Odpowiedz 
Membrana RO przepuszcza azotany NO3
20-02-2012, 00:24
Post: #1
Membrana RO przepuszcza azotany NO3
Ostatnio bawiąc się podmianą wody, przepuszczałem wodę ze sporą ilością azotanów i fosforanów przez RO i zauważyłem ciekawe zjawisko. Otóż zbadałem uzyskaną "czystą" wodę z RO i stwierdziłem poziom azotanów na 5-10 mg/l a fosforanów 0 mg/l. Woda na wejściu RO miała poziom azotanów ponad 130 mg/l (tuż poza skalą testów ZOOLEKa) a fosforanów poza skalą testów ROWA.
Wniosek z tego jest taki, że membrana RO przepuszcza całkiem spory odsetek azotanów (ok. 5-8%) a nie przepuszcza fosforanów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2012, 08:58
Post: #2
RE: Membrana RO przepuszcza azotany NO3
Ale to też zależy od membrany. Przemysłowa odwrócona osmoza wymaga znacznie większych ciśnień dlatego też stworzono taką trochę pseudo odwróconą osmozę która działa przy niższych ciśnieniach ale pewnym kosztem czyli przepuszczając mniejsze cząsteczki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2012, 15:19
Post: #3
RE: Membrana RO przepuszcza azotany NO3
Ogólnie temat jest znany, że "domowe" membrany przepuszczają azotany. Dodatkowo mam wrażenie ze czytałem też duża ilość związków azotowych w wodzie nie wpływa dobrze na trwałość membrany. Stąd było też moje pytanie o trwałość Twojego systemu stałej podmiany wody w tamtym topiku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości