Odpowiedz 
Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
10-03-2012, 01:27
Post: #1
Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Jako, że będzie to mój pierwszy post, a zarazem nowy temat, na wstępie witam wszystkich bardzo serdecznie.

Obecnie posiadam akwarium słodkie 180l brutto z zamkniętą pokrywą do niedawna z dwiema t5 45w, dołożyłem właśnie t5 39w.
W najcieplejszych tygodniach w roku temperatura wody osiąga +-29 stopni C. W planach mam akwarium morskie, gdzie zaleca się utrzymanie temp. ok. 25 st. W związku z powyższym pojawił się pomysł uzbrojenia okien w zewnętrzne rolety (jedno z okien patrzy na południe). Pytanie do osób które mają doświadczenie przed/ po założeniu zewn. rolet, o ile stopni średnio spadnie temp. w takim pomieszczeniu? Jeśli nie prawidłowo wybrałem dział, proszę o przeniesienie. Pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2012, 03:08
Post: #2
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
78 wyświetleń, jedna odpowiedź... to musi być wiedza tajemna. w mojej okolicy pojawiło się mnóstwo rolet na oknach szczególnie na nienasłonecznionych elewacjach bloków. temat mnie zaintrygował. jestem ciekaw wyceny na moje okno. dowiem się jakie to nakłady finansowe i napiszę. Pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2012, 03:28
Post: #3
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Już ci Micrus odpowiedział . Skuteczność tym większa im dłużej masz zasłonięte . Kiedyś latem byłem na serwisie w domu gdzie gość wyjechał na pół roku i rolety były cały czas zamknięte . Środek lata upał można powiedzieć żar z nieba a ja w środku musiałem ubrać sweter Smile . W normalnie zamieszkałym domu to raczej klima bo rolety kiedy jest upał to i tak masz otwarte a kiedy jest noc to zamknięte czyli na odwrót .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2012, 12:58
Post: #4
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
micrus, w którym miejscu napisałem, że posiadam?
nie sprzedaję rolet! takie podejrzenie kryję się z kolej w twoim poście.
info. o możliwej automatyzacji napędu bardzo ciekawe.
spokojnej niedzieli. pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-03-2012, 13:37
Post: #5
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
To będzie cenna informacja dla wszystkich.
Wnęka okienna (zewnętrzna) +-142/142 cm.
Pomiar bez otwierania okna od środka.

Podaj cenę z pasem i napędem jeśli to nie problem.
Moduł automatyki (jeśli tak to można nazwać) to z kolej jaki koszt?
Pozdr.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-03-2012, 09:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-03-2012 13:55 przez adam81. Powód: Nowe informacje)
Post: #6
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Witam.
Chciałbym podłączyć się do wątku ponieważ posiadam rolety zewnętrzne w oknach.
Różnica jest.Temperatura spada mocno.Myślę że można to porównać do ciepłego wiosennego dniaBiggrin(oczywiście gdy słońce daje na maxa latem)
Oczywiście porównuję to do stanu gdy w oknach były rolety materiałowe.
Plusem jest też częściowe lub całkowite zaciemnienie pomieszczenia-nawet w najbardziej słoneczny dzień można oglądać akwarium tak jak najlepiej czyli przy sztucznym oświetleniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-03-2012, 11:36
Post: #7
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Dzięki adam81.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-08-2012, 16:32
Post: #8
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
pomimo, że temat już leciwy - to ja się dołożę - może pomoże. mam rolety zewnętrzne, aluminiowe, białe. sąsiad nie ma (szeregowiec). u mnie temperatura wewnątrz w tym roku, podczas największych upałów (powyżej 30 stopni) nie wzrosła ponad 24 stopnie. trzeba jednak uważać z wietrzeniem - bo zbyt długie skutecznie podnosi temperaturę. pewnie nie bez znaczenia jest też izolacja termiczna budynku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-08-2012, 18:32
Post: #9
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
bebe, a ile stopni było u sąsiada? jeśli posiadacz tak poufne dane...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-08-2013, 13:13
Post: #10
Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
heh wróciłem na forum po roku i widzę, że pozostawiłem niedomówienie Smile nie taki był mój cel - więc uzupełniam (mierzone gdzieś tydzień temu):
na zewnątrz (mierzone w cieniu) o godzinie 18 32 stopnie. u mnie wewnątrz 24,5 stopnia, u sąsiada (nadal nie zamontował rolet, ale po ostatniej fali upałów chyba to zrobi) 29,5 stopni. muszę dodać, że rolety są cały dzień w 2/3 opuszczone. to naprawia mój błąd sprzed roku i temat zamyka Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-08-2013, 14:39
Post: #11
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Mmm, ciekawy temat, dorzucę swoje 4 grosze.

Sceneria - dom wolnostojący, dobrze zaizolowany, ze strychem i podpiwniczony, powierzchnia etażu 120 m2, piwnica i parter chłodno (cień z drzew) bez rolet, pierwsze piętro i strych ciepło mimo izolacji. Strych pikuś, ale piętro zamieszkałe, główny "wpad" ciepła przez bardzo bardzo duże okna.

Problemem była więc "góra" i "góra" to jest miejsce, gdzie teraz stoi zbiornik.

W takie upały jak teraz temperatury we wnętrzu osiągały 28-30C, szczególnie z uwagi na olewanie "reżimu" klimatycznego przez rodzinkę (otwieranie okien w dzień).

Dylemat - rolety zewnętrzne, czy klima i rolety wewnętrzne.

Rozważałem to 2 lata temu.

Nie widzę tu w wątku za mocno rozpatrywanego aspektu cenowego, a tu mogę coś dorzucić.

Rolety zewnętrzne, białe, najprostsze, z sterowaniem mechanicznym wpuszczonym do wewnątrz na wszystkie okna wychodziły mi pomiędzy 10-15 tyś. zależnie od wykonawcy (wszystko, razem z robocizną).
Plusy - zerowe koszta użytkowania po zainstalowaniu
Minusy - ciemno w domu no i oszpecona elewacja (niestety, było za późno na wpuszczenie ich "pod tynk").


Klimatyzator wewnętrzny przenośny - 1000 do 1500 zł, ale to imo badziew nie wart ceny, bo i tak trzeba zrobić wyrzut powietrza, hałasuje to i ma niską wydajność i od biedy starcza na jeden maleńki pokój.

Klimatyzator typu split tani "chińczyk" działający w zasadzie on/off - 1500-2500 zł z montażem, ale bardzo duża awaryjność i drogi w eksploatacji.

Klimatyzator typu split z inwerterem marka ze średniej półki - ~2200-2500 samo urządzenie, ale w promocji z montażem i obejściem VAT 2700-3000 zł, do tego na niektóre firmy przedłużenie gwarancji do 7 lat za dodatkowe ~500 zł, potem koszt prądu i przeglądów 2x w roku.

Inwerter ma ten plus, że można nim dogrzewać dom, chociaż grzanie nim pełną gębą jest nieopłacalne, ale przy wydajności ~3x jak na dworze się robi lekki plusik, to już można sobie dać spokój z gazem czy kominkiem.


Koszt zrobienia materiałowych rolet wewnętrznych w jasnych kolorach (aby można było zamykać w dzień, ale dalej było w miarę jasno) jakiś 1500 zł na wszystkie okna.


Biorąc pod uwagę różnicę cenową między roletami zewnętrznymi, a wariantem klima z inwerterem + roletki wewnętrzne stanęło na klimie, bo:
- i tak w opłatach za prąd różnicy w cenie nie przegryzę w horyzoncie żywotności jednego klimatyzatora,
- klimą mogę aktywnie obniżyć/podwyższyć temperaturę, a rolety to dalej system pasywny,
- nie muszę z domu robić grobowca,
- dodatkowy bonus w postaci osuszania powietrza (czasami nie trzeba chłodzić, wystarczy osuszyć powietrze, aby poczuć ulgę).

Minus taki, że po kilku/nastu latach klimatyzator trzeba wymienić, a rolety "teoretycznie" są na zaś.

Trudno podawać różnice w stopniach przed i po zamontowaniu klimy, bo to po prostu kwestia osobistych preferencji. Gdy jestem sam w chacie mam 22C, zamykam nieużywane pomieszczenia, aby zmniejszyć koszt, jak jest reszta rodzinki to bywa więcej, albo chodzi tylko suszenie powietrza i jest kewl.

Rybki dodatkowo do tego mają zainstalowaną wentylację działającą w tandemie z odcinaniem zasilania części oświetlenia. W momencie gdy temperatura w akwa dobija do 26C, ruszają wenty i gaśnie część świetlówek. Gdy w pomieszczeniu jest 28-30C, a w akwarium woda dobija do 26C, to przy włączonej wentylacji i 42W oświetlenia przestaje termometr iść w górę, czyli jak dla mnie wentylatory w akwa dają ~2C różnicy i bufor termiczny do nocy, w razie gdy klima nie chodzi.

Jeśli klima chodzi na 22-24C, to zasadniczo nie ma takiego problemu, co najwyżej pod wieczór (po wielu godzinach oświetlenia 63W) odpalą się wenty, ale przez noc się schładza i od rana znowu pełne oświetlenie idzie.


Dla mnie więc cenowo i estetycznie klima > rolety, ale pod warunkiem, że to inwerter dobrej firmy i że jest przedłużona gwarancja. Mam jasno w domu cały dzień, w razie czego można szybko dom wywietrzyć o dowolnej porze dnia i ma się aktywny wpływ na temperaturę.

--
110x30x35 Opti White 115L, Eheim biopower 240 (pre,wata Sera,LD,bio), deszczownia, Aquael APR200, dyfuzor Eheim 4002650, Aquael 150W, 3x21W 4000K-7000K, LED 16,2W green&blue, 2xRT-2, 2xRM84 Relpol, 2xProgramator czasowy DT03 DPM SOLID, 2x 40x40mm ArcticCooling 12V 12dB, pokrywa DIY 10mm PCW. 10 neonów Innesa, 10 razbor klinowych, 2 danio pręgowane, 2 mieczyki Hellera, 4 molinezje złote, 4 otoski przyujściowe, 4 kiryski panda, 3 kosiarki, 2 cierniooczki, 1 zbrojnik niebieski, 5 krewetek Amano, 12 Krwawych Helenek. Moje akwarium dzisiaj.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-08-2013, 16:10
Post: #12
Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
kalkulacja bardzo sensowna, tylko, że ja zajmuję jedynie dół szeregowca i mam łącznie 4 okna (z tarasowym). parę lat temu zainwestowałem coś koło 4 tys. (niecałych o ile pamiętam) - więc opcja klimatyzacja u mnie wypada jednak bardziej blado. rolety są, że tak powiem, pasywne kosztowo Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-08-2013, 20:12
Post: #13
RE: Zewnętrzne rolety okienne- korzyści.
Nie będę pisał tomików i poezji w temacie rolet, napiszę krótko...

Na 50m mieszkanku 2 okna dachowe rolety wewnętrzne + 1 bardzo duże okno do którego wpada słońce cały czas.... z roletą zewnętrzną.
1. opcja zamknięte okna pospuszczane rolety - temp. 27-29C w środku, a w zbiorniku 27-28C
2. opcja otwarte okna żeby zrobić niby przewiew - temp 30-34C w środku, a w zbiorniki 29-31C

Dodam, że mieszkamy na "górze" domu - nowa elewacja budynek ocieplony, nowy dach też wszystko uszczelnione robiliśmy całą górę od podstaw pod siebie i niczego nie żałowaliśmy...

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości