Odpowiedz 
Fotografowanie akwarium
02-12-2010, 12:39
Post: #1
Fotografowanie akwarium
Witam , stoję przed dylematem wyboru aparatu fotograficznego za niedużą kasę ale żeby zdjęcia makro wychodziły w miarę dokładne mój stary Canon odmówił posłuszeństwa .
Może ktoś z Szanownego grona dorzuci jakieś wskazówki i propozycje od siebie Smile , głównie będzie fotografowane akwa i zachowania moich pupili mój projekt BW prawie jest gotowy , rybcie czują się rewelacyjnie a to co wyprawiają Neony Czarne i Inessa to dla mnie szok w porównaniu z akwa roślinnym , no i nareszcie widuję zbrojniki Smile Nie ukrywam , że chciałbym go pokazać w galerii ale bez aparatu na razie jest to niemożliwe Smile

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 14:24
Post: #2
Re: Fotografowanie akwarium
egzepoznan napisał(a):za niedużą kasę
Sprecyzuj trochę bardziej,
dla niektórych nieduża kasa to ok 500zł dla niektórych kilka tys ;]

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 14:27
Post: #3
 
dobra powiedzmy do 500 zł Smile

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 19:40
Post: #4
 
egzepoznan napisał(a):dobra powiedzmy do 500 zł Smile

Od biedy używaną lustrzankę za to dostaniesz obiektywem kit np Canon 350d powinien być dostępny na alledrogo w tej cenie, coś nowszego już niestety drożnej. Z czasem możesz kupić do tego całkiem fajne obiektywy a z przejściówkami masz szeroki wybór bardzo dobrych i tanich szkieł z analogów. Na początku tez zamiast obiektywów makro wystarczy użyć szkieł powiększających (dostępne za grosze), sam takich używam a efekt jest więcej niż zadowalający (wymaga nieco większego wysiłku i treninguSmile) W lustrzankach mogę ci doradzić, kompaktów nie uznaje dla zasady jako mało poważne, lubię mieć kontrole nad tym co robię (choć przyznam że teraz tez dopracowane kompakty robią, ale niestety ile zapłacisz tyle dostaniesz a 500zł to w foto jest pułap zabawkowyWink).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 20:36
Post: #5
 
Canona 350d z kitem nie kupisz za 500zł. Jeżeli nie chcesz wydawać potem kasy na obiektywy itd. lepiej kupić porządną hybrydę i kilka dodatków.

Biter napisał(a):kompaktów nie uznaje dla zasady jako mało poważne, lubię mieć kontrole nad tym co robię (choć przyznam że teraz tez dopracowane kompakty robią, ale niestety ile zapłacisz tyle dostaniesz a 500zł to w foto jest pułap zabawkowyWink).
A w kompaktach nie masz kontroli? jak chcesz przyniosę na następne spotkanie moją minolte i powiesz mi jakiej kontroli jej brakuje ;] A ma chyba 5 czy 6 lat Biggrin

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 20:54
Post: #6
 
Nie będę się wdawał w większego offtopa bo fanboyowe przetargi juz mnie nie bawią, powiem tylko że każdemu wedle potrzeb - nie wiem jaki masz model minolty i o czym mówisz ale przypuszczam że nie dostarczy mi kontroli nad szkłem jakiej potrzebuje (choćby z powodu samej budowy i wynikających z tego ograniczeń co do stosowanej techniki robienia zdjęć).
Używane szkła analogowe dobrej jakości są teraz baaardzo tanie, kwestia tego czy chce nam sie trochę pouczyć jak tego dobrze używać, bo to też kwestia filozofii i drogi jaka wolimy pójść - robimy jedno dobre zdjęcie od razu albo w tym samym czasie 100 bylejakich i może przypadkiem nam sie w tym jakieś dobre wyjdzie. Więcej nic nie mówie, pobawisz sie na manualu dobrą lustrzanką to sam zauważysz różnice.

[ Dodano: 2010-12-02, 20:00 ]
p.s. Co mówisz ze sie nie kupi jak nie sprawdziłeś, pierwsze z brzegu z podobnej półki w niewiele wyższej cenie (a można przecież taniej jak sie poszuka lub poczeka, także 350d bo takie widziałem w komisie na ratajczaka za ok 500-600zł jakis czas temu)
http://allegro.pl/nikon-d40-af-s-dx-18-5...35454.html
http://allegro.pl/aparat-canon-300d-dobr...57398.html
http://allegro.pl/nikon-d70s-i1334042070.html

Żeby nie było, ja nie próbuje wmówić że to aparat czyni fotografa, nic z tych rzeczy. Można robić rewelacyjne fotografie nawet i komórką, ludzie przecież prostymi kompaktami wyczyniają prawdziwe cuda powszechnie podziwiane. Tylko tutaj mówimy o samym sprzęcie właśnie i moim zdaniem warto do tego podejść porządnie czyli od solidnej nauki alfabetu że tak sobie pozwolę na takie porównanie, a nie potrzeba do tego wcale fortuny wydawać Smile Ale możliwe ze i ty masz racje, nie każdy tego potrzebuje (duchowoWink) i kompakt tez może być dobrym rozwiązaniem do codziennego pstrykania (choćby ze względu na kieszonkowe rozmiary i niskie koszta początkowe). Kwestia tylko dobrania dobrego kompaktu lub hybrydy za tą cene (mimo wszystko w nowych aparatach może być ciężko coś znaleźć wartego uwagi). Tu juz jednak nic doradzić nie mogę bo sie nie znam, polecam tylko poszperać w testach obrazkowych np na dpreview.com
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 21:46
Post: #7
 
Te linki które podałeś są za 600 a nie za 500 zł ;] Biter ja osobiście też robię większość zdjęć na manualu, więc wiem o czym mówisz. zresztą sam zamierzam kupić lustrzankę ale według mnie nie ma sensu kupowanie lustrzanki z kitem i na tym poprzestanie ;] Kwestia tego czy chce się potem dalej inwestować w sprzęt czy też nie...

[ Dodano: 2010-12-02, 20:53 ]
Biter napisał(a):pobawisz się na manualu dobrą lustrzanką to sam zauważysz różnice.
Bawię się dosyć często...

Biter napisał(a):Żeby nie było, ja nie próbuje wmówić że to aparat czyni fotografa, nic z tych rzeczy. Można robić rewelacyjne fotografie nawet i komórką, ludzie przecież prostymi kompaktami wyczyniają prawdziwe cuda powszechnie podziwiane.
W pełni się z tobą zgadzam

Biter napisał(a):Ale możliwe ze i ty masz racje, nie każdy tego potrzebuje (duchowoWink) i kompakt tez może być dobrym rozwiązaniem do codziennego pstrykania (choćby ze względu na kieszonkowe rozmiary i niskie koszta początkowe).
Koszta nie tylko początkowe są niskie w przypadku kompaktu ;]
Co do rozmiarów to ja zdecydowanie bardziej wolę czuć aparat w ręce Biggrin

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 22:03
Post: #8
 
Codranger napisał(a):Biter ja osobiście też robię większość zdjęć na manualu, więc wiem o czym mówisz. zresztą sam zamierzam kupić lustrzankę ale według mnie nie ma sensu kupowanie lustrzanki z kitem i na tym poprzestanie ;] Kwestia tego czy chce się potem dalej inwestować w sprzęt czy też nie...

całkiem zgrabne podsumowanie Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 22:13
Post: #9
 
Codranger napisał(a):Canona 350d z kitem nie kupisz za 500zł. Jeżeli nie chcesz wydawać potem kasy na obiektywy itd. lepiej kupić porządną hybrydę i kilka dodatków.

Popieram Bitera w 120%
ale nie koniecznie uogólniając do kontroli nad aparatem chociaż i tu Biter ma dużo racji.
Fakt są hybrydy z prawie prawie full kontrola, mało tego nawet z manulanym zoomem jak np. minolta A1 A2 A200.
Swoja drogą, super aparat nawet jak na dzisiejsze czasy chociaż nie produkowany już chyba z 6 lat.
Ja mam inne ważne zastrzeżenie do głuptoków i niestety również hybryd, a mianowicie matryca. to jest to z co czyni bylejaką lustrzankę dużo lepszą od 99,9% najdroższych nawet głupków itp. nawet zaawansowanych, a dokładniej chodzi o jej fizyczna wielkość.
Akwarium jest raczej ciężkim poligonem zdjęciowym, a tu mala matryca z napchanymi na niej mega pixelami + słabe światło wypada blado przy matrycy rozmiaru APS-C o full frame nie wspomnę ale to inna polka zupełnie Smile. Napchanie pixelków na małej powierzchni powoduje, że zaczynają zakłócać się nawzajem co w przypadku słabego oświetlenia i długich czasach objawia się w postaci b.znacznego szumu. W zdjęciach zrobionych przy dobrym oświetleniu faktycznie ciężej to zauważyć ale jak się ma porównanie z głupa/hybrydy vs. lustro to przewaga w jakości zdjęcia jest miażdżąca.

Biter to co pokazałeś to nie do końca jest ok bo większość z nich ma coś uwalone w opisie jest informacja.
Prawdą jest natomiast, że jak wiesz gdzie szukać i masz trochę czasu na czekanie to spokojnie wyrwiesz za 500-600 zł używane lustro z kitem.
Np. na 100% wiem ze poszło ostatnio Sony A100 z kitem stan igła za 500zł.
Naprawdę fajny aparacik sam używałem przez 3 lata Smile.
Jego duzy + to wbudowana w korpus stabilizacja.
Wiec masz to czego nie ma Canon, Nikon, Pentrax czyli stabilizacje nawet ze starymi tanimi szkłami.

tu jeszcze link do stronki z porównaniem matryc APS-C i większości guptoków
(niestety to z reguły ta linia na samym dole)
MATRYCE

MATRYCE z opisem

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 22:59
Post: #10
 
pacmann napisał(a):Ja mam inne ważne zastrzeżenie do głuptoków i niestety również hybryd, a mianowicie matryca. to jest to z co czyni bylejaką lustrzankę dużo lepszą od 99,9% najdroższych nawet głupków itp. nawet zaawansowanych, a dokładniej chodzi o jej fizyczna wielkość.
I to w zasadzie zamyka dyskusję w temacie "lepszości" lustrzanki. Dowolnej firmy i w dowolnym wieku. Dodałbym jeszcze szybkość autofocusa, gdyby nie chodziło o zdjęcia akwarium Smile

Natomiast trzeba też przyznać, że przy dobrej lampie i odpowiednim ustawieniu, dobre zdjęcie akwarium można wykonać prawie wszystkim co robi zdjęcia. I odwrotnie. Lustrzanka może nie pomóc, jeżeli warunki robienia zdjęcia, będą kiepskie.
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 23:51
Post: #11
 
W tym zakresie cenowym możesz mieć lustrzankę z kitem lub kompakta z dodatkami.
Czy lustrzanką z kitem zrobisz zdjęcia takie jak w TYM temacie zrobił użytkownik mors29? Jak patrzyłem na ceny tego czym robił zdjęcia to spokojnie można zmieścić się w 500zł.
Co do matryc i szybkości to owszem kompakty tu zdecydowanie przegrywają z lustrzankami ale czy samą matrycą zrobi się zdjęcie?

Mystik napisał(a):I to w zasadzie zamyka dyskusję w temacie "lepszości" lustrzanki.
Tylko że w tym temacie nie chodzi o lepszość lustrzanki czy kompaktu a o jak najlepszy sprzęt za 500zł.

PS. Jeżeli by nie było ograniczenia cenowego, albo by było ono wyższe to też bym doradzał lustrzankę...

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-12-2010, 23:56
Post: #12
 
A powie mi ktoś jak w temacie czyli jak najlepiej fotografować baniaki.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-12-2010, 00:04
Post: #13
 
to fakt, że za tyle kupisz lustro używane około 5 lat z obiektywem kitem (17-70)i nic więcej.
Tylko czy to jest zestaw gorszy do fotografowania akwa niż hybryda za 500 zł ..... tu właśnie nie jestem przekonany do końca.
(za 500 zł nie kupisz dobrej hybrydy ani nowej/dobrej lustrzanki).
mimo wszystko każde lustro IMHO jest lepsze od hybrydy i wolał bym mieć starą lustrzankę niż starą hybrydę.
W lustrze dołożę lampę, wymienię optykę jak będzie kasa, a w hybrydzie ?
Niektóre mają stopkę do lampy i tyle.
Oczywiście każde rozwiązania ma swoje + i -.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-12-2010, 00:37
Post: #14
 
dolichopterus napisał(a):A powie mi ktoś jak w temacie czyli jak najlepiej fotografować baniaki.

Takie szybkie tutoriale znajdziesz na każdym wiekszym forum, pierwsze z brzegu z google:
http://free.of.pl/c/chesteraquarium/fotografowanie.htm
http://www.roslinyakwariowe.pl/galerie/f.../index.php

Dodam tylko że imho zbrodnią (dla estetyki i spokoju zwierzaków) jest robienie fotek z lampą, zwłaszcza taką wbudowaną.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-12-2010, 08:41
Post: #15
 
Biter napisał(a):Dodam tylko że imho zbrodnią (dla estetyki i spokoju zwierzaków) jest robienie fotek z lampą, zwłaszcza taką wbudowaną.
Co nie zmienia faktu, że akwarium MUSI być bardzo dobrze doświetlone. Inaczej wyjdzie kicha.
Ale fakt. Lampom błyskowym mówimy stanowcze i kategoryczne: raczej nie Lol
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Fotografowanie akwarium wpawlicki 48 83,792 20-01-2013 15:57
Ostatni post: bat-mann



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości