Odpowiedz 
pokrywa na akwarium 160x40
29-03-2012, 22:06
Post: #1
pokrywa na akwarium 160x40
Witam ! Jako że plany już są w fazie realizacji (szafka i szkło) pozostało mi zrobienie pokrywy na szklaneczkę. W pokrywie będzie montowane tylko oświetlenie LED czyli powiedzmy lekkie oraz jedna mała 24W T5 . Pierwsze plany wskazywały wykonać pokrywę z płyty laminowanej 18mm czyli takiej z jakiej wykonana będzie szafka , lecz z drugiej strony taka pokrywa sama z siebie będzie sporo ważyć . Następną opcją jest cieńsza płyta - muszę jechać do stolarni zobaczyć co mają - lecz boję się że cieńsza płyta może wymagać wzmocnień. Jest trzecie rozwiązanie - spienione PCV lecz kompletnie nie wiem gdzie w Gnieźnie takiego szukać i jak zachowuje się to w praktyce. Jeżeli macie jakieś propozycje/sugestie - piszcie , każda rada mile widziana . Panów wskazujących wujka google nie obsługujemy Cool

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2012, 23:16
Post: #2
RE: pokrywa na akwarium 160x40
z płyty 18 nie ma problemu sam mam na mojej 500-ce od prawie 2 lat jedyne o czym musiałbyś pamiętać to wentylacja, jeśli chodzi o pcv to koszta są spore no i trzeba uważać na temperature, a zobaczysz że z czasem ledy to będzie za mało, wpadni do mnie na piwko to ci pokarze jak wygląda oświetlenie na ledach a jak na świetlówkach bo jest jak narazie między nimi przepaść, no i kolosalne koszta ledów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2012, 23:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2012 23:53 przez alarmowiec. Powód: Nowe informacje)
Post: #3
RE: pokrywa na akwarium 160x40
Nie musisz szukać u wujaszka ale wystarczy przeszukać forum .
Sprawdź Tutaj

Możesz spróbować również z aluminium a pokrywę z Dibondu
(29-03-2012 23:16 )bohen21 napisał(a):  .....a zobaczysz że z czasem ledy to będzie za mało, wpadni do mnie na piwko to ci pokarze jak wygląda oświetlenie na ledach a jak na świetlówkach bo jest jak narazie między nimi przepaść, no i kolosalne koszta ledów

Jak masz oświetlenie na paskach ledowych do podświetlania półek to rzeczywiście różnica jest kolosalna na niekorzyść LEDów jeśli zastosujesz prawdziwe Pawer LEdy to jest odwrotnie i światła nie jest wcale za mało .

Oświetlenie LED powiedzmy lekkie nie jest Smile gdyż wymaga całkiem sporych radiatorów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 08:11
Post: #4
RE: pokrywa na akwarium 160x40
jeśli chodzi o ledy to znawcą nie jestem i nie bawiłem się w powerledy bo jak dla mnie to za duże koszta względem efektu, zastosowałem kilkanaście ledów 3W smd w halogenkach na gu10, i zastosowanie 42W w halogenowych diodach daje więcej światła niż 2 świetlówki 54W, ale z tego co wiem to kolega chciał zastosować pasek z metra smd a wiem że one szału nie robią bo mam w akwa prawie 4m jako nocneSmile

wiem że kolega soft chce mieć w tym akwa same palety, a do nich moim skromnym zdaniem dobre barwowo oświetlenie to podstawa i jedna aquarelka 24W kolorów ci nie odda
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 08:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2012 11:25 przez rafal.)
Post: #5
RE: pokrywa na akwarium 160x40
(30-03-2012 08:11 )bohen21 napisał(a):  .... zastosowałem kilkanaście ledów 3W smd w halogenkach na gu10, i zastosowanie 42W w halogenowych diodach daje więcej światła niż 2 świetlówki 54W
No to mamy podobną ocenę na Power Ledach też mam takie wnioski

(30-03-2012 08:11 )bohen21 napisał(a):  ale z tego co wiem to kolega chciał zastosować pasek z metra smd a wiem że one szału nie robią bo mam w akwa prawie 4m jako nocneSmile
Pierwsze moje podejście to były właśnie 12W w paskach i skończyło się wielką porażką . Światła mało i do tego grzało się to strasznie bo pasek ma słabe oddawanie ciepła do radiatora . Pod wpływem temperatury Żywica przeźroczysta uszczelniająca rozłożyła się i wydzielają straszne gazy jak się okazało toksyczne i poleciała mi cała obsada Cardinali z Sulawesi
(30-03-2012 08:11 )bohen21 napisał(a):  wiem że kolega soft chce mieć w tym akwa same palety, a do nich moim skromnym zdaniem dobre barwowo oświetlenie to podstawa i jedna aquarelka 24W kolorów ci nie odda
Jest już ok pięciu odmian barwnych białych między innymi takie których CRI dochodzi do 90 więc z oddawaniem kolorów problemu nie ma
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 09:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2012 09:14 przez soft. Powód: Nowe informacje)
Post: #6
RE: pokrywa na akwarium 160x40
No właśnie nie pasek led z metra, tylko udało mi się załatwić takie ledy z IKEA z regulacją koloru ( 4 odcinki po ok.30cm zabudowane w plastiku , montowane na przykręcanych do mebla uchwytach) a do paletek w sterylnym za wiele światła mi nie będzie potrzebne. Czyli z tego co widzę najlepiej będzie dac płytę 18mm , dobrze uszczelnić łączenia i gitara. Bohen21 spoko kiedyś wpadnę , z resztą nie raz już byłem :P

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 09:30
Post: #7
RE: pokrywa na akwarium 160x40
no dokładnie, pokrywa z płyty to o tyle dobre rozwiązanie że całe oświetlenie przykręcasz na małych drewnowkrętach i jak chcesz to zawsze można coś pozmieniać coś dołożyćSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 23:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2012 23:01 przez soft.)
Post: #8
RE: pokrywa na akwarium 160x40
Dobrze że sa ludzie u których można szukać pomocy Smile Aktualnie kalibruje lajona112 i jest wesoło Biggrin
Co do oświetlenia , diod jest w sumie 36 , a nie będzie problemem dołożenie kolejnych 36szt. Dodatkowo będzie ta cała T5 a jak już bohen21 pisał dołożyć problemem nie będzie - w sumie to jakieś światło "pokazowe" trzeba będzie wklepać .
Szafę będe zamawiać w przyszłym tygodniu , szkło dopiero na przyszły miesiąc więc moja aktualna 112L stanie na nowej szafie , będzie trochę komicznie wyglądać no ale ...

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-03-2012, 23:07
Post: #9
RE: pokrywa na akwarium 160x40
od czegoś zawsze trzeba zacząć, najważniejsze że będą wolne ale regularne postępy aby postawić większy zbiornikSmile oby takich akwarystów było jak najwięcej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-03-2012, 19:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2012 19:59 przez soft.)
Post: #10
RE: pokrywa na akwarium 160x40
Szafkę zamawiam w tygodniu ale znając MB będę z tydzień czekać, szkło biorę od skorpiona z Poznania.
Czeka mnie jeszcze zakup elektrody do lajona , bo żadna nie chce się prawidłowo skalibrować i pokazują dziwne wyniki Biggrin Kropelkowy pokazuje mi tak 5.8-6.0 a lajon 4.4 ;/

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-03-2012, 21:45
Post: #11
RE: pokrywa na akwarium 160x40
A czy elektrody nowe czy stare bo to trochę dziwne że się nie kalibrują . Po za tym jeśli pokazują jakieś realne wartości w płynach kalibracyjnych to wskazuje to raczej na jakiś błąd w kalibracji lub uszkodzenie lajona .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-03-2012, 22:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-03-2012 22:55 przez soft. Powód: Nowe informacje)
Post: #12
RE: pokrywa na akwarium 160x40
Elektrody które mam są z 2008 roku , jedna używana , druga też ale krótko , przechowywane były na sucho. Dostałem je w "gratisie" do lajona. Po za tym nie mam tez 100% pewności czy bufory mają prawidłowe wartości , bo też kilka lat mają. Na allegro sa elektrody wraz z buforami za ok.100zł więc myślę że tak czy inaczej zakup mnie nie ominie.

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-03-2012, 23:25
Post: #13
RE: pokrywa na akwarium 160x40
Jak chcesz mogę ci sprawdzić i jedno i drugie w środę na spotkaniu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-04-2012, 22:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2012 14:42 przez soft.)
Post: #14
RE: pokrywa na akwarium 160x40
W środę powiadasz... zobaczę ale jest szansa że podjadę. To jeszcze się zgadamy ale fajnie by było. Ogólnie wygląda to tak że podczas kalibracji na buf.7pH dojdzie do 6.4pH , a przy buf.4pH nie zejdzie niżej niż 5.4pH co ogólnie daje wynik taki że w akwarium z wodą 6.0pH pokazuje 5.2 i wyje alarm....
Udało mi się skalibrować lajona z jedną z elektrod, poszło bezproblemowo - po tygodniu moczenia ale zawsze. Przy buforze 7 wyszło mi max 7,03 a przy 4 wyszło mi 4,06 więc można uznać że dobrze.

200L.............Loading
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości