Odpowiedz 
Nowe akwarium 300 - krewetki + ryby prosze o wskazówki.
23-11-2010, 14:35
Post: #1
Nowe akwarium 300 - krewetki + ryby prosze o wskazówki.
Witam

Jako , że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich serdecznie Smile

Planuje założyć w domu nowe akwarium 300l (120x50x50) , jestem raczej początkujący , z 4 lata temu miałem 2 akwaria po 100l ale była to raczej bardzo amatorska hodowla , która się zakończyła podczas przeprowadzki.



Chciałbym w tym akwarium trzymać razem krewetki filtrujące i rybki.

1. Pierwsze moje pytanie to czy można razem trzymać 2 gatunki krewetek filtrujących : ATYA GABONENSIS i Atyopsis moluccensis oraz ile sztuk łącznie mogę mieć na zbiornik 300l.

2. Jakie rybki można trzymać z krewetkami filtrującymi (krewetki zamieżam kupic około 6-7 cm) i ile sztuk łącznie proponujecie. (czy któreś z wymienionych przeze mnie ryb się nadaje? : PSEUDOMUGIL GERTRUDAE , OTOSEK OTCINCLUS AFFINIS , KOSIARKA , BOCJA HISTRONICA , mułojad - jeżeli nie to piszcie śmiało)

3.Jakie rośliny najlepiej kupić do takiego zestawu - roślinki dla początkujących najlepiej.

Dodam może jeszcze co będę posiadał ze sprzętu (i jeżeli czegoś brakuje to proszę o uzupełnienie) :
-akwa 120x50x50 , grzałka 300 termostat , filtr zewnętrzny bio (koszyki 2x bioceramika 1x zeolit) + deszczownica , filtr wewnętrzny mecha , napowietrzacz (opcjonalnie) , oświetlenie na razie standard pokrywa 2x30W ale dokupię na dniach 2x 39 lub 54 , żwir 2-8 mm kolorowy naturalny , korzeń średniej wielkości.

Mam też mały problem z wodą , posiadam w domu zmiękczacz wody na cała instalacje i twardość mojej wody wynosi około 3-5 , jeżeli będzie to duży problem mogę ostatecznie pociągnąć wodę z ogrodowego węża i wymieszać.

Wiem że troszkę dużo tego namieszałem , ale jakby znalazł ktoś troszkę czasu i chęci poprosiłbym o pomoc w doborze rybek i roślin oraz jakiś porad na start.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-11-2010, 17:02
Post: #2
Re: Nowe akwarium 300 - krewetki + ryby prosze o wskazówki.
smoko napisał(a):1. Pierwsze moje pytanie to czy można razem trzymać 2 gatunki krewetek filtrujących : ATYA GABONENSIS i Atyopsis moluccensis oraz ile sztuk łącznie mogę mieć na zbiornik 300l.

Bez problemu, u mnie żyją w dużej zgodzie, najczęściej sie ignorują a nawet jak czasami sie po przepychają to jest to zupełnie niegroźne. Co do ilości to zależy od powierzchni dna (bo na dnie najczęściej urzędują) i czy obsada którą dobierzesz także nie będzie ze strefy dennej, tymniemniej dla dobrego samopoczucia conajmniej kilka sztuk z każdego gatunku powinno być. Generalnie to są duże krewetki i bez problemu sobie z zaczepkami większych ryb radzą (u mnie z prętnikami sobie pływają w towarzyskim), problem może być z wykarmieniem prawidłowym jeśli masz wyjątkowo żarłoczne ryby Smile


smoko napisał(a):Jakie rośliny najlepiej kupić do takiego zestawu - roślinki dla początkujących najlepiej.

poczytaj faq, zdaje sie że juz coś na ten temat jest.


smoko napisał(a):Mam też mały problem z wodą , posiadam w domu zmiękczacz wody na cała instalacje i twardość mojej wody wynosi około 3-5 , jeżeli będzie to duży problem mogę ostatecznie pociągnąć wodę z ogrodowego węża i wymieszać.

Wszytko zależy od pozostałych parametrów, główny problem może być w tym że taka woda przefiltrowana może być bardzo wyjałowiona i bez uzdatniania sie nie obędzie, mieszanie z wodociągową będzie lepszym rozwiązaniem zapewne, ale tak na ślepo (bez znajomości parametrów) to ciężko jednoznacznie na to odpowiedzieć. Trzeba tez sprawdzić jak filtrowana jest konkretnie ta woda, czasami używa się do oczyszczania np jonów srebra i to już może mieć niekorzystny wpływ na żyjątka w zbiorniku (ale tu sie nie znam, teoretyzuje).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-11-2010, 21:44
Post: #3
 
Do zmiękczania używana jest sol w tabletkach , a zmiekczacz to bardzo podobny lub być może nawet ten http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-cosmow...00239.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2010, 06:28
Post: #4
 
smoko napisał(a):Do zmiękczania używana jest sol w tabletkach , a zmiekczacz to bardzo podobny lub być może nawet ten http://allegro.pl/zmiekczacz-wody-cosmow...00239.html


To juz jakiś fachowiec od wody musiałby sie wypowiedzieć...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2010, 10:45
Post: #5
 
To jest po prostu tzw kolumna zmniękczająca na wymieniaczach jonowych . Sól która dosypujesz słuzy do regeneracji w/w wymieniacza . No cóż przed erą RO to była jedyna sensowna metoda produkcji miękkiej wody . Wymieniacze działają wybiórczo tak że woda nie jest wyjałowiona zupełnie . Kiedyś tą metodę stosowano w hodowli paletek .
Ostatnio Geming dał mi wodę do zbadania chyba właśnie z takiej instalacji i była bardzo dziwna wysoka węglanowa chyba coś koło 14 i niska ogólna chyba 3 . W każdym razie taki doświadczony akwarysta a nie dał rady do tego dobrać nawozu i w roślinnym robił się kibel . Nie twierdzę że tak jest w twojej instalacji .
Proponuje zrobić testy przed podjęciem jakiejś decyzji
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-11-2010, 22:07
Post: #6
 
Dziękuje za rady

Jak tylko kupie testery to ja zbadam a w razie co znalazłem rozwiązanie po prostu odłączę zmiękczacz na zaworach i wleje zwykła kranówkę.

a tak off top tego działu jakiej firmy testery byście polecili ? w przystępnej cenie rzecz jasna. Testery do wszystkich nie zbędnych badań .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2010, 00:49
Post: #7
 
Ja używam Zooleka i do akwarystyki słodkowodnej są raczej ok
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2010, 09:21
Post: #8
 
Ja polecam testy JBL. Są dokładniejsze od Zooleka (wskazania testów Zooleka NO3 i PO4 dość często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością) ale i droższe w zakupie. Myślę, że prócz kosztu zakupu warto też wziąć pod uwagę jeszcze to, że do testów JBL można dokupić tzw. uzupełnienia, tj. same odczynniki, które już tak drogie nie są, a to dość znacznie obniża koszt używania tych testów. Natomiast z Zooleka mogę polecić dwa testy - GH/KH oraz pH - są dokładne.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2010, 10:16
Post: #9
 
Do pH - Tropical - bardzo dokładna skala. Do GH i KH cokolwiek - wszystkie bazują na tym samym. NO3 mam Sery i uważam go jak narazie za najlepszy (miałem Zoolek i JBL). Do reszty, czyli NO2, PO4 i FE - JBL.
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości