Odpowiedz 
Filtr bio - potrzebuje informacji
22-02-2012, 13:36
Post: #1
Filtr bio - potrzebuje informacji
Witam.
Miałem kiedyś akwarium i teraz znowu zatęskniłem.
Jestem w fazie projektu, ponieważ większość zrobię sam. Lubię majsterkować i mam jakąś wizje Biggrin Co jakiś czas zadam kilka pytań, jeśli nie znajdę odpowiedzi w necie.

Projektuje filtr zewnętrzny bio - w sumie to kombajn, dla akwa 500-550l.
Pojemność filtra ok.10l. Jak rozumiem to może być mało, ale może użyje kilka patentów dla podniesienia sprawności.
Potrzebuje informacji:
- czy wielkość wystarczy?
- mogę dać wkład na początek? mechaniczny, jaki najlepiej?
- jaki przepływ wody? 2000l , czy jak będzie za duży to źle? (łatwo do 2,5k)
- jaki wkład do bio? taniWink lub jaka kombinacja?
- doczepić lampę UV? lepiej z przodu?
- zaciągać wodę przez żwir na dnie(wstępny bio) czy z lustra wody?
może mieszanie?
- może zrobić dwa mniejsze?
- czy taki bio z wkładem mech. wystarczy jako jedyny?
- co myślicie o napowietrzeniu wody przed wlotem do filtra? podobno dobre dla bakterii
Na sumpa nie ma miejsca.
Jeśli macie jakieś podpowiedzi to słucham. Zdaję sobie sprawę ,że wielkie znaczenie na wydajność będzie mieć dostrojenie ustrojstwa(opór wkładu itd.)
Pompka raczej musi być przed wkładem, tak aby nie trzeba było zalewać całego układu przed włączeniem.
Pozdrawiam Biggrin

Don't stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2012, 16:03
Post: #2
RE: Filtr bio - potrzebuje informacji
Witaj,

Na wiele z Twoich pytań nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wiele zalezy od tego co chcesz hodować, jaki biotop, jaka obsada. Od tego zalezy rodzaj wkładów, wydajnosc filtracji itp. Napisz cos wiecej co planujesz w zbiorniku to na pewno znajdą się i dobre odpowiedzi.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2012, 16:12
Post: #3
RE: Filtr bio - potrzebuje informacji
Na filtrch może za bardzo się nie znam ale zewnętrzne mają w większości
Gąbka wate krążki ceramiczne i zeolit. Myślę że takie wkłady wystarczą. 2k l/h może być mało zależy też obsady. 5l powierzchni filtracyjnej i 800 l/h ma filtr przeznaczony na 80-120l zbiornik ( minikani)
Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2012, 19:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2012 19:22 przez Siskin-Czyżyk. Powód: Nowe informacje)
Post: #4
RE: Filtr bio - potrzebuje informacji
Jedyne co jest pewne to planuje akwarium z rybami. Jeszcze nie zdecydowałem, dopiero zbieram potrzebną wiedzęSmile
Lubie ryby przydenne typu: kiryśnik czarnoplamy(miałem ładne),Pimelodus pictus(?,miałem fajnego drania), poza tym podobają mi się kiryski(tylko żeby miały miejsce na dnie, bo widzę że tłoczno się robi). Najchętniej władowałbym jeszcze krewetki (pewnie by się nie utrzymały). Węgorków nie miałem i się zastanawiam. Wiem ,że nie chce żyworodnych, pielęgnic. Wybór ryb na wyższe poziomy będzie częściowo zależny od mojej kobiety.
Co do roślin - dosyć mocno zielono.
Filtr będzie podobny do tego z poprzednich postów(dopiero przeczytałem), z doczepianymi segmentami - słoikami

Dobra, znalazłem. Pojemność 20l i te 2000l/h powinno stykać. Jak co to temat aktualny, więcej informacji mi nie zaszkodzi.
A może zastosować w całości keramzyt?

Don't stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Belka LED - potrzebuje informacji Jarus 9 16,678 02-03-2016 18:15
Ostatni post: edison



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości