Odpowiedz 
Wpływ co2 na procesy w filtrze
11-01-2013, 19:31
Post: #1
Wpływ co2 na procesy w filtrze
Witam wszystkich serdecznie !
Zastanawiałem się w jakim dziale umieścić w/w temat-jeśli źle to proszę Admina o przeniesienie.
Jak wiemy w filtrze między innymi zachodzi filtracja biologiczna ,która neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwaja.Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu.
Osobiście do rozpuszczania co2 wykorzystuję zewnętrzny filtr kubełkowy w taki sposób,że podaję na wlot w/w filtra co2.

Jaki wpływ może mieć co2 w procesach redukcyjnych?
Czy mój filtr stał się
tylko mechaniczny ,a wszelkie procesy zachodzą w podłożu? Pozdrawiam EFI
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2013, 21:11
Post: #2
RE: Wpływ co2 na procesy w filtrze
Sądzę, że procesy nitryfikacyjne nadal występują. Aby zaczęły się rozmnażać i działać bakterie denitryfikacyjne potrzebne są warunki beztlenowe a takie nie tak łatwo uzyskać co widać przy budowaniu własnoręcznego denitryfikatora. Wystarczy troszkę tlenu by ten proces nie przebiegał prawidłowo. Więc wg. mnie może jedynie słabiej proces przebiegać ale nie zostanie wstrzymany całkowicie. Moge się mylić to sa moje jedynie spostrzeżenia (przemyślenia).

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2013, 21:40
Post: #3
RE: Wpływ co2 na procesy w filtrze
Tu się mylisz kolego jar300,kolonie bakterii potrzebują wody bogatej w tlen większość akwarystów nawet nie zaleca wyłączania filtra na dłużej niż 30 min w trakcie prac w akwarium,wkłady biologiczne płuczemy tylko i wyłącznie wodą z akwarium po to żeby nie uśmiercić jakże pożytecznych bakterii,druga sprawa podawanie Co2 do filtra będzie miało w tym momencie odwrotne skutki raz że cześć bakterii może zginąć a dwa filtr prędzej czy później się zapowietrzy do takiego stopnia że uniemożliwi pompowanie wody do obiegu,co2 najskuteczniej jest rozpuszczany w reaktorze z filtra na rurowego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2013, 21:42
Post: #4
RE: Wpływ co2 na procesy w filtrze
(11-01-2013 21:11 )jar300 napisał(a):  Sądzę, że procesy nitryfikacyjne nadal występują. Aby zaczęły się rozmnażać i działać bakterie denitryfikacyjne potrzebne są warunki beztlenowe a takie nie tak łatwo uzyskać co widać przy budowaniu własnoręcznego denitryfikatora. Wystarczy troszkę tlenu by ten proces nie przebiegał prawidłowo. Więc wg. mnie może jedynie słabiej proces przebiegać ale nie zostanie wstrzymany całkowicie. Moge się mylić to sa moje jedynie spostrzeżenia (przemyślenia).

Witam serdecznie jar300
Z całym szacunkiem nie o to mi chodziło.
W filtrze przede wszystkim zachodzi nitryfikacja. Bakterie nitryfikacyjne należą do grupy bezwzględnych tlenowców. W związku z tym, proces nitryfikacji przebiega w warunkach tlenowych.
Pozdrawiam P.K

filtr prędzej czy później się zapowietrzy do takiego stopnia że uniemożliwi pompowanie wody do obiegu,co2 najskuteczniej jest rozpuszczany w reaktorze z filtra na rurowego.
[/quote]

Witam !
Miałem osobiście przez kilka lat system oparty na EHEIM 2217 w baniaku 160x45x60.Nigdy się nie zadwutlenkował Wink
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Witam mam problem z napowietrzaniem w filtrze aquael turbo 500 yoda007 4 11,993 02-01-2014 21:05
Ostatni post: adam81
  Czy używać węgla w filtrze. maximus 5 11,348 11-10-2013 22:08
Ostatni post: Mikołaj



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości