Odpowiedz 
Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
30-01-2013, 17:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2013 20:25 przez Stiep. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Witam.
Założyłem akwa 320l brutto /netto ca 260l/ typu low tech.
Popełniłem z całą pewnością wiele błędów i obecnie ładne po założeniu akwa wyglada jak stara nasza ukochana Warta.
Ułożyłem na dnie warstwę ziemi lessowej kupionej w punkcie na Słupskiej,na to żwir bazaltowy ,roślinki z alledrogo różnej maści.
Oświetlenie prehistoryczna belka Hailea 3x36W ze zwykłymi świetlówkami
Philips 865 Day Light 36W -2szt
Osram 840 Cool White 36 W-1szt
Filtr kaskada Dolphin H 800
Jak uruchomiłem w listopadzie 2012 ,aż się chciało patrzeć...
Po kilku dniach zaczęło się robić brązowo na żwirze,szybach...wszędzie.
Przygasiłem światło i nic lepiej,dalej brązowo więc podmiany wody i światło.Wtedy niektóre liście pokryly się zielonym nalotem /glony/.
Teraz co kilka dni podmiany wody,ściągnięcie syfu z roślin i mam spokój na 2-3dni.MAKABRA!!!!Wstyd wstawiać zdjęcie.
Czytając Wasze wypowiedzi podejrzewam,że może to być oprócz okrzemek także sprawa obumarcia/gnicia materii.
Rośliny marnieją robią się z nich strzepy!
Niektóre liście robią się przeźroczyste/Amazonka/szkliste-może brak żelaza,wszystko ponad obumiera pokryte brązowawym nalotem.
Podejrzewam też ,że totalnie zawalilem sprawę filtracji.
Podpowiedzcie metodycznie krok po kroku co mam robić.
Myślalem aby wszystko zacząć od nowa:
1/ usunąć podkład owego lessu /kto wie może jest źródłem krzemu/.
2/przepłukać porządnie żwir bazaltowy lub wymiana
3/z roślin usunąć glony w np kuwecie za pomocą radykalnej chemii lub usunąć wszystkie rośliny/mam nadzieję,że da się część odratować/.
4/zakpuić filtr zewnętrzny-brak jego jest zapewne przyczyną takiego stanu rzeczy -myślałem o Tetrze Ex 700 lub JBL Cristall Profi Green Line E 901----ale może one są za słabe.??? może wydajność powinna być ok 1200ltr
5/poprawić oświetlenie
Zamówiłem na allegro złotą symfonię.
Może też warto pomyśleć o dodatkowym nawożeniu CO2?
Wdzięczny będę za Wasze podpowiedzi .
pozdrawiam

Tomasz


wstawiłem zdjęcia dla kolegów.

[Obrazek: obraz047tu.jpg&action=rotate]

[Obrazek: obraz046q.jpg&action=rotate]

[Obrazek: obraz045su.jpg&action=rotate]

[Obrazek: obraz048vl.jpg&action=rotate]

Poprawiłem zdjęcia. Następnym razem wstawiaj je w taki sposób, np, wg tej instrukcji: http://www.akwarysci-poznan.pl/forum/sho...hp?tid=355
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-01-2013, 18:04
Post: #2
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Trzeba było zastosować ziemie do kwiatków jak w większości tego typu zbiorników i oddzielić ziemie od żwiru.Może masz ryby które kopią w podłożu ? Filtracja skromna jak na taki baniak,zakup zew. bardzo by pomógł,nie ma się co wstydzić wrzuć fotki to lepiej będzie zobaczyć co się faktycznie dzieje,rozpuszczające się rośliny wskazują na niedobory składników stawiał bym na potas,ten glon to okrzemki czy raczej brunatnice ? świeże zbiorniki czasem tak reagują ja przeszedłem całą gamę glonów zanim się wszystko ustabilizowało a jak dasz co2 z butli to już nie będzie low-tech i będziesz musiał dobrze nawozić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 13:00
Post: #3
Odp: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
1. zbiornik jest świeży
2. brak co2
3. mało światła

Jeżeli nie chcesz zbyt dużo zmieniać to obsadz go roślinami mało wymagającymi jeżeli chodzi o światło (kryptokoryny, anubiasy itp.)
co2 w akwa roślinnym nawet typu low-tech jest mile widziane.
Filtr zew. też na pewno nie zaszkodzi.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 14:32
Post: #4
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Małe moje sprostowanie -podłoże to czarnoziem /nie less/,ewidentna tłusta plama na powierzchni zwłaszcza
gdy kaskada dawała strumień pod lustro wody.Mogło nastąpić gnicie/obumieranie roślin z braku dostępu tlenu

hwojciech-boję się,że filtr zewnętrzny spowoduje zbytnią sterylność zbiornika,i zatraci się idea LT,chyba że będzie on posiadał tylko złoże mechaniczne z czasowo włączanym węglem aktywnym /w razie potrzeby/.Z drugiej strony będzie bardziej estetyczny od wewnętrznego.

pacmann-zbiornik jest świeży,ale chyba przedobrzyłem z tym czarnoziemem
jakie światło sugerujesz do takiego akwa-4 świetlówki?
filtr zew zdaje się powinien w LT mielić wodę 2x godzinę ,czyli 700-tka,ale jakby była słaba to wyrzucę na śmieci ,to może jednak 1200/1500
CO2-być może????? podam tyt próby z bimbrowni i jak się okaże Ok to kupię gotowy zestaw

Podpowiedzcie co z roślinami można zrobić.Myślałem o oczyszczeniu mechanicznym,dalej w jakiś antyglon i potem do kuwety z nawozem,czy można tak zrobić czy raczej zlikwidować i wstawić nowe?

Być może taka chybryda a la LT ma sens, ja mam mętlik w głowie od natłoku teorii,a wiele lat przerwy w akwarystyce powoduje,że odwołuję się do Waszego doświadczenia.
pozdrawiam
Tomasz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 14:51
Post: #5
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Filtr zewnętrzny nie spowoduje żadnej sterylności, bo nie wyje bakterii i wszystkiego, co sobie żyje w podłożu i na powierzchni roślin. Jaka jest grubość warstwy żwiru?

Zrób duuużą podmianę, wrzuć dużo moczarki/rogatka/roślin pływających i czekaj. Wszystko się jeszcze może ustabilizować, też miewałem takie problemy. Na zdjęciach rośliny są po prostu "brudne" (zaglonione) ale nie obumierają. Muszą się zaaklimatyzować, LT wymaga dużej dozy cierpliwości. Jak cała akwarystyka w sumie.

Traszki, zielsko i skorupiaki Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 15:06
Post: #6
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Nie jest tak źle . Za dużo panikujesz . Napisz jakie podmiany robisz i ile jest tego bazaltu nad ziemią . Filtracji praktycznie nie da się przewymiarować . Raczej założyłbym filtr zewnętrzny. Kup coś moze nie koniecznie firmowego ale sprawdzonego Smile . Spróbuj nawozić ale tylko samym mikro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 17:09
Post: #7
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Warstwa ziemi ma 4,5-5cm dalej żwirek bazaltowy przód+ 2 cm i idzie do tyłu akwa tam +5cm.
Podmiany robię ostatnio 1x tydzien ca 40-60 litrów.
Mam wrażenie ,że małe.Być może powinienem zwiększyć ,woda z Rokietnicy i idzie dodatkowo przez stację domową uzdatniania /raczej nie ma co porównywać z poznańską na której się wychowałem/.
Straszny ten brązowy osad na dnie schodzi tego tyle,że głowa boli.
Jeśli zdecyduję się na filtr zewnętrzny to jaką mam szukać wydajność i czy pozostawić go tylko ze złożem oczyszczania mechanicznego ,bo raczej żaden biolog chyba nie?
Rozumiem,że sugerujecie abym podłoże pod bazaltem zostawił....
pozdrawiam
Tomasz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 17:16
Post: #8
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Oxygen napisał(a):woda z Rokietnicy i idzie dodatkowo przez stację domową uzdatniania

Napisz coś więcej o tej stacji uzdatniania bo tu może być pies pogrzebany.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 17:38
Post: #9
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Stiep.
Na ten moment nic więcej nie umiem powiedzieć odn stacji tj jej parametrów wlot/wylot wody.Nie odczytam też nic odnośnie samej kolumny/wszystko skręcone na sztywno przy ścianie/.
Woda idzie na dużą kolumnę uzdatniacza/wielka niebieska butla/.Z boku zbiornik ze solą tabletkowaną do regeneracji złoża.
Założyła to ustrojstwo firma ,która kiedyś obsługiwała firmy napojowe i inne spożywcze.Dawno mnie nie serwisowali.Woda u nas pod względem konsumpcyjnym jest super,osadu wapiennego brak a był i to prawie jak w Poznaniu ,ale...
Na ogrodzie mam oczko napuściłem wody i po kilku dniach czerwono-jeśli to żelazo to w sumie dla roślin dobrze,ale jak coś innego...
Być może warto zrobić jakiś test wodzie.Mogę też skorzystać z wody przed stacją.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 18:01
Post: #10
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
(31-01-2013 15:06 )alarmowiec napisał(a):  Spróbuj nawozić ale tylko samym mikro
Aloo
Akurat mikro w świeżej glebie jest najwięcej.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 18:16
Post: #11
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Oxygen napisał(a):Z boku zbiornik ze solą tabletkowaną do regeneracji złoża.

I wszystko jasne.
Ta woda się nie nadaje.
Przerabialiśmy to już przy zbiorniku Kaliny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 18:33
Post: #12
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Stiep-sugerujesz,aby skorzystać z wody przed stacją ...hm może wtedy ewentualne nadwyżki Fe? roślinki skonsumują /cały czas zakładam,ze w wodzie bez stacji jest więcej żelaza/.Może w PUK Rokietnica powiedzą coś odnośnie parametrów dostarczanej wody,przedzwonię jutro do nich.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 22:02
Post: #13
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
Oxygen napisał(a):Stiep-sugerujesz,aby skorzystać z wody przed stacją

Dokładnie. Ewentualne jej mieszanie z woda RO.
Dowiedz się jaką masz wodę, albo zakup testy.
Dane o twardości z wodociągów na bank nie będą w stopniach niemieckich, więc się nie zdziw.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 22:13
Post: #14
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
(31-01-2013 18:16 )Stiep napisał(a):  
Oxygen napisał(a):Z boku zbiornik ze solą tabletkowaną do regeneracji złoża.

I wszystko jasne.
Ta woda się nie nadaje.
Przerabialiśmy to już przy zbiorniku Kaliny.

Aloo
Nadaje się nadaje, wystarczy glebę matkę wymieszać z dolomitem.
Przerabiałem to w Swarzędzu.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2013, 22:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2013 22:55 przez Kalina.)
Post: #15
RE: Low tech proszę o pomoc w ratowaniu zbiornika
hmmm
dokładnie rzecz ujmując - to woda się nadaje - ino testy na KH wariują Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika akwarysta199 4 10,904 24-08-2018 22:55
Ostatni post: Elfir
  Trawnik w 63l low-tech matoole 5 23,263 08-12-2014 23:29
Ostatni post: krzysiek.25



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości