Odpowiedz 
375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
14-03-2012, 13:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2012 13:07 przez kazual. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Przyszedł czas aby podzielić się moim marzeniem Smile
Jako, że moje 126l zrobiło się dla mnie za małe przyszedł czas na wymianę na większy model...

Z założenia wygląda to tak:

Zbiornik: 375l 150x50x50 szkło OptiWhite 12mm - baniak bez wzmocnień
Filtracja: JBL CristalProfi e1501 + skimmer JBL Toplcean
Oświetlenie: HQI 2x150W OSRAM TS EXCELLENCE 5600K
Podłoże: JBL AQUABASIS PLUS 10l + JBL Manado 35l
CO2: CO2-Butla 6kg, dyfuzor z filtra narurowego
Nawożenie: Docelowo Sole metodą IE

Początkiem zabawy było zrobienie stelaża pod akwarium.
Sam stelaż został zrobiony z profila metalowego 20x40. Ze względu na jego gabaryty stelaż był spawany w częściach a następnie skręcany po przewiezieniu na miejsce:

[Obrazek: 46471809.jpg]

Stelaż stoi na 6 nóżkach umożliwiających wypoziomowanie go:

[Obrazek: img1855resize.jpg]

Całość została umieszczona w zabudowie po komandorze.

[Obrazek: 40304870.jpg]

Jak już jedna sprawa została rozwiązana, przyszedł czas na oświetlenie.
Nad jego montażem główkowałem w tym wątku.
Ostatecznie zostało to tak rozwiązane:
[Obrazek: 11692855.jpg]
Na razie nie maskuję profila na suficie. Może z biegiem czasu wpadnę jeszcze na jakiś pomysł...

Jak już mamy szafkę i oświetlenie to przyszedł czas na głównego bohatera czyli baniaczek. Tutaj wraz ze swoim mniejszym 126l bratem:

[Obrazek: 48280570.jpg]

W 126l miałem czarne wewnętrzne tło aquaela. Wyglądało bardzo przyjemnie ale denerwujące było przedostawanie się za nie wszystkiego od roślinek po krewecie. Zdecydowałem, że tym razem okleję szybę zewnętrzną czarną folią samoprzylepną. Po krótkiej zabawie z wodą i kartą kredytową folia została nałożona:
[Obrazek: 83611975.jpg]
Tak sobie akwarium poleżało z 3 dni aż wszystkie bąbelki poznikały.

Przyszedł czas na przeniesienie baniaka na swoje ostateczne miejsce i pierwsze próbne zalanie (które przez wąż ogrodowy 1/2 cala trwało z półtorej godziny...):
[Obrazek: 61176669.jpg]

Następnie zabawa z JBL Manado:

[Obrazek: 16894457.jpg]

Płukanie 35l podłoża było nie małym wyzwaniem. Łazienka była okupowana przez dobre 3 godziny.

[Obrazek: 80308624.jpg]

Oto korzeń znaleziony nad Dębiną zeszłej wiosny. Przeleżał w oczekiwaniu na akwarium około roku na balkonie. Wysechł na wiór.

[Obrazek: 15747881.jpg]

Ze względu na rozmiary nie było mowy o wygotowaniu go. Był dokładnie płukany i wyszczotkowany pod gorącą wodą a następnie odbył parogodzinną kąpiel w wannie z 2kg soli i gorącą wodą.
Oczywiście korzeń nie tonął. Czekał mnie kolejny spacer i szukanie jakiegoś obciążnika. Kamień, który przytargałem bez przesady waży z dobre 10kg a i tak ledwo daje radę utrzymać korzeń pod wodą...

[Obrazek: 14627906.jpg]

Ostatnim etapem było zasiedlenie zbiornika zielskiem.
Roślinki z 126l przeprowadziły się do większego "mieszkania"
Na dzień dzisiejszy wygląd zbiornika prezentuje się tak:

[Obrazek: 85278493.jpg]
[Obrazek: 31073478.jpg]

A całość z daleka tak:

[Obrazek: 26997011.jpg]

Rośliny są dopiero od tygodnia. Sadzenie ich w manado jest z jednej strony przyjemne i proste ale z drugiej do momentu ukorzenienia się lepiej ich nie ruszać bo wypływają.
Na razie nawożę PA macro + ferro+.
Zamierzam docelowo nawozić solami. Czekam aż paczka z akwanawozy do mnie przyjdzie.

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2012, 13:35
Post: #2
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Świetny start dobrze sie przygotowałeś, będzie nieźle jak to wszytko urośnie Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2012, 14:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2012 14:06 przez Simon.)
Post: #3
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Zbiornik superThumbup Bardzo rzetelna fotorelacja. GratulujęThumbsup Mam nadzieję, że powrzucasz później trochę fotek i pokażesz jak zarosłoSmile
Czysta jest woda nad Dębiną?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2012, 14:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-03-2012 14:23 przez pacmann.)
Post: #4
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Super fotorelacja.
Bardzo ładny zbiornik się zapowiada. Z niecierpliwością czekam na kolejną fotorelację.
Przy okazji mam pytanko/prośbę, czy możesz napisać swoją opinię na temat użytych podłoży JBL.
Szykuję się do restartu zbiornika i będę szukał w miarę ekonomicznego podłoża do 300 l.
Jak na razie trochę czytałem o Manado i opinie jak zawsze, są bardzo podzielone.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2012, 15:42
Post: #5
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Witam
Niezłe akwarium, zapowiada się całkiem ciekawy wątek. Możesz zdradzić gdzie zamawiałeś zbiornik i czy jesteś zadowolony ze sklejenia?
Ciekwai mnie też ilość wody która Tobie paruje. No i tak jak pacman pisze sam jestem ciekaw Twojej opini nt. podłoża.

pzdr
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-03-2012, 16:35
Post: #6
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
To ja też się przyłączę do peamów na temat fotorelacji. ThumbsupThumbsupThumbsup
I dorzucę pytanie o wzmocnienia, a właściwie ich brak. Zamówiłeś takie akwarium w oparciu o własne przekonanie (wiedzę), czy opierałeś się na jakiejś opinii.

I jeszcze, czekam na kolejną część fotorelacji pokazującej maszynownię. Yes

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 00:13
Post: #7
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
No to już jestem po pracy.
Więc:
Simon: Czy ja wiem czy czyste są te stawy na Dębinie. hmm Ludzie tam ryby łowią więc nie są chyba aż tak zanieczyszczone. Korzeń co prawda ładnie waniał szlamem po wyjęciu. Ale przeleżał rok na balkonie i wysechł... Po pierwszym zamoczeniu woda była cała brązowa ale po porządnym płukaniu i namoczeniu już nie jest tak źle. Mam nadzieje, że w przeciągu pół roku sam utonie i będę się mógł kamlota pozbyć...

pacmann: Też dużo czytałem o Manado i nie byłem do końca pewny czy dobrze robię. Przeważyła cena, bo amazonia do takiego litrażu mocno by budżet ukruszyła. Ogólnie płukanie masakra. Na początku woda ceglasta. Ale nabierałem garściami manado do łapki na ryby i pod prysznic przepłukać i tak pokolei aż całe 35l było przepłukane. Po zalaniu zbiornika pełno powietrza w podłożu. Całe jest bardzo leciutkie (ponoć z czasem trochę jest z tym lepiej). Sadzenie roślin pincetą bardzo proste. Należy tylko głębiej wsadzać łodygowce bo wypłyną. Ja wsadzałem razem z pierwszą parą liści więc nie miało szans aby wypłynęło. Gorzej z trawą. Tzn trzymać się trzyma ale czuję, że jakbym wpuścił kiryski i by przeszły po dnie to całe by pływało na powierzchnię. Dlatego z rybami czekam też aż się wszystko ukorzeni. Ogólnie na razie jestem z podłoża zadowolony. A co do aquabasis się nie wypowiem bo jeszcze nie widzę różnicy.

Marmot: zbiornik klejony na zamówienie w firmie convitro. Ocena wykonania tak 7/10 tzn. sylikon położony trochę niedbale, nierówno, I wymiary akwa to są tak +-3-4mm ale jest szczelne a ja takim perfekcjonistą nie jestem więc ogólnie jestem zadowolony.
Co do parowania to dokładnie nie wiem ale około 5l/24h bo dolewam tak z dwa baniaczki co dwa dni.

DUANDR: Chciałem akwa otwarte a wzmocnienia "szpecą". Akwa o tych wymiarach może być z szyby 10mm ale muszą być wzmocnienia wzdłużne i poprzeczne. Przy tym litrażu z szyby 12 nie musi być. Dowiadywałem się o tym od szklarza i szukałem w necie. Akwarium zalane na środku odkształca się o około 4mm. Moja 126 z wzmocnieniami o tyle się odchylała.
Początkowo chciałem 450l ale żeby było bez wzmocnień przy 60cm wysokości musiałaby być szyba 15mm a to drastycznie podniosło by cenę baniaka.
Co do maszynowni to nic do pokazania nie ma... filtr jbl i butla co2 6kg i to wszystko... Każdy wie jak to wygląda Smile

pannanikt001: No teraz przy tym oświetleniu to w pokoju 18m2 mam stadion piłkarski Smile Lampę na suficie mogę zdemontować hehehe...
Co do wilgoci to jak pokoj zamknięty przez pół dnia to jak się wchodzi to czuć trochę wilgoć. ale przy otwartych drzwiach prawie wcale nie odczuwalna. (Po powrocie z pracy uchyle okno na 2min i wszystko wraca do normy)

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 12:11
Post: #8
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
(15-03-2012 05:32 )napadywacz napisał(a):  A jaką przewidujesz obsadę "zwierzęcą" ?
Zawsze podobały mi się pływające ławice w takich wielkich akwariach. Myślę żeby dać tam z 50-100 neonów czerwonych i może 20-50x razbora klinowa. Ale dokładnie jeszcze o tym nie myślałem. Generalnie ławica neonów będzie na pewno a co do reszty to zobaczę... Na razie przerzucę tam to co mam w 126l (opis w sygnaturce) bo to maleństwo idzie do likwidacji...

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 14:37
Post: #9
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Co do neonów to simulansy trzymają się razem, inna sprawa, że jak się wymusi mocną cyrkulację wody to wszystkie ładnie stoją razem. Jak już razbora to lepiej hengla.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 14:55
Post: #10
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
a mi się podoba razbora espei - ładnie się w "kupie" trzyma i jest troszkę mniejsza od klinowej!

a całość ogólnie na duży plus - poczekajmy teraz, aż wsio rosnąć zacznie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 21:06
Post: #11
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
super baniaczek, Z chęcią bym zobaczył na żywo różnice pomiędzy opti white a zwykłym float. Co do obsady to się nie wypowiadam, ja do takiego dużego bym sobie wstawił neonki czerwone oraz paletki, ale te przy otwartym mogą się znaleźć rano na podłodze.
Ile kosztowało Ciebie sklejenie akwa ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-03-2012, 09:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2012 09:16 przez Asia.)
Post: #12
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
(15-03-2012 21:06 )dzajdol napisał(a):  Z chęcią bym zobaczył na żywo różnice pomiędzy opti white a zwykłym float.
Jeśli wystarczy Ci porównanie próbek szkła to jest to do wykonania, mogę przynieść po kawałku na środowe spotkanie. Jeżeli chciałbyś porównać gotowe akwaria to nie pomogę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2012, 00:34
Post: #13
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Aloo
Fajny korzeń, ale na ostatniej focie z tym kamlotem wygląda jak ośmionogi kurczak.
G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 21:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2012 21:41 przez kazual. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
No to co do neonów to mnie trochę zasmuciliście. Wprawdzie w 126l miałem ich koło 20 i pływały po całym akwarium, ale co widziałem jakieś zdjęcia większych baniaków z duża ilością neonów to przeważnie pływały ławicami. A co do razbór to widziałem Hengela na żywo u Roberta w Skalarze i wyglądały naprawdę ładnie. Może się jednak na nie zdecyduję...

A co do akwarium to pierwszy zielonkawy nalot z glonów na szybach powstaje... Na razie zmniejszyłem oświetlenie z 6 do 5h. Dziś zrobię podmiankę wody tak z dobre 50% i zaczynam pierwszy dzień nawożenia solami. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
I chyba jutro przerzucę z małego pierwszą partię neonów. Niech zaczną s..ć i nawozić akwarium Smile

Minęło trochę czasu. Roślinki zaczynają powoli zarastać. Doszła alternanthera rubra. Miałem Hemianthus micranthemoides cały kubel in vitro. Przygotowałem go tak jak pisali. Poczyściłem z żelu itp. Po 3 dniach wszystko prawie padło. Zostały z 3-5 małych 2cm łodyżek. Wsadziłem je i widzę teraz że odbijają. Mam nadzieję że przeżyją...
Na korzeniu pojawiło mi się coś takiego:

[Obrazek: 77698557.jpg]

Chyba to pleśń czy co...

Wiem... wiem... chcecie zdjęcie całości.... No to macie Tongue

[Obrazek: 56240025.jpg]

Tak się przedstawia akwarium po pierwszym tygodniu zabawy z nawożeniem metodą IE.
Drabinki do CO2 już nie ma. Zastąpił ją reaktor z filtra narurowego. Ogólnie walczę z glonami. tzn korzeń, kamień są już całe zielone. i tak co 2-3 dni czyszczę szybę bo robi się na niej zielony nalot. Zmniejszyłem światło z 7 do 6h. Zobaczymy co czas pokarze... Akwa musi dojrzeć a tego nie zrobi w ciągu 2-3 tygodni tylko parę miesięcy...

A maszynownia, mówiłem, że nic specjalnego:

[Obrazek: 30843313.jpg]

- 126l -RIP
- Roślinne 375l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2012, 22:34
Post: #15
RE: 375L - Roślinne - fotorelacja z powstawania
Hej
Woda Ci się nie wylewa jak włożysz rękę ? Smile
Jak się nazywa roślina po lewej górze ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  375l gotowy na nowych mieszkańców) jakich? ile? parko 7 16,394 11-05-2017 14:54
Ostatni post: parko
Photo [420l] roślinne marzenie 140/50/60 czarex 33 58,825 03-03-2016 13:36
Ostatni post: wujek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości