Odpowiedz 
Zaczynam - proszę o rady
05-12-2010, 21:20
Post: #16
 
Codranger napisał(a):Ja też mam 112 wromak, tyle że wymieniłem 2x18W na 2x55W ;]
I stała się jasność Biggrin
No toś pojechał Smile
Ponad 1W/l - no, no, nieźle.
Odpowiedz cytując ten post
05-12-2010, 22:13
Post: #17
 
Jak to wygląda widać w galerii ;]

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 02:12
Post: #18
zaczynam - proszę o rady 2
Witam, właśnie jak w temacie zaczynam i proszę radę. Właśnie zamówiłem z Allegro u Skorpiona 80/35/45 125l.
W zbiorniku chciałbym umieścić po analizie coś z tej grupy ryb: Gupiki, Neony czarne, Danio lamparcie, Kardynałki, Brzanki tygrysie, tęczynki filigranowe, Razbory szerokopłetwe oczywiście tak jak koledzy radzą w innym wątku w ilości "stadnej".
Mocno zastanawiam się co wysypać na dno. Na Allegro osoba z Poznania wystawia piasek http://allegro.pl/piasek-kwarcowy-0-8-1-...73000.html
oraz: żwirek
http://allegro.pl/zwirek-kwarcowy-1-4-2m...50204.html

myślę o zmieszaniu może tych dwóch podłoży.

Jest jeszcze coś takiego jak
http://allegro.pl/zwir-lignitowy-20-40mm...57963.html

Podłoże chcę dobrać oczywiście pod kątem roślin. Przy czym tu też jest dylemat - są oferty zawierające cały "pakiet" startowy roślin(50 pln) - co o tym myślicie? Co moglibyście poradzić?

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 02:52
Post: #19
 
TOXIC69 napisał(a):Na Allegro osoba z Poznania wystawia piasek

Praktycznie taki sam piasek o dokładnie tej samej gramaturze,
super jakości (nie wymaga nawet płukania) możesz kupić w markecie budowlanym
Leroy Merlin.

Worek 25kg 7zł

tak to wygląda:
[Obrazek: dsc0063mk.jpg&t=1]

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 02:57
Post: #20
 
no i proszę, jak to warto zgłebiać i pytać, Wielkie Dzięki, już na parę rybek będą pieniądze. Przy tej powierzchni zbiornika chyba te 25 kg powinno starczyć?

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 12:54
Post: #21
 
napadywacz napisał(a):Parę działań matematycznych wystarczy,na początek jeżeli chcesz 5 cm podłoża:80x35x5=14000.Akwa masz 126 l podłoża 14l worek ma 25 kg itd.
Problem tylko z tym jest taki, że nigdy do końca nie wiadomo ile litrów ma 1kg.
Dlatego można sobie z tym pomóc w inny sposób. Jak widzisz opakowanie, to porównujesz je z wymiarami swojego akwarium. Tzn. ile taki opakowań zmieści się Tobie w akwarium jedno obok drugiego. Oczywiście musisz brać też pod uwagę jego grubość. I np. jeżeli jest ono grube na 10cm, to wyobrażasz sobie, że masz już takie dwa, itd.

Co do zielska to Napadywacz ma całkowitą rację. Najlepiej tylko wczesniej rzucić na forum, że coś potrzebujesz i rezerwować sobie ilości u tych, którzy deklarują chęć przyniesienia.

Ponieważ jak się dobrze wczytasz na forum, to Lermi, pisałą o tym, że rośliny czerpią głównie, różne potrzebne pierwiastki przez korzenie. Dlatego jeżeli chcesz mieć jakieś ładne roślinki, to do lub pod ten piasek podrzuć troszkę nawozu. Może być warstwa substratu lub jakieś pałeczki/tabletki. Tak, żeby w ogóle coś tam było. Ja się z tym "głównie" nie zgadzam, ale wsadzenie czegoś w podłoże nie zaszdkodzi. Byle bez przesady.
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 13:14
Post: #22
 
Bleh, zadanie z treścią, już bym wolała kupić na oko Lol
Pakiet startowy z allegro to nie najlepszy pomysł, chociaż to też zależy od pakietu.
w takich zestawach jest przeważnie dużo rodzajów roślin w małych ilościach.
Lepiej zacząć od paru rodzajów prostych w uprawie w dużych ilościach. Ewentualnie można je później przetrzebiać i dawać w ich miejsce bardziej wymagające.
Na początek potrzeba azotożerców - np rogatka. Jeśli chcesz dowiedzieć się co by pasowało Icon_arrow temat w roślinach, a na bank nakierujemy Cię na jakiś ciekawy pakiet startowy Wink
Z podłoża poleciłabym biogrunt. Niestety sama nie przetestowałam, ale podobno wart jest swojej ceny. Może też być ziemia ogrodowa. Wybór zależy też od tego, czy byłbyś zainteresowany docelowo uprawą bardziej wymagających roślin. No i oczywiście od światła które będzie w zbiorniku.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 14:19
Post: #23
 
No takie bzdury i nikt sensownie nie reaguje az nie mogę uwierzyc . Doradzacie gorzej niz w sklepie marketowym.
Przede wszystkim nie ma zwirku którego nie trzeba plukać . Nawet taki który byl 10 lat w akwarium a potem na sucho lezal w worku trzeba plukac. Nie znam gradacji tego piachu do robienia betonu ale jesli ma ziarna ponizej 2mm to jest do bani i do akwarium się nie nadaje .
Jesli już żwirek (a nie piach) to koniecznie ziemia pod spod choc ja raczej polecalbym od razu substrat zamiast żwiru jak kolega ma zakusy pod rosliny .

Napadzior a tobie to sie juz zupelnie pozajaczkowalo . Jaki Archimedes to metoda zmierzenia objętości ciała a nie ciężaru . Ciężar właściwy mierzymy przez zważenie litra żwiru . Bedzie on zależał od granulacji bo oczywiście w litrze grubego żwiru jest wiecej powietrza ale w akwarystyce przyjmuje sie ze jest to 1,8 kg/l czyli kg piachu to 0,56 litra .czyli taki worek to 14 litrów . Czyli jak wyliczył tym razem dobrze Napadzior taki worek to akurat z zastrzeżeniem jak wyżej .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 19:59
Post: #24
 
napadywacz napisał(a):A bo mi zamieszali Oops i się podpaliłem :-x ,dobrze że chociaż wynik był ok.
Nie potrzebnie się tak łatwo poddajesz Smile
Zrobi się offtop o fizyce, ale co tam.
IMHO Twój sposób jest dla naszego problemu poprawniejszy, o ile wchodzimy w meandry fizyki, niż Alarmowca.
Ty wyznaczyłeś objętość 1kg żwiru czyli tak naprawdę jego gęstość (lub odwrotność gęstości w zależności od tego zo będzie miało wartość 1).
I tak naprawde o to nam chodzi w akwarium. Tzn. ile litrów objętości ma pewna ilość żwiru.

W sposobie Alarmowca knyf jest w tym, że ciężar właściwy wcale nie wyraża się w kg/m3, a w N/m3. Co to oznacza? Ano to, że ciężar właściwy zależy od przyspieszenia ziemskiego, bo ciężar to siła. Czyli jego wartość zależy od tego na którym piętrze mieszkamy. Zmiana pewnie będzie na 4 miejscu po przecinku, ale jednak Biggrin
Alarmowiec podał po prostu gęstość. A tę wyznaczył wcześniej Napadywacz :mrgreen:
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2011, 20:26
Post: #25
 
zdecydowanie rozjaśniło mi się, nawet korki z fizyki dostałem Smile tak to forum ma najbardziej profesjonalnych uczestników, absolutnie.
Co do tych pakietów roślinnych, to zwróciłem na nie uwagę ponieważ chciałem za jednym zamachem sprawę obsady roślinności załatwić. Faktycznie budziła moje obawy różnorodność ale dlatego zapytałem na forum.
Już myślę, jeśli pozwolicie nad następnym nurtującym mnie pytaniem, w celu wywołania mini dyskusji. Dzięki.

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2011, 01:10
Post: #26
 
alarmowiec napisał(a):Przede wszystkim nie ma zwirku którego nie trzeba plukać .

no pozwolę się nie zgodzić, właśnie jestem po wsypaniu 2 takich worków do akwa bez płukania.
Jak by co mam jeszcze jeden na balkonie jak zwykle kupiłem na zapas Smile wiec możemy sprawdzić.

alarmowiec napisał(a):Jesli już żwirek (a nie piach) to koniecznie ziemia pod spod choc ja raczej polecalbym od razu substrat zamiast żwiru jak kolega ma zakusy pod rosliny.
Na dodatek wsypałem go na ziemię ogrodową - ups to co teraz będzie Smile Tongue

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2011, 01:14
Post: #27
 
Pacman - nic - będą ci rosły dobrze rośliny.

IMHO teraz też uważam, że płukanie żwiru nie ma sensu. Tyle, że trzeba być cierpliwym, by się woda wyklarowała.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2011, 01:21
Post: #28
 
Elfir napisał(a):Pacman - nic - będą ci rosły dobrze rośliny.

ja to tak w "..." mówiłem Smile

Kolego TOXIC69,
Alarmowiec na pewno ma rację substrat jest zajefajny ale coś za coś, dla mnie cena odgrywała rolę.
Co do żwiru, o którym pisałem płukać nie trzeba - ja nie płukałem i jest oki, a mam go 50 kg w akwa.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2011, 01:44
Post: #29
 
a ja płukałem a nawet wyparzałem mój bazalt czarny bo mnie "zawiesina i piach" irytowały Wink
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2011, 02:30
Post: #30
 
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pierwsze akwarium - 63l - prośba o rady i sugestie. kawuel 0 3,617 17-09-2013 20:59
Ostatni post: kawuel



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości