Odpowiedz 
filtr biologiczny - z czego go zrobić?
13-03-2013, 18:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2013 15:21 przez gips.)
Post: #1
filtr biologiczny - z czego go zrobić?
Witam.

Mam akwarium 126 l. Sporo roślin w środku. Podłoże z ziemi ogrodowej. Dwa filtry marki Aquael FZN-2 i FAN1 plus. Woda kranówka, pH poniżej 7. Trochę rybek (gupiki, mieczyki, 2 skalary, 3 zbrojniki różnej wielkości (od 4 do 12 cm), kirysek, bojownik, 2 raki marmurkowe. Ilość obsady zmienna zależnie od okoliczności. Filtr FAN1+ został mi z małego zbiornika którego już nie mam. Na razie w obu filtrach są wkłady z gąbki.
Chcę z filtra FZN-2 zrobić filtr biologiczny. Przynajmniej w tym większym koszyku. Czytałem, że wskazane jest aby w filtrze biologicznym na spodzie zostawić trochę gąbki, żeby się wkład biologiczny zbyt szybko nie brudził (nie zamulał). Nie wiem z czego zrobić resztę wkładu. Zdaję sobie sprawę, że FAN1+ będzie trochę przeciążony, bo jest za słaby na taki zbiornik (producent poleca go do 100 litrów). Jakieś pomysły (na bazie Waszych doświadczeń)? Czy w ogóle jest sens w takim przypadku robić filtr biologiczny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2013, 20:15
Post: #2
RE: filtr biologiczny - z czego go zrobić?
gips napisał(a):Czy w ogóle jest sens w takim przypadku robić filtr biologiczny?
Jeżeli wszystko dobrze funkcjonuje to po co ruszać i powodować zmiany a to czasami kłopoty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2013, 15:20
Post: #3
RE: filtr biologiczny - z czego go zrobić?
(13-03-2013 20:15 )edison napisał(a):  
gips napisał(a):Czy w ogóle jest sens w takim przypadku robić filtr biologiczny?
Jeżeli wszystko dobrze funkcjonuje to po co ruszać i powodować zmiany a to czasami kłopoty.

Pytam bo naczytałem się różnych rzeczy w internecie. Smile Jak wspomniałem leję do akwarium kranówkę. Jest jaka jest, z pewnością do dobrych nie należy. Przed wlaniem dodaję do odstanej wody tylko antychlor (z Tropicala) ale to wszystkiego nie załatwia w temacie jakości wody. Stąd moje zapędy, żeby zrobić filtr biologiczny, żeby kranówka jak najmniej szkodziła rybom. Wprawdzie jak na razie jest w miarę ok, ale chcę rybom stworzyć jak najlepsze warunki w zbiorniku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2013, 16:40
Post: #4
RE: filtr biologiczny - z czego go zrobić?
Daj sobie luz z tą filtracją biologiczną.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2013, 09:07
Post: #5
RE: filtr biologiczny - z czego go zrobić?
(14-03-2013 16:40 )maslo_82 napisał(a):  Daj sobie luz z tą filtracją biologiczną.

Ok. Ale napiszcie mi kiedy ma sens stosować filtr biologiczny? (pytam bo mam krótki staż w akwarystyce)
Przy jakiejś wymagającej obsadzie zwierząt czy jak coś złego się dzieje w baniaku, czy przy większym zbiorniku się to robi ... ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2013, 12:57
Post: #6
RE: filtr biologiczny - z czego go zrobić?
W sumie każdy filtr który nie jest czyszczony jak i podłoże tworzy filtr biologiczny. Filtr biologiczny to filtr w którym na materiale filtracyjnym utworzyły się kultury bakterii nitrifikacyjnych. Taka "filtracja" w akwarium jest niezbędna żeby utrzymać zbiornik w dobrej kondycji. Filtr mechaniczny jest również w mniejszym stopniu filtrem biologicznym gdyż w jego materiale filtracyjnym również tworzą się te kultury jednak mówiąc w skrócie ze względu na trochę inny skład materiału filtracyjnego jest ich mniej Smile
Polecam lekturę na naszym forum artykułów w dziale Porady jak założyć pierwsze akwarium
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  filtr biologiczny smoko 1 5,566 04-05-2011 08:02
Ostatni post: Lermi



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości