Odpowiedz 
różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
25-03-2013, 22:12
Post: #1
różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Na początku witam wszystkich! Smile

Akwarystyką zajmuję się (z różnymi przerwami) od dzieciaka

ok miesiąc temu kupiłem akwarium po dłuższej przerwie, akwarium jest urządzone i już zarybione.
Problemem jest raczej zbyt pochopny zakup znacznie większego baniaka niż niż planowałem. Kupiłem 200L

Niestety mam spore obawy o skutki ewentualnego pęknięcia i zalania sąsiadów Sad - mieszkam na 3-cim piętrze

Nie chcę mieć problemów ze znacznymi szkodami u sąsiadów w razie w

Dziś poczytałem trochę wątków i z tego co ludzie piszą przy wylaniu się z takiego 200l zbiornika wody zalane może zostać nie tylko mieszkanie pode mną a także i kolejne piętro niżej.

Myślę poważnie o zmianie akwarium na mniejsze

Myślę o 60L, powiedzcie mi czy to znacznie zminimalizuje straty w porównaniu do akwarium 200L ? Czy po pęknięciu sześćdziesiątki straty w mieszkaniu mogą się ograniczyć do malowania sufitu u sąsiada na dole, czy też może się znacząco zalać jego mieszkanie?

Pal licho straty w moim mieszkaniu, interesuje mnie tylko to ile problemów by było z sąsiadami.
Miał ktoś jakieś doświadczenia z pękniętym akwarium?

Do zmiany wielkości baniaka skłaniam się przede wszystkim dlatego, że obok mnie jest droga nieutwardzona, jest bardzo dziurawa po zimie, na jesień jak ją utwardzali walcem w mieszkaniu miałem straszne wibracje, obawiam się że akwarium mi może między innymi przez to trzasnąć, a wyrównywać będą pewnie zaraz po odwilży...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 22:52
Post: #2
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Przy 200L to myslę że nawet trzy kondygnacje w dół.

Zdecydowana wiekszość pęknięć jest z winy użytkownika, "skręcony" blat szafki, brak maty, stawianie akwarium na jakimś wynalazku, zamiast szafki akwarystycznej itp.

Co do pęknięć spowodowanych wadami zbiornika to najcześciej są one spowodowane zbyt krótkimi listwami wzmacniajacymi, wiem że jedno z akwariów Wromaka cześciej pęka niż inne, właśnie z tego powodu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 22:53
Post: #3
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Zacznijmy od tego, że jeśli masz zbiornik na stabilnej szafce, przygotowanej pod ten baniaczek oraz matę między szafką a zbiornikiem to wg. mnie nie masz się czego obawiać i nawet bym nie myślał o likwidacji.

Dodatkowo nawet gdyby, to weź pod uwagę 1 rzecz - mieszkanie masz na pewno ubezpieczone, więc idziesz do sąsiadów cykasz fotki ewentualnych szkód i sąsiedzi nic ci nie wkręcą, że straty np . na remont całej kuchni, oczywiście straty sąsiadów zostają pokryte z ubezpieczenia, które opłacasz ty, bądź twoi rodzice Biggrin
To jak z OC na auto.

Ja bym tam zapomniał o temacie Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 22:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-03-2013 22:58 przez Michu2802.)
Post: #4
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Witaj.
Kiedyś mojemu ojcu rozszczelniło się akwarium w narożniku (akwa około 80 litrów). Wylało się niecałe 3/4 wody. Szybko ściery, ręczniki, wszystko co mogło wsiąknąć wodę. Sąsiadów nie zalało (a też mieszkam na 3 piętrze), ale było nieprzyjemnie dużo sprzątania. Drugim razem bracholowi poszła 30-stka. Nie wiadomo skąd boczna szyba pękła na całej długość. Wszystko naraz się wylało. Tak samo jak poprzednio tona ścier, ręczników i udało się nie zalać sąsiadów. Sądzę, różnica między zalaniem około 50 litrów wody a 200 l jest diametralna. Wszystko zależy czy będzie szybka reakcja i pod ręką dodatkowa pomoc. Nas było 3 więc dało radę. Może inaczej by się to skończyło, gdyby nikogo nie było w domu i gdyby obsady były większe niż kilka gupików czy mieczyków. Smile Jeżeli masz dobrze "ułożone" akwa + mata nie powinieneś się niczego obawiać.

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 23:17
Post: #5
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Dzięki za odpowiedzi.
No właśnie, różnica diametralna między 200L a 50L

Wydaje mi się że przy 50 - 60L jest jeszcze szansa że skutki zalania rozejdą się po kościach, że może uda się większość wody zebrać lub wsiąknie mi w parkiet woda a mniejsza ilość wejdzie w strop, może przy odrobinie szczęścia sąsiedzi się nawet nie dowiedzą o tym. A przy 200L chyba jak już pierdyknie to nie ma szansy na pomyślne zakończenie i sąsiad/sąsiedzi chyba na pewo zalani będą

Mieszkanie jest wynajmowane więc nie wiem jak wygląda sprawa ubezpieczenia itp, raczej nastawiam się na pokrycie ewentualnych strat z własnej kieszeni

Akwarium jest "fabryczne", nie od szklarza, w komplecie razem z szafką pod to akwarium i klapą. szyby 8mm, wzmocnienia u góry wzdłuż przedniej i tylnej szyby, ma 3 lata - kupiłem używkę, prostokąt, nie panoramiczne. Składając szafkę wszystkie łączenia dodatkowo skleiłem. Pod akwarium 2 warstwy zielonej pianki pod panele podłogowe

Jednak będę chyba zmieniać baniak na 50-70L. Szkoda mi strasznie ale teraz zamiast akwarium mnie cieszyć to mam obawy. Strasznie mi to nie pasuje bo interesuje mnie w sumie tylko tanganika/malawi, mam pielęgnice z pyszczakami i się będą męczyć w mniejszym (wiem - wcale nie powinny być w mniejszym jak 112-150L) ale pewnie się tak skończy że aktualne akwarium sprzedam a obsada pójdzie do małego Sad Wstępnie jestem zainteresowany sprzedażą tego akwarium/zakupem ok 60L razem z szafką/ewentualnie wymianą. Jak podejmę decyzję to dam ogłoszenie w odpowiedniej kategorii na forum (ale wstępnie jak ktoś ma jakąś propozycję to jestem chętny)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 23:24
Post: #6
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
ja mieszkam na 8 piętrze, mam baniaczki 500, 160 i 80 litrów, w dodatku 500 jest wyszczerbiona po przeprowadzce a i tak śpie spokojnie, nie dodam jeszcze że mam dwóch chłopaków w wieku 2,5 i 1,5 roku. jeśli masz zbiornik postawiony na solidnej szafce to nie masz się raczej czym martwić. wypadki losowe zawsze mogą się zdarzyć, zawsze może się zbiornik rozszczelnić, zawsze może np wyskoczyć wąż od kubła i wypompować cały zbiornik na podłoge. ale równie prawdopodobne jest że ci pęknie rura w ścianie, albo zapomnisz wyłączyć wode szykując kąpiel w wannie. tak więc zawsze jest ryzyko, ale jak będziesz konsekwentnie i z głową zakładał zbiornik to możesz spać spokojnie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 23:30
Post: #7
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Zrezygnowałem z ciężkich naturalnych ozdób, mam tylko sztuczną lekką skałkę, nie mam ciężkich skałek/kamieni ani korzeni. Mimo że akwarium kupiłem z kubełkiem, zrezygnowałem z niego aby nie mieć problemu właśnie z zalaniem (chętnie go sprzedam za niewielkie pieniądze -tak off topic Wink wstawiłem 2 wewnętrzne filtry (1 mechaniczny, drugi biologiczno-mechaniczny). Z zagrożeń jest kot Wink..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-03-2013, 23:31
Post: #8
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Wiadomo, że decyzja należy do Ciebie...
Ja mieszkam w domu, z żoną zajmujemy górę, na dole teściowie Biggrin
strop jest drewniany podłoga była krzywa więc jest na stelarzu (kratownica), nie widziałem jak idzie stelarz bo jak firma to robiła, to mnie przy tym nie było. Na stelarzach oczywiście płyta OSB i na to pianka i dopiero panele.
Więc nie wiem gdzie dziura kratownicy, a gdzie "pełna kratka", a gdzie "pusta" a i tak postawiłem 160L z szafką, pokrywą oraz wiadomo zalana woda, żwirek więc pewnie z 200kg stoi i się tym za bardzo nie przejmuję Biggrin

Raczej nie ma czym.

Powiem ci tak na marginesie, że mam qmpla, który mieszka w starym budownictwie na 2 piętrze w starej kamienicy chata jest z drewnianym stropem a on w pokoju 600L baniak postawił i już tak ze 3 lata wszystko działa.... niczym się koleś nie przejął Biggrin

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 00:28
Post: #9
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
dobra podpowiedź już padła. gorąco ją popieram.
dobrze skonfigurowane ubezpieczenie domu/ mieszkania i śpisz spokojnie.
masz polisę?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 12:15
Post: #10
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
W bloku na Ratajach koledze rozszczelniło się akwarium 600 litrów (odkleiła się przednia szyba ) . Bardzo pomogło otwarcie drzwi na klatkę schodową . Większość wody tamtędy spłynęła miał przy okazji dyżur sprzątania klatki z głowy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 17:39
Post: #11
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Najpierw sprawdż czy jest ubezpieczenie i na co. To podstawa. Osoba wynajmująca musi Ci pokazać na Twoje życzenie ubezpieczenie, łachy nie robi.Thumbup Ja mam dodatkowo na zalanie spowodowane np roszszczelnieniem się akwarium. Zawsze istnieje ryzyko. Sam to przechodziłem, zanim założyłem zamartwiałem się co to będzie itd, no i ściągnołem złe licho, baniak kupił kolega w Czaczu, zrezygnował i dostałem w w spadku, sprawdzałem trzy razy zanim zalałem i wszystko było OK, zrobiłem co trzeba czyli wystrój , połączenie węży, itd itp,po godzinie woda cieknie po ściance,WowAngryShy UFFFFFFFFFFFFF,puściło na łączeniu , wywalanie wszystkiego, ściąganie wody/ dużo nie wyleciało ale trochę siwych włosów przybyło/, dobrze że byłem w domu, i co dalej? kupiłem nowe szkło, zalałem, i śmiga, baniak stoi na szafce pod 200L, a ma 96L, stabilnie na podkładce akwarystycznej. Stoi na panelach, sprawdzone poziomicą i wszystko jak na razie cacy.Wiadomo ,że nikt nie chce żeby sie wylało ale w końcu jak będziemy z góry się martwić to najlepiej nie wychodzić z domu bo a nóż na pasach ktoś Cię najedzie.Grunt to zrobić to tak jak być powinno,a jak widać i prowizorki sa dobre, zwykle trzymają najdłużejClap

96 L
Brzankarium: brzanka mszysta - Puntius tetrazona 10 szt
brzanka pieciopręga - Puntius pentazona 5 szt
kirysek pstry - Corydoras paleatus 5 szt
krewetki Red Cherry ilość nieznana
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 21:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-03-2013 23:09 przez jimmypoz.)
Post: #12
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
biję się z myślami i ostateczną decyzją. 200 L to dla mnie idealna pojemność, 60 L - mało co z tym można zrobić i wiadomo że gorzej jest je utrzymać. Jednak rozsądek chyba bierze górę. Będę sprzedawać tą 200 Sad ..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 22:01
Post: #13
RE: różnice w konsekwencjach pęknięcia 200L a 60L
Byłem klika lat temu u jednego hodowcy skalarów i paletek w bloku na 3 piętrze miał około 4000l to jest ekstrema.
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Szafka - zabezpieczenie przed zalaniem w razie pęknięcia baniaka jimmypoz 17 35,685 07-04-2013 22:29
Ostatni post: fredy1



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości