Odpowiedz 
Sump i komin
10-12-2010, 15:15
Post: #1
Sump i komin
Witam, czy ktoś może mi powiedzieć jakie powinny być wymiary komina, otworów w kominie, średnice rur, pojemność sump'a itp. żeby wszystko ładnie funkcjonowało i w razie awarii nic się nie wylało z tych rzeczy. Akwarium chcę zamówić u Skorpiona w Poznaniu o wym. 100x50x50 8mm. OptiWhite. Czy skorpion nawierca otwory w szkle? Jak znacie strony z tanimi śrubunkami i akcesoriami do nich to bardzo bym prosił Smile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-12-2010, 22:09
Post: #2
Re: Sump i komin
kuntakinte napisał(a):...czy ktoś może mi powiedzieć jakie powinny być wymiary komina ...

Wielkość SUMPA

Nikt ci dokładnie na to pytanie nie odpowie ponieważ dużo zależy od twoich założeń:
od zastosowanej pompy, od wielkości komina, od poziomu wody w kominie, powierzchni jego przelewu, zastosowanego grzebienia itp. itd. musisz sobie obliczyć mniej więcej wszystko i dodać z 20%-30% na górkę moim zdaniem.

Postaram się ci to w maksymalnym skrócie wytłumaczyć.
Załóżmy, że masz jak napisałeś akwa 120x50x50.
Poziom wody chcesz utrzymywać 2-3cm poniżej krawędzi akwa czyli słup wody ma mieć wysokość 47-48cm.
To wcale nie znaczy, że komin ma mieć 47-48cm od dna, ponieważ (i tu dużo zależy od mocy pompy i od zastosowanego grzebienia ) woda się spiętrz na przelewie czym mocniejsza pompa i gęściejszy grzebień na kominie tym większe spiętrzenie na przelewie.
To może być 0,5cm / 1cm / 2cm. Tu dochodzi w sumie jeszcze jeden aspekt odpadki w postaci liści roślin itp. które z czasem osadza się na grzebieniu i tez częściowo do czasu usunięcia podniosą poziom wody.

Dlaczego o tym piszę ponieważ ta warstwa wody musi zostać uwzględniona w sumpie + jakaś nadwyżka wynikająca z poziomu wody w kominie + nadwyżka wody na parowanie ( moim zdaniem mniej niż 5l/10l nie ma sensu).

To co wymieniłem powyżej to jest woda na jaką musisz mieć miejsce w sumpie po wyłączeniu pompy i jaka ucieknie z sumpa po uruchomieniu zanim obieg się "zamknie"

Podsumowując
Zakładasz, że w sumpie w czasie pracy ma być około 40l wody do tego dodajesz
Spiętrzenie: załóżmy 120*50*1,5cm -ok. 12l
Pojemność komina którego wielkość to wysokość zbiornika minus 2cm rantu do tego 1,5cm na spiętrzenie czyli 50-3,5cm = 46,5cm a jego podstawa to 15cm na 15cm co daje nam pojemność ok. 11l / 2 = 6 l bo będzie się wypełniała np. do polowy.
Parowanie powiedzmy 10l
Końcowa pojemność SUMPA 40l + 12l + 6l + 10l = około 70l


Wielkość Komina
dobrze jak by miał minimum taką wielkość co byś mógł tam rękę włożyć
w razie potrzeby np. dokręcenia śrubunków, czy wyłowienia czegoś itp.

Co do reszty to mogę wytłumaczyć na spotkaniu bo jakoś zacięcia do pisania elaboratów nie mam.

kuntakinte napisał(a):Czy skorpion nawierca otwory w szkle...

Chyba nikt z nas u niego jeszcze nie brał akwa z kominem.
Najlepiej zadzwoń do niego i zapytaj.
Na pewno będzie to kosztować coś extra.

Mam nadzieje, że nie zamieszałem zbytnio i coś ci tam rozjaśniłem.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-12-2010, 07:21
Post: #3
 
Oczywiście Pacman ma praktyczne doświadczenie i warto go posłuchać.
Ale jako uzupełnienie wiedzy warto też przeczytać to opracowanie:
http://www.woczko.dami-rz.pl/opis_filtr.htm
Pamiętam wykład na żywo we Wrocławiu w czasie pamiętnego wypadu na targi wieki temu, facet wydaje się wiedzieć o czym pisze.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości