Odpowiedz 
ziemia
20-01-2012, 18:27
Post: #1
ziemia
Czy pod żwirek ( pod rośliny), można dać trochę ziemi ogrodowej aby rośliny lepiej rosły?? Jak tak, to czy wypłukać bardzo starannie tą ziemię i w jakich ilościach ją dać do 30l akwarium????? Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 18:31
Post: #2
RE: ziemia
Można dać .
Kiedyś kiedy nie było substatów to był standard w akwariach tzw holenderskich
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 18:32
Post: #3
RE: ziemia
ale trzeba wypłukać? I ile jej dać? 30l
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 18:35
Post: #4
RE: ziemia
Nie płukac kilka centymatrów 2-6cm . Jeśli to 30l to raczej 2-3 cm i przykryć 3-5 cm warstwą czystego zwirku
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 18:36
Post: #5
RE: ziemia
dziękuję za pomoc! Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 18:39
Post: #6
RE: ziemia
najlepiej ziemie przykryc dodatkowo firanką lub czyms podobnym a dopiero potem nasypac zwirek , uchroni cie to przed zasyfianiem akwarium w razie rybek ktore lubia kopac lub przy przesadzaniu roslin

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 19:00
Post: #7
RE: ziemia
ok, dzięki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 20:16
Post: #8
RE: ziemia
niczym tej ziemi nie przykrywaj, bo nie bezie w co wsadzić roślin. To nie zbiornik 200L gdzie można mieć 10 cm żwiru. Ziemi daj tyle tylko żeby przykryć dno, nie więcej na to bez żadnych siatek, żwir tylko nie za gruby.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 22:40
Post: #9
RE: ziemia
tak mnie naszła myśl bo kiedyś też dałem ziemię pod żwirek w 25l. akwa i przegrodziłem siatką i rzeczywiście nie było w co wsadzić roślinki

najlepiej nadawał by się substrat , na dno 30l. dużo by nie wyszło i koszty nie takie duże, jeśli oto chodzi

takie moje osobiste przemyślenia i doświadczenia z tak małym akwa
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-01-2012, 23:07
Post: #10
RE: ziemia
Niczym nie należy tego przegradzać a juz na pewno nie firanką która zgnije Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2012, 00:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2012 00:57 przez smoko.)
Post: #11
RE: ziemia
lol Alarm z calego szacunku dla Ciebie ale firana z tworzywa sztucznego - nie gnije Smile
mialem w 300l ponad rok i nic sie z nia nie dzialo

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2012, 01:39
Post: #12
RE: ziemia
Co nie zmienia faktu, że w 30l zbiorniku jest potrzebna jak w ***** koszula.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2012, 02:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-01-2012 02:57 przez alarmowiec.)
Post: #13
RE: ziemia
Widać za moich młodzieńczych lat firanki były naturalne .
A jeśli chodzi o "uwagę" Ivana to pomijając to że mu się trochę pomyliło SB z forum pierwsze zbiorniki roślinne wtedy tzw. holenderskie miałem w 1987 zrobione na ziemi ogrodowej przykrytej czystym żwirkiem . Nauczył nas tego kol. Francis Van Der Leest w tym czasie czołowy akwarysta w holandii . Zresztą potem jeszcze przez kilka lat przyjeżdżał na wystawy organizowane w Poznaniu przez PZA w klubie "Trojka " . Tak dokładnie to holendrzy stosowali torf pomieszany z gliną a ze względu na brak możliwości kupienia takich składników w tamtych latach stosowaliśmy gotową ziemię . Zawsze jednak taki podkład przykrywany był zwykłym żwirkiem bez żadnej firany pomiędzy nimi.
Od tego roku w Polsce bardzo wielu akwarystów urządzało akwaria dekoracyjne w stylu holenderskim .
Zawsze były robione bez żadnych siatek i nikt nie miał z tym problemu .
Później od roku 1998 kiedy urodziła się IZA urządzaliśmy nadal zbiorniki dekoracyjne (jeszcze wtedy ciągle w stylu holenderskim ) w/g tego przepisu . 800 litrowy zbiornik Bartka Lipczyńskiego który zajął 9 miejsce na konkursiue ADY był również tak zrobiony .
Wreszcie mój zbiornik z 2004 który tez brał udział w tym konkursie wyglądał tak .

https://picasaweb.google.com/10659293473...4397242882

Oczywiście musieliśmy tyle lat czekać żeby narodził się nam akwarysta Ivan który uświadomił nam nasz błąd .
Chciałbym obejrzeć przesadzanie np. cryptokoryn lub echinodorusów po dwóch czy trzech latach rosnięcia na takiej firance . Jestem na 100% przekonany ze wyjmiesz taką roślinę z firanką z całego dna bo przecierz bedzie cała Smile a roślina na pewno ją przerośnie .
Zbiornik którego zdjecie zamieściłem miał stałą podmianę wody która wypływała wprost do gruntu na działce . Była tam wykonany drenarz na głębokości dwóch metrów z rurą o długości 2 metrów z otworami , zasypaną toną kamieni polnych . Te kamienie były oddzielone od gruntu i zasypanego nim piasku specjalną siatką budowlaną z tworzywa podobno niezniszczalna . Po pieciu latach odpływ się zatkał . Okazało się że takiemu stałemu żródłu nawozu nie oparły się rosliny w ogrodzie i przerosły tą siatkę oraz wszystkie otwory z których wypływała woda .

I dlatego na podstawie doświadczeń swoich jak i moich kolegów którzy tak jak i ja bardzo dlugo stosowali takie dno w akwarium uważam że stosowanie firany jest zbędne a wrecz na dłuższą metę szkodliwe . Przy wyrywaniu roślin z takiego dna owszem część ziemi wydostanie się na zewnątrz ale nigdy nie miałem z tym problemu ponieważ znacznie drobniejsza ziemia zawsze bedzie opadać a najniższe warstwy dna a żwirek do góry ale nie będę tu udowadniał tego zjawiska Smile.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2012, 11:51
Post: #14
RE: ziemia
Popieram alarma w odradzaniu montowania firanki, zrobiłam takie coś w akwarium i co decydowałam się na wyjęcie jakiejś rośliny to klęłam bo korzenie przerastały firankę i po pierwsze robił się straszny syf bo naruszałam całe podłoże- firanka się naciągała wszystko się przewalało, a po drugie prawie całkowicie niszczyłam system korzeniowy rośliny. Przy sadzeniu też jest tragedia bo trzeba mocno przyciąć korzenie żeby posadzić roślinę w wierzchniej warstwie ponad firanką no i zazwyczaj ślimaki kilkukrotnie wykopywały rośliny zanim te nie "zakotwiczyły się" przerastając firankę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2012, 12:20
Post: #15
RE: ziemia
a ja osobiście uważam, że oddzielenie ziemi i żwirku jest wskazane, z tym że:
1. wg mnie lepiej plastikowa siatka montażowa a nie firanka
2. żwirku musi iść solidna ilość na siatkę, żeby było w co roślinki sadzić
3. system korzeniowy rośliny przed posadzeniem i tak skracam, więc to co się wywie znad siatki z reguły wystarcza i nie jest to jakieś jego zmasakrowanie Smile
4. ja mam ziemię pod bazaltem również w 18l...więc nie rozumiem, dlaczego nie można w 30??

i wcale nie uważam, że jajo od kury mądrzejsze Smile
a swoją drogą Wujaszku...akwa zacne Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ziemia w akwarium. fajfer 7 14,272 29-07-2015 16:36
Ostatni post: fajfer
  Podłoże (jaka ziemia) Caneta 13 22,364 08-12-2013 00:32
Ostatni post: Caneta



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości