Odpowiedz 
Cichlasoma Urophthalmus
19-09-2012, 06:52
Post: #1
Cichlasoma Urophthalmus
Cichlasoma Urophthalmus

[Obrazek: scaled.php?server=854&filename=1...es=landing]

Wielkość:
Ryba ta osiąga ok. 30-40cm w warunkach hodowlanych.

Występowanie:
Gatunek ten występuje w kilku krajach Ameryki środkowej (Belize, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua)

Woda:
Temp. wody w jej naturalnym środowisku waha się w granicach 18-34*C, lecz w akwariach doskonale czuje się w ok. 24-28*C
Zakres PH: 7.0-8.0 Twardość wody do 20*

Zachowanie:
Jest to ryba bardzo terytorialna i agresywna wobec współmieszkańców. Agresja nasila się znacznie w okresie tarła. Dlatego należy je trzymać z równie dużymi i silnymi osobnikami.

Akwarium:
Urządzenie akwarium nie powinno przysporzyć problemów. Jako dekoracje możemy użyć korzeni, kamieni, piasku i twardych roślin (np. Anubiasy)
Powinniśmy stworzyć sporo kryjówek, gdzie ryby mogły by się uchronić przed agresją dominującego samca. Korzenie w akwarium trzeba ułożyć w taki sposób, aby mniejsze, lub słabsze ryby mogły przepłynąć swobodnie. Jeżeli ułożenie korzeni będzie uniemożliwiało swobodne przepłynięcie istnieje ryzyko, że silniejsza ryba zamęczy tą słabszą z powodu braku możliwości ucieczki.

Rozmnażanie:
Są to ryby bardzo opiekuńcze i znakomicie opiekują się swoim potomstwem. Potrafią mieć kilka tareł w ciągu roku.
Gniazdo robią poprzez wykopywanie głębokiego dołu w piasku, gdzie samica składa na dnie ikrę. Rodzice opiekują się młodymi około 6 tygodni i w tym czasie najlepiej wyłowić inne ryby z akwarium, ponieważ w obronie potomstwa mogą znacznie uszkodzić inne ryby, lub nawet je zabić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 07:28
Post: #2
RE: Cichlasoma Urophthalmus
Witam na forum.
Jeśli masz te ryby, to pewnie masz ogromny zbiornik...Yes

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 08:35
Post: #3
RE: Cichlasoma Urophthalmus
Również witam.
Trafiłem tu w sumie przez przypadek i spodobało mi się. Smile
Zbiornik to takie "poniżej minimum" dla tych ryb i zapewne sprzedam je zanim zrobi się ciasno. Chciałem je mieć i kupiłem po dłuższych poszukiwaniach, niestety ich bojowy charakter wymaga większego zbiornika(terytorium).
Pozdrawiam Andrzej L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Cichlasoma Red Parrot (Pielęgnica papuzia) Simon 15 36,827 15-04-2012 15:33
Ostatni post: Grzegorz
  Cichlasoma Amazonarum Simon 0 5,205 04-04-2012 10:49
Ostatni post: Simon



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości