ważne bo nie każde rybki można trzymać z roślinami ( w każdym razie nie ze wszystkimi ) . Rozumiem że nie będziesz miał krewetek . Tutaj następne pytanie to jakie będziesz miał oświetlenie tu głównie chodzi o jego moc no i rodzaj tez ma znaczenie (temperatura barwowa ) .
W przypadku akwarium silnie oświetlonego tzn 0,5 W/litr albo powyżej jest wymagane dodatkowe nawożenie akwarium już nie tylko nawozami ale również CO2 (dwutlenkiem węgla) . W takim przypadku również podłoże do akwarium powinno być odpowiednio przygotowane .

Podłoża obecnie możemy podzielić na Substraty no i hm.... ogólnie pozostałe.

Substraty wyróżniają się tym że są to gotowe nawozy stanowiące jednocześnie podłoże i zestaw nawozów pod rośliny . Często substraty zmieniają również parametry wody przystosowując ją do potrzeb roślin ale i też są takie które ustawiają parametry wody odpowiednie dla hodowli np. krewetek .
Podłoże z substratu ma jedną wadę jest najdroższe poza tym większość z nich to bardzo silna dawka pożywek więc start takiego zbiornika z roślinami jest trochę trudniejszy i raczej nie polecałbym tego rozwiązania dla początkującego akwarysty choć są tacy co tak zaczynają z pomocą naszą tez dasz radę .

No tak to teraz pozostałe : to podłoża typu żwirek , bazalt itp.
Są one obojętne (w każdym razie powinny być ) dla wody w akwarium .
Żwirek do rozwoju roślin powinien mieć odpowiednią granulację ( moim zdaniem to 2-4mm ) . Grubszy to już raczej odpowiedni dla ryb typu pielęgnice a drobniejszy będzie powodował powstawianie tzw stref beztlenowych . Dostępne są dwie barwy naturalne coś koło beżowego i biały . Tutaj masz dwa rozwiązania albo kupić żwirek w sklepie zoologicznym albo (ostanie odkrycie naszego kolegi ) budowalnym (patrz Forum ogólne/zaczynam - proszę o rady ) . Pozostałe podłoża wyróżnia i struktura i barwa i ciężar ( tylko plis Mystik nie prostuj mnie bo jak wpiszę masa pozorna to humanista będzie miał problem ) co czasami ma znaczenie (w lekkim podłożu np. trudniej trzymają się rośliny ) .
Jeśli na takich podłożach chcemy utrzymać jakieś bardziej wymagające rośliny to musimy je dodatkowo nawozić . Czyli zanim położymy podłoże musimy najpierw nasypać jakiś nawóz ( może to być np. zwykły nawóz ogrodowy ) i nawierzch wszystko przykrywamy naszym żwirkiem czy innym podłożem .

Myślę że na początek biedziesz miał już jakiś obraz i możesz dalej pytać
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 20:06
Post: #4
 
Ja zakupiłem taki zestaw
http://allegro.pl/zestaw-akwariowy-240l-...80680.html
Zakupic
http://allegro.pl/jbl-manado-25-litrow-i1443386848.html
czy http://allegro.pl/zwirek-rzeczny-do-akwa...46814.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 22:46
Post: #5
 
To Manado możesz wsypać pod ten żwir bo jak samo Manado kupisz to zbankrutujesz .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 00:16
Post: #6
 
Nie bardzo rozumiem albo substrat albo żwirek mieszanie tego to jakieś nieporozumienie .
Żwirek w/g mnie za gruby chyba taniej kupisz w leroy ten żwirek co pisałem wyżej . Zastosował go pacmann w swoim zbiorniku po sprawdzeniu przez bardzo doświadczonego naszego kolegę zresztą pacmann to również doświadczony akwarysta. Jesli nie pójdziesz w kierunku substratu to najlepiej zrób to co napisałem przed chwilą . Obejrzyj zbiornik Pacmanna mysle że dalej nie trzeba nic mówic . Napisz do niego na PW i na pewno udzieli ci dokładnych informacji .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 01:46
Post: #7
 
SzymonPieta97 napisał(a):To Manado możesz wsypać pod ten żwir bo jak samo Manado kupisz to zbankrutujesz .
Szymon, Manado to chyba nie jest typowy substrat z nawozem, a po prostu porowate kulki. Ono nie daje nic z siebie.
Jeżeli już cokolwiek pod żwir, to najlepiej z nawozem. Jeżeli JBL, to musiałby to być AQUABASIS PLUS. Ale oczywiście każda z firm produkuje coś takiego.
Zresztą wszystko to napisał Alarmowiec w swoim poście.
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 02:16
Post: #8
 
W opisie aukcji jest opisane działanie z czego wynika że to jakaś forma substratu . Faktem jest że nie znam tego specyfiku ale jako ze jesteś pasjonatem tej firmy pewnie wiesz coś więcej i chyba to prawda bo cena jest jednak niższa niż typowych substratów .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-02-2011, 09:33
Post: #9
 
mando jest żwirem o porowatych porach (strukturach-zwał jak zwał Lol ) ułatwiających m.in zakorzenianie się roślin, nie ma żadnych właściwości substratu, pozdawiam Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-02-2011, 13:13
Post: #10
 
[/quote]Żwirek w/g mnie za gruby chyba taniej kupisz w leroy ten żwirek co pisałem wyżej . Zastosował go pacmann w swoim zbiorniku po sprawdzeniu przez bardzo doświadczonego naszego kolegę zresztą pacmann to również doświadczony akwarysta. Jesli nie pójdziesz w kierunku substratu to najlepiej zrób to co napisałem przed chwilą . Obejrzyj zbiornik Pacmanna mysle że dalej nie trzeba nic mówic . Napisz do niego na PW i na pewno udzieli ci dokładnych informacji .[/quote] NAPISAŁ ALARMOWIEC

Jestem również początkujący i potwierdzam. Kupiłem za radą Pacmanna, któremu przy okazji dziękuję, wspomniany piasek kwarcowy ozdobny z Leroya i od miesiąca zalega w moim akwarium. Rośliny pięknie się rowijają jak na razie /cabomba, żabienice, vallisneria, moczarka/ i bardzo dobrze się ukorzeniły.
Akwarium 126l oświetlam świetlówkami jedynie 2 x 20W aqua glo.

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-02-2011, 01:25
Post: #11
 
A ja polecam pod spód zwykłą ziemię z pola. A na to zwykły ciemny żwirek rzeczny.
Takiego akwarium nie trzeba specjalnie nawozić, bo rośliny sobie czerpią składniki z ziemi i starcza im to na kilka lat.
Największą zaletą jest prostota utrzymania takiego akwarium i niewielkie koszty. Największą wadą - ograniczenie w doborze gatunków ryb (na przykład nie mogą to być ryby kopiące w podłożu, takiej jak welony) i roślin które się nie ukorzeniają w podłożu (np. bolbitis).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2011, 01:48
Post: #12
 
Alarmowiec, jak długo AS II+ stabilizuje Ci parametry wody? Słyszałem, że lejesz czysty kran Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2011, 02:09
Post: #13
 
Nie wiem . Muszę sprawdzić czy jeszcze po 1,5 roku w ogóle coś stabilizuje

Co też ludzie na mieście o mnie gadają Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości