Odpowiedz 
Projekt Aquarium360
24-01-2012, 12:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2012 11:47 przez wojteksw.)
Post: #1
Wink Projekt Aquarium360
Dzisiaj, niestety z dużym opóźnieniem wynikającym z natłoku pracy chciałem przedstawić swoje wysiłki związane z zakładaniem nowego baniaczka.

Na początek dane techniczne
- akwarium 360L 120x50x60 OW
- filtracja JBL CristalProfi GL e1501 - prefiltr gąbkowy na wlocie, gąbka JBL CombiBloc, wata perlonowa + 100g Purigen, JBL MicroMec, JBL CerMec
- oświetlenie 4 x 54W T5 - 2x Philips 865 (6500K), 1x Philips Aquarelle (10000K), 1x Sylvania Grolux (8500K)
- CO2 z butli 2l poprzez dyfuzor drabinkowy // niedługo zmiana na dyfuzor oferowany przez kolegę "maslo_82"
- ogrzewanie EHEIM JAGER 200W

Podłoże:
- JBL AquaBasis Plus 15L/18kg
- grys bazaltowy 25kg
- piasek kwarcowy 10kg

Flora:
Crinum Calamistratum (Krynia)
Nymphaea Lotus (Lotos czerwony)
Proserpinaca Palustris (Pełzacz bagienny)
Rotala Wallichii (Rotala okółkowa)
Eusteralis Stellata (Gwiezdnik okółkowy)
Eleocharis Parvula (Sitowie drobne)
Anubias Barteri (Anubias Bartera)
Vallisneria Tortifolia (Nurzaniec Skręconolistny)
Ludwigia repens red (Ludwigia płożąca czerwona)
Kilka rodzajów kryptokoryny - z chęcią poproszę o pomoc w ich rozróżnieniu i nazwaniu do końca oraz rozpoznaniu innych nazw roślin, które posiadam dzięki spotkaniom WTMA Smile

Fauna:
- 12x Anentome Helena (popularnie Helenki)
Przyszła fauna po dojrzaniu akwarium:
- 10-15x Otocinclus affinis (Otosek) - poszukuję dopiero do zakupu
- 10-15x Crossocheilus siamensis (Grubowarg syjamski/Kosiarka) - poszukuję dopiero do zakupu
- 2x Ancistrus dolichopterus odmiana weloniasta lub Zbrojnik niebieski odmiana weloniasta - majądo mnie dotrzeć około 1 lutego
- 5x Pterophyllum scalare (Skalar)
- 1x Trichogaster trichopterus Gold (Gurami złoty)
- 6x Gymnocorymbus ternetzi (Tetra czarna/Żałobniczka)
- 6x Paracheirodon innesi (Neon Inessa)
- 3x Hoplosternum thoracatum (Kiryśnik czarnoplamy)
- 1x Pterygoplichthys gibbiceps (Zbrojnik Lamparci)
- 2x Acanthophthalmus/Pangio myersi (Piskorek Myersa/Cierniooczek Myersa)

Link do pełnego albumu ==>

[Obrazek: dsc0756ye.jpg]

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 12:50
Post: #2
RE: Projekt Aquarium360
Zapowiada się bardzo dobrze... czy tam na samym szczycie to nie przypadkiem anubias? Pytam bo to przy samych świetlówkach... mogą być problemy z glonami.

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:02
Post: #3
RE: Projekt Aquarium360
faktycznie to wygląda na anubiasa - a anubias pod "pełnym" światłem równa się okrzemki krasne itp.

poczekamy, aż roślinki podrosną i jaki będzie efekt Smile
póki co zapowiada się ciekawie Smile
proponuję tylko, żeby Kolega się co do obsady zastanowił, bo póki co zapowiada się wg zasady osiołkowi w żłoby dano Smile
- 10-15x Otocinclus affinis (Otosek)SUPER
- 10-15x Crossocheilus siamensis (Grubowarg syjamski/Kosiarka) - 10 myślę max, bo to duża ryba ( no chyba, że chcesz mieć ich rotację i co jakiś czas na młode zmieniać, acz te bydlaki później ciężko wyłowić pamiętaj)

i teraz - zbrojniki - skoro Kolega lubi Smile
skalary.... jak Kolega lubi Smile
1 gurami?? zupełnie nie rozumiem koncepcji 1 sztuki gurami - a po wtóre skalary i gurami?
i 6 żałobniczek+6neonów....
ja bym jednak proponował nie 2 ławice a 1 i nie z 6 sztuk złożoną a z 20-30...rozleci się to Tobie po akwarium i tyle widziałeś...
Żałobniczki miałem (mimo iż wszyscy odradzali) a to się wielkie robi i już tak ładnie nie wygląda...
a neony, jak kto lubi (niektórzy mają czerwone, simulanisy, czy czarne jak np. ja)
poczytaj sobie co z czym i dlaczego Smile może jakieś razborki zamiast?
pozdrowił
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:03
Post: #4
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 12:50 )globoos napisał(a):  Zapowiada się bardzo dobrze... czy tam na samym szczycie to nie przypadkiem anubias? Pytam bo to przy samych świetlówkach... mogą być problemy z glonami.
Zgadza się, u góry jest Anubias Barteri, który zresztą zakwitł po 5 dniach. Co do glonów to mam duuuże problemy. Ale radzę sobie na razie przy pomocy nawozów - EasyCarbo i sole zgodnie z przepisem z naszego forum - oraz dużej ilości CO2.

(24-01-2012 12:58 )napadywacz napisał(a):  Niezły początek,najlepsza jest ta "belka ośw." Wink Smile.Trochę pomieszane biotopy ale widać tak musi być Smile.Tak trzymać Thumbsup
Belka ma już zamontowane 4 świetlówki i więcej nie planuje.

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:06
Post: #5
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 13:03 )wojteksw napisał(a):  
(24-01-2012 12:50 )globoos napisał(a):  Zapowiada się bardzo dobrze... czy tam na samym szczycie to nie przypadkiem anubias? Pytam bo to przy samych świetlówkach... mogą być problemy z glonami.
Zgadza się, u góry jest Anubias Barteri, który zresztą zakwitł po 5 dniach. Co do glonów to mam duuuże problemy. Ale radzę sobie na razie przy pomocy nawozów - EasyCarbo i sole zgodnie z przepisem z naszego forum - oraz dużej ilości CO2.
zmień miejsce tego anubiasa i daj go gdzieś zdecydowanie niżej, najlepiej w cieniu - a kwitnie od zmiany warunków
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:12
Post: #6
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 13:02 )czarex napisał(a):  faktycznie to wygląda na anubiasa - a anubias pod "pełnym" światłem równa się okrzemki krasne itp.
Proszę o więcej informacji - bo glonów mi się narobiło mnóstwo - czego nie widać na fotkach, bo są sprzed tygodnia. I wydaje mi się, że to krasnorosty :/

(24-01-2012 13:02 )czarex napisał(a):  poczekamy, aż roślinki podrosną i jaki będzie efekt Smile
póki co zapowiada się ciekawie Smile
proponuję tylko, żeby Kolega się co do obsady zastanowił, bo póki co zapowiada się wg zasady osiołkowi w żłoby dano Smile
- 10-15x Otocinclus affinis (Otosek)SUPER
- 10-15x Crossocheilus siamensis (Grubowarg syjamski/Kosiarka) - 10 myślę max, bo to duża ryba ( no chyba, że chcesz mieć ich rotację i co jakiś czas na młode zmieniać, acz te bydlaki później ciężko wyłowić pamiętaj)
Chciałem mniej, ale tak mi doradzono na środowych spotkaniach, żeby na początku glony utrzymać sensownie. Osobiście wolałbym 6 - jeszcze będę musiał to przeanalizować Wink

(24-01-2012 13:02 )czarex napisał(a):  i teraz - zbrojniki - skoro Kolega lubi Smile
skalary.... jak Kolega lubi Smile
1 gurami?? zupełnie nie rozumiem koncepcji 1 sztuki gurami - a po wtóre skalary i gurami?
i 6 żałobniczek+6neonów....
ja bym jednak proponował nie 2 ławice a 1 i nie z 6 sztuk złożoną a z 20-30...rozleci się to Tobie po akwarium i tyle widziałeś...
Żałobniczki miałem (mimo iż wszyscy odradzali) a to się wielkie robi i już tak ładnie nie wygląda...
a neony, jak kto lubi (niektórzy mają czerwone, simulanisy, czy czarne jak np. ja)
poczytaj sobie co z czym i dlaczego Smile może jakieś razborki zamiast?
pozdrowił
Co do pozostałej obsady to jest to efekt spadku po poprzednich akwariach i sam osobiście zastanawiam się, czy nie porozdaje po forumowiczach kilku, żeby dobrać odpowiednią obstawę do akwa :/

Najbardziej boję się kiryśników, bo będą ryły i "wysadzały" rośliny...
Co do skalarów i zbrojników - muszą bćc obowiązkowo Wink
Możliwe , że jeszcze będą brane pod uwagę bocje i sumiki szkliste.

Ps. Aktualnie już mam w poprzednik akwa które likwiduję - 5x skalar, 1x gurami, 3x kiryśnik, 1x gibiceps, 6x żałobniczka, 6x neno inessa, 2x zbrojnik niebieski, 2x piskorek

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:18
Post: #7
RE: Projekt Aquarium360
co do anubiasów - jak są w pełnym świetle - dostają zielone i czarne kropki na liściach i czarna obwódkę dookoła liści + na łodyżkach - nie do końca o to chodzi jednak Wink
a, że na początku inwazja glonów Smile walcz i bądź dzielny Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 13:41
Post: #8
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 13:18 )czarex napisał(a):  co do anubiasów - jak są w pełnym świetle - dostają zielone i czarne kropki na liściach i czarna obwódkę dookoła liści + na łodyżkach - nie do końca o to chodzi jednak Wink
a, że na początku inwazja glonów Smile walcz i bądź dzielny Biggrin

Aktualnie walczę poprzez:
- CO2 => 3-4 bąbelków na sekundę //czekam na atomizer
- Nawóz Micro - Easylife ProFito - 5ml dziennie
- Sole - KNO3-40g KH2PO4-4g K2SO4-20g, MgSO4-10g/500ml podawane po 45ml dziennie.
Podmiana wody 33% raz na 7 dni

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 14:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 18:59 przez DUANDR.)
Post: #9
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 13:53 )były forumowicz napisał(a):  Z tymi glonami, to ja bym powiedział, że przy tak małej ilości "zielonego" i przy nawożeniu, to glony nie miały wyjścia. Musiałby się pojawić Smile.

Niestety, trzeba ogromnego wyczucia i znajomości, ja oczywiście tego nie mam, żeby startując akwarium uniknąć glonów.
Myślę, że czeka Cię długa walka. A i to nie wiadomo czy wygrana.

Ja bym dosadził czym prędzej szybko rosnące rośliny i jak się oglonią, to bym wycinał i wywalał. Bo inaczej, to to co masz, zmarnieje, a glony będą się miały jak najlepiej.
A te rybki już masz? Czy dopiero masz zamiar mieć?
Bo kosiarki i otoski troskę pomogą.

Jakie rośliny szybko rosnące polecasz?? Bo musiałbym skądś zdobyć ich chyba troszkę...

Co do otosków i kosiarek, to szukam źródła bo w słoniu nie ma i nie będzie chyba narazie - bo właściciel nie ma skąd ich zdobyć - podobno brak na rynku :/

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 14:21
Post: #10
RE: Projekt Aquarium360
Z szybko rosnących to rogatek się nadaje. W moim baniaku przy umiarkowanym nawożeniu wytrzymałem z nim 2 tygodnie. Rósł tak szybko że musiałem wycinać co 3 dni.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 18:31
Post: #11
RE: Projekt Aquarium360
Zupy koniecznie dolej bo za mało.

Ten purigen na starcie lepiej wyciągnij, bo zje Ci całe NO3 i wjadą sinice.

Te OW gdzie nabyłeś ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 18:38
Post: #12
RE: Projekt Aquarium360
(24-01-2012 18:31 )maslo_82 napisał(a):  Zupy koniecznie dolej bo za mało.

Ten purigen na starcie lepiej wyciągnij, bo zje Ci całe NO3 i wjadą sinice.

Te OW gdzie nabyłeś ??

Zupy mało bo czekam na reperacje wzmocnienia akwarium.
Z purigenem nie wiedziałem - możesz to rozwinąć, bo NO3 myślałem że trzeba się właśnie pozbyć.
OW robił mi znajomy szklarz z Kostrzyna.

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-01-2012, 18:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-01-2012 18:50 przez edison.)
Post: #13
RE: Projekt Aquarium360
daj zbiornikowi dojrzeć, na razie ja bym się nie przejmował parametrami póki nie ma zwierzaków i podajesz końskie dawki co2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-01-2012, 16:28
Post: #14
RE: Projekt Aquarium360
Anubias został dziś rano przeniesiony na dół i dodatkowo schowany trochę pod korzeń. Rośliny zaczęły bardzo mocno bąbelkować i do tego pojawił się wyraźny przyrost. Teraz tylko muszę poczyścić glony ze szyb i rośliny... Wink Oraz patrzeć co nowego się pojawi Wink

Na koniec tego tygodnia albo na początek nowego pojawią się otoski i kosiarki Smile

Z waszego doświadczenia - karmić je mocno | karmić je trochę | karmić je w ogóle - tak żeby glony chciały "konsumować" ?!?!

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-01-2012, 16:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2012 05:22 przez DUANDR.)
Post: #15
RE: Projekt Aquarium360
A ponieważ nie miałem nigdy wcześniej otosków, czym je jest karmić najlepiej?!?!

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt akwarium roślinne 112l Matrial 27 57,323 13-01-2016 11:11
Ostatni post: Ciupakus
  Projekt lawa 30L sajmon12 0 3,743 07-09-2012 14:18
Ostatni post: sajmon12



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości