Odpowiedz 
Pierwsze akwarium morskie- tom
20-07-2012, 13:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-07-2012 13:23 przez tom. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Pierwsze akwarium morskie- tom
witam,
maszyna ruszyła!
słów kilka, co widać na tym ponurym zdjęciu poniżej.

rolę filtra będzie pełnić sump pięciokomorowy 160 l brutto. do sumpa trafiło 20 kilogramów skały, planowany zakup dodatkowej. jak widać pracuję obecnie z wymuszonym odwróconym obiegiem, dodatkowo woda nie trafia w tej chwili do akwarium. K1- komora odpieniacza (za chwilę podniosę poziom wody), K2- miejsce na kratkę z watą, grzałkę, pierwszy buble stop, K3- może pełnić rolę refugium, filtra glonowego, miejsca na filtry przelewowe, K4- drugi buble stop, K5- komora pompy powrotu wody, celowe nieco przewymiarowana.

w skałę dmuchają dwa falowniki AM nanoprop 5000, odpieniacz, również AM działa całkiem przyzwoicie (wielkie dzięki dla Darka). woda obecnie jest tłoczona w prawo, spływa grawitacyjnie w lewo do odpieniacza, który chwilowo pełni również rolę obiegu. po odpaleniu całości woda będzie spływać z akwarium do lewej komory, z prawej trafi do zbiornika głównego.

skała będzie się tak moczyć przez ponad tydzień, pod jedną niezbyt długo pracującą świetlówka. po powrocie z gór będę dalej moczyć ręce...

dosyć często skała jest dodatkowo "odgazowywana" przez akwarystów np. w beczce z pracującej z odpieniaczem i obiegiem, tak więc taka forma przygotowania skały przed włożeniem do głównego zbiornika pozwoli pozbyć się tego co umarło w trakcie przesyłki.

wszystkie przygotowania bardzo się przeciągają, niektóre wydawało by się proste decyzję poprzedza długa lektura, aby wybrać właściwy kierunek postępowania. pochłaniam zawartość nano-reef.pl. sprzęt w większości był kupiony z drugiej ręki poprzez fora i allegro. całość stoi na stelażu profil 3x3 cm, gr. 3 mm. obudowa z płyty wiórowej, brzozowe fronty ikea, proste wygłuszenie wnętrza.

ze skały wyszło kilku pasażerów na gapę min. kilka ślimaków, maleńka rozgwiazda i masa kiełży.

pozdrawiam.


[Obrazek: 21606759594824696428.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 09:40
Post: #2
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
użyta sól to produkt polskiej! firmy Aquaforest. dolałem bakterie ich produkcji. wczoraj zainstalowałem woreczek z węglem, rano woda była całkowicie sklarowana. ktoś tam po cichu mnie dopinguję?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 10:12
Post: #3
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
Masz jakieś dobre opinie na temat tej soli bo to podstawowy element powodzenia w tej zabawie . Co do trzymania kciuków to pewnie wszyscy trzymamy ale wybrałeś sobie akwarystykę dość kosztowną i niestety bardzo często z czasem kończącą się katastrofą lub wyczerpaniem finansowym dlatego trzymać kciuki będziemy żeby się tak nie stało Smile .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-07-2012, 12:03
Post: #4
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
Myślę że tutaj tak na prawdę mało kto wie, co Ty tak na prawdę robisz i dlaczego. Ludzie zaczną się interesować, jak zbiornik będzie zalany Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-07-2012, 10:48
Post: #5
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
Ja Ciebie dopinguję, ale nie pisałam bo trudno powiedzieć że skałka jest fantastyczna itp., za to jest to bardzo fascynujące.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-07-2012, 13:52
Post: #6
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
hej,

z soli nie znam na poczatek pewnie moze byc, ale trudno powiedziec co ma w sobie i jakie to daje parametry.

Lepiej kupic IO, a pozniej preisa.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-08-2012, 01:08
Post: #7
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
mamy środek nocy, tak więc wkleję tylko jeden link, aby koledzy, którzy boją się o powodzenie mojego projektu, zapoznali się z firmą i produktami firmy Aquaforest.

http://www.aquaforest.eu/pl/o-firmie

może jeszcze link do b. ciekawej dyskusji na temat soli Aquaforest na nano-reef. chwilami tak burzliwej jak nasza dzisiejsza w Malcie...

http://nano-reef.pl/topic/42674-sol-aqua...ntry410251

pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-08-2012, 22:36
Post: #8
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
Tom i jak idzie ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2012, 09:34
Post: #9
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
witam,
w piątek ułożyłem skałę, bawiłem się z tym tak długo, że wstyd pisać. przez ostatnie dni akwarium było zalane w 4/5, dzisiaj wieczorem dolałem wody i uruchomiłem obieg sump- akwarium. pięknie wszystko działa... do czasu. woda delikatnie przeciekała ze śrubunku zrzutu. pompy stop. na szczęście po kolejnej próbie, gdy już osuszyłem miejsce nieszczelne, udało mi się nieznacznie dokręcić nakrętkę ręcznie. kilka osób odradzało mi używać narzędzi do montażu śrubunków. kolejna próba szczelności już udana. nic nie kapie. oczywiście powstało zamieszanie w sumpie i woda w akwarium, która była już klarowana, ponownie kilka godzin musiała dochodzić do siebie. położyłem się spać w pokoju z akwarium, jedną półkulą mózgu cały czas nasłuchując... kilka razy zatrzeszczał parkiet układając się pod ciężarem akwarium... sen był raczej płytki. zdjęcia wkrótce. pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2012, 10:54
Post: #10
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
3mam kciuki zwłaszcza za parkietSmile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-08-2012, 11:18
Post: #11
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
hej,

no i pieknie Smile Czekamy na fotki.

A jak pompy, nie bucza za mocno?

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2012, 18:07
Post: #12
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
witam ponownie.
tak zbiorniczek wygląda dzisiaj. pojawiły się ślimaki turbo, trzy gatunki korali miękkich oraz monti talerzowa. porzuciłem idee budowy korony z oświetleniem, nabyłem lampę 4x54. została zwiększona cyrkulacja, to w tej chwili am nanoprop 5000 trzy sztuki, plus dwie jvp 101 z czego jedna pracuje w sumpie. jeden falownik planuję ukryć w skałach z prawej strony, aby przedmuchiwał przestrzenie z mniejszą cyrkulacją. prawie wszystkie skały stoją na zamocowanych w nich kołkach rozporowych. dno chwilowo jeszcze bez piasku co się zmieni w najbliższym czasie (podklejone białą folią). skałka na środku wciśnięta trochę na siłę, musiałem wyjąć ją z sumpa.

[Obrazek: 56852694467840251190.jpeg]

pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2012, 20:23
Post: #13
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
hej,

odizoluj ta Caulerpe od skaly poloz ja obok. To strasznie ekspansywne glony, i pozniej bedziesz mial klopot. Beda zarastac korale i ogolnie ciezko bedzie sie ich pozbyc.

Montipora do swiezego zbiornika ... nie skomentuje.

Czekam ja juz bedzie obsadzone.

Powodzenia!

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2012, 22:02
Post: #14
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
montipora przyszła jako gratis. sporo urosła, polipuje, uśmiecha się...
glony makro caulerpa taxifolia siedzą na osobnej małej skałce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-09-2012, 07:59
Post: #15
RE: Pierwsze akwarium morskie- tom
No, jestem ciekawy efektu finalnego ale sądząc po dotychczasowym podejściu - będzie dobrze ! Smile

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Morskie przenosiny maciejk1976 7 17,524 28-04-2016 08:02
Ostatni post: maciejk1976
  Moje pierwsze morskie maciejk1976 26 49,784 22-10-2015 12:29
Ostatni post: maciejk1976



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości