Odpowiedz 
Nanacara aureocephalus - złotogłówka
27-08-2010, 16:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2014 15:48 przez DUANDR. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Nanacara aureocephalus - złotogłówka
Dla porównania z wątku o n. annomala, dorosły samiec n. aureocephalus wygląda tak
[Obrazek: 68f524c71048b3d9m.jpg]

Artykuł o tym gatunku można przeczytać w nr 18 z 1998 roku "AQUA Magazyn" na stronie 9.

[ Dodano: 2011-02-12, 23:56 ]
Wreszcie miałem okazję uzupełnić ten wątek o brakującą fotkę samiczki.
[Obrazek: dsc7202k.jpg]
Ale znacznie ciekawsze są okoliczności w jakich powstało to zdjęcie.
Otóż samiczka ta, nigdy nie odbyła tarła, bo jest singlem od wczesnej młodości, ale dzisiaj instynkt rodzicielski wziął górę i samiczka dostała coś w rodzaju rodzicielskiego impulsu.
Nagle przyjęła szatę godową i zaadoptowała larwy wodzenia. Była w tym tak skuteczna, że udało jej się zagonić w jedno miejsce całkiem pokaźną gromadkę larw. Impuls trwał jakieś pół godziny i zanikł tak nagle jak się pojawił. Jednak w tym czasie była niesamowicie skuteczna w ochronie gniazda.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2012, 12:45
Post: #2
RE: Nanacara aureocephalus - złotogłówka
Niezła ciekawostka, widziałem już adaptacje międzygatunkową u siebie (w sensie przyjęcia do ławicy) ale o takiej skrajności jeszcze nie słyszałem, ciekawe czy będzie się to teraz powtarzać z inną formą żywego jedzenia Smile


p.s. netter128 publicznie otrzymujesz ostatnie ostrzeżenie, napraw sobie proszę klawiaturę Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości