Odpowiedz 
Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
02-04-2013, 14:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2013 14:58 przez Stiep. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Odnośnie moich rozterek co do skutków pęknięcia akwarium i czy zostawić baniak 200L czy zmienić na 60L - doszedłem do wniosku, żeby zostawić akwa 200, ale się dodatkowo zabezpieczyć.
Przyszła mi na myśl szafka, która pozwoliłaby na uniknięcie zalania mieszkania i sąsiadów w razie pęknięcia akwarium

Szafka byłaby szersza od akwarium, miałaby za zadanie przejęcie wody wyciekającej z pękniętego akwarium

nad blatem zamontowane by były listwy, które mają zapobiec ścieknięciu wody poza szafkę. Utworzyłoby to korytko gdzie zbierałaby się woda, która następnie przez wywiercone otwory i przyczepione do nich rury pcv wlałaby się do zbiorników z pleksy, wzmocnionych na dole po brzegach drewnianymi listwami.

W razie pęknięcia baniaczka miałbym czas aby przygotować wiadra i wypompowywać dodatkowo do nich wodę, w międzyczasie można by też się zając ratowaniem ryb

Lub gdyby mnie nie było straty byłby w rybach, a powinno uniknąć się strat po zalaniu

Myślę że ta szafka pomogłaby zmniejszyć ilość wody która znalazłaby się ewentualnie na podłodze o jakieś 70 - 90%

Ciekaw jestem Waszych opinii
Załączam linki do szkiców jak to by miało wyglądać

Pozostał jeszcze temat znalezienia wykonawcy tego projektu, oraz kosztów jego wykonania

http://zapodaj.net/37454407efd2f.bmp.html
http://zapodaj.net/eedbf91c742f9.bmp.html
http://zapodaj.net/03124135d4eb7.bmp.html
[Obrazek: 37454407efd2f.bmp]
[Obrazek: eedbf91c742f9.bmp]
[Obrazek: 03124135d4eb7.bmp]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 14:42
Post: #2
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Zastanawia mnie sens takiego działania, zakładasz że szkło się rozpadnie...hm trochę w tym braku wiary i pesymizmu. Choć optymistyczne jest to że zakładasz że tylko się rozszczelni a nie szlag trafi je w jednej chwili. Zastanawia mnie też to jak wiele zabezpieczeń powinni stosować posiadacze 240 tek, 500 tek itd. Smile

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 15:13
Post: #3
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Wychodzi na to ,że najlepszym sposobem na zminimalizowanie efektów zalania w skutek pęknięcia akwarium jest? NIE KUPOWANIE I ZAKŁADANIE BANIAKAThumbsup

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 15:39
Post: #4
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
globoos - co to znaczy że "szlag je trafi w jednej chwili" ? Akwaria nie ekplodują, nie rozsypują się w drobny mak, więc jak ma szlag je trafić w jednej chwili?

jagoo - można właśnie i mieć baniaczek i spróbować się zabezpieczyć?

Po co w takim razie się ubezpieczacie przed zalaniem, lepiej też nie zakładać baniaka niż wykupywać ubezpieczenie - czy to nie jest w takim razie pesymistyczne myślenie i brak wiary? Bo po co ubezpieczać się przed zalaniem skoro można podejść optymistycznie, że akwarium będzie wieki funkcjonować bezawaryjnie i nic się nie stanie.

Ja wolę nie dopuścić do zalania niż potem się bawić z sąsiadami i ubezpieczeniami

Szafka pod akwarium i tak musi być, więc czemu by nie miała stanowić dobrego zabezpieczenia przed zalaniem?
Czy profilaktyka nie jest lepsza od leczenia?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 17:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2013 17:19 przez globoos.)
Post: #5
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Może wykorzystać do tego wannę Smile. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko zalanie z powodu cieknącego akwarium, ale także z powodu np. pęknięcia rury czy cieknącej pralki. Nie wyobrażam sobie obudowywać to wszystko.Choć tu muszę przyznać że jeśli akwarium cieknie tak szybko że potrzebny jest specjalny system przechwytywania wody to musi być w nim naprawdę spora dziura, przy takim przecieku musisz zadbać o to aby drewno, płyta z której jest zrobiona przypadkiem nie nasiąkała.Smile Myślę że temat jest bardzo rozwojowy Smile

... nie zapomnij zaprojektować systemu przejmowania wody z pojemników zabezpieczających ... jakby te też nawaliły .... Smile

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 17:27
Post: #6
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Korytko wewnątrz będzie zabezpieczone przed nasiąknięciem - aby szafka mogła zostać wykorzystana ponownie. Co do rur i instalacji wodnej w domu - masz zawory, wystarczy że je zakręcisz i koniec powodzi, wody wypływającej z akwarium nie zatrzymasz, możesz ją tylko zbierać, lub przechwycić np w szafkę. Widzę że wg niektórych pękające akwaria to bajka, a wszelkie problemy załatwi cudownie ubezpieczyciel za nich, spoko - fajnie jest żyć w takim bajkowym idealnym świecie. Przy okazji zachęcam do dogłębnego przeczytania ze zrozumieniem treści ubezpieczeń - warto wspomnieć że ubezpieczyciel w większości przypadków ubezpiecza od ROZSZCZELNIONEGO akwarium, jak to interpretować - ubezpieczyciel wie najlepiej i na pewno zostanie to zinterpretowanie korzystnie dla niego a nie petenta...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 18:07
Post: #7
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Oczywiście że warto czytać umowy ubezpieczeniowe. Jednak wypadki z zalaniem mają miejsce i ja też takie miałem, np podciekająca kabina prysznicowa, dowiedziałem się o tym od sąsiadów mieszkających poniżej jak im sufit spadł. Uważam jednak że bez sensu jest zakładanie że akwarium się rozpadnie, sam mam akwaria miałem i pewnie będę miał. Uważam że najczęściej w szafce brakuje miejsca na osprzęt a co dopiero jeszcze upchnąć tam zbiornik retencyjny (drugie akwarium na wypadek gdyby coś). Dla mnie istotne jest też to aby akwarium i szafka jako całość wyglądały estetycznie. Jak najmniej przewodów, rurek, butelek etc na wierzchu.

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 18:33
Post: #8
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Dla mnie też ważnym jest aby akwarium z resztą tworzyło całość i jak najmniej niepotrzebnego osprzętu na zewnątrz, dlatego kupiłem komplet - akwarium z szafką i pokrywą.
Niemniej szafkę zrobię pod kolor pokrywy, będzie różnić się tylko listwą dodatkową, która będzie dawała podobny efekt jak listwa maskująca pod akwarium, która jest w zestawach, jedynie będzie trochę oddalona od akwarium. Nie wydaje mi się aby to szpeciło bardzo, a graty od akwarium zawsze można w innym miejscu trzymać.
Nie chcę się niepotrzebnie kłócić itd, nie o to mi chodziło zakładając ten temat. Po prostu taki mam pomysł, będę spał spokojniej jak będzie akwarium w taki sposób zabezpieczone, szafka jest i tak pod akwarium, zmieni się ją po prostu na inną, trichę większą. Jeśli znajdę wykonawcę, który zbuduje mi to solidnie i za rozsądne pieniądze, to co za problem wymienić szafkę na inną, pełniącą dodatkową funkcję zabezpieczenia? Jedni mają sumpy, a ja będę mieć szafkę - zlewkę retencyjną Wink

Jeśli ktoś ma namiary na dobrego stolarza, który estetycznie i solidnie robi szafki pod akwa i się podejmie wykonania innego projektu - będę wdzięczny za info. Szukam też miejsca gdzie kupię i skleję/zgrzeję plexę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 19:04
Post: #9
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Nie chcę być złośliwy i dokuczliwy, bo wiadomo forum jest po to, żeby sobie wzajemnie pomagać, ale tak śledzę sobie twój temat od samego początku i czytam wszystkie wątki i dochodzę do wniosku...

"Przepraszam Moda i Admina za drukowane litery"

KOLEGO WSTAW BANIAK DO WANNY ALBO GO ZLIKWIDUJ.

Wiem, że to trochę chamskie z mojej strony, ale zawsze jestem szczery, czasem nawet do bólu Smile

Pozdrawiam i życzę powodzenia w zastanawianiu się nad tym, czy pęknie, lub nie, zamiast nad pięknem zbiornika i tego, co w nim żyje...

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 21:12
Post: #10
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Jimmypoz - czytaj ze zrozumieniem, przecież dołączyłem do swojej wypowiedzi emotikon, sam miałem wyciek na złączu,i wiem że to nic miłego, ubezpieczenie to podstawa, rozumiem sam problem, nikt nie chce przerabiać tego tematu w życiu/ chodzi o zalanie - bo może ktoś nie doczyta/ najlepiej gdyby każdy miał osobne pomieszczenie , na parterze a najlepiej w suterynie by nikt pod nim nie mieszkałClap . Wiem ,że się martwisz i wolisz dmuchać na zimne i chwała Ci za to , pomysł nie ,,głupi,, pytanie jak wyjdzie realizacja.Jeśli coś takiego zrobisz wrzuć zdjęcia, sam jestem ciekaw efektu.

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 21:28
Post: #11
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Rozważ wykonanie akwarium z szkła o jeden rozmiar grubości grubszego niż dedykowany do danego litrażu z dodatkowymi listwami na dłuższych szybach. Możesz w ten sposób uzyskać "silniejszy" zbiornik i podarować sobie "system przechwytywania wody". Z gadżetów ratunkowych zastanawiałem się kiedyś nad czujnikiem zalania z wyjcem pod szafką z baniakiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-04-2013, 11:15
Post: #12
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
Z moich doświadczeń najczęściej zalania są wynikiem błędów instalacji jak rozszczelnione wężyki, wyciek z filtra itp. przypadki . Awaria samego akwarium ( poza drobnymi wyciekami które można w porę wykryć ) to odklejenia całej szyby gdzie wypływ jest tak gwałtowny że takie konstrukcje nic nie dadzą.
Myślę że rozsądnym rozwiązaniem jest czujnik zalania który wykryje powolny wyciek przed gwałtownym to cię i tak nie uchroni ponieważ będzie z jednej strony i te rury tak gwałtownego wypływu nie "przechwycą".
Jeśli akwarium sklei doświadczony i solidny wykonawca to takie przypadki są niezmierne rzadkie ale się zdarzają.
Warto natomiast samą szafkę wykonać z płyt na krawędziach zabezpieczonych silikonem przed przyklejeniem okleiny Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-04-2013, 22:03
Post: #13
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
jeśli wykonanie tej szafki wyjdzie mnie do 500zł to się na nią zdecyduję, zrobię ją jeszcze w tym miesiącu, wrzucę fotki jak będę miał gotową
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-04-2013, 23:30
Post: #14
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
zainwestuj lepiej w grubsze szkło
z takim budżetem na szafkę to po redukcji do ceny rozsądnej szafki na OW starczy
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-04-2013, 03:13
Post: #15
RE: Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka
zupełnie serio, nie boisz się, że otwory w blacie mogą spowodować jego pęknięcie, zapadnięcie.
projekt może być wadliwy. pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restart baniaka arta14 5 14,088 25-11-2017 12:17
Ostatni post: Dikej
  Start baniaka w trybie awaryjnym piasio 1 6,365 14-10-2015 19:06
Ostatni post: utopia



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości