Odpowiedz 
Start akwarium a nawożenie
05-01-2012, 15:29
Post: #1
Start akwarium a nawożenie
Odważyłem się założyć ten temat na podstawie moich wątpliwości, a więc proszę o wsparcie bo próbuję to rozłożyć na czynniki pierwsze.

Informacje które tu przedstawiam są zbiorem informacji które mam z internetu i oczywiście środowych spotkań WTMA przepuszczone wspólnie przez wybiórczy filtr mojej percepcji ogólnej Wink

Nawożenie Micro:

Do nawożenia Micro wyposażyłem się w Easy-Life ProFito i pytanie jest proste w jakich ilościach go stosować?? 10 ml na 100 l wody w akwarium raz w tygodniu zaleca producent - ale czy można po czymś w akwarium, a jeżeli tak, to po czym stwierdzić że jest podawane za dużo lub za mało.

Chciałem zauważyć że jako podłoże służy bazalt i piasek kwarcowy wzbogacone o dolną warstwę 15l JBL AquaBasis Plus które zawiera żelazo, minerały i pierwiastki śladowe.

Nawożenie Macro:

Do nawożenia Macro wybrałem (zgodnie ze środowymi radami) sole rozpuszczane w wodzie K2SO4, KNO3, MgSO4, KH2PO4. Tylko ile ich podawać i w jakich proporcjach?!?!

Trafiłem oczywiście na zasadę N : P : K (10 : 1 : 20) ale nie można ich zastosować wprost bo KH2PO4 daje i fosfor i potas i co z MgSO4 ???

Jest jeszcze metoda EI, ale ona zakłada żeby chyba wszystko nadać w nadmiarze niż niedoborze.

Pytanie z mojej strony jak zobaczyć czego brakuje a czego jest za dużo?!?!

Pytanie drugie to jak dobrać proporcje wszystkich 4 składników na początku, kiedy zbiornik startuje od zera????

Nawożenie CO2:

Oświetlenie na 360l to 216W, CO2 podawane z butli // też nie wiem ile, ale zakładam, że podam dużo na starcie typu 3 bąble/sek. Zakładam, że trzeba zwiększać, aż rośliny nie zaczną bombelkować - tak??

Będę wdzięczny za wszystkie komentarze i sugestie bo w weekend nareszcie odpalam ten nowy baniaczek !!

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 16:03
Post: #2
RE: Start akwarium a nawożenie
Ogólnie też nie poszedłem w kierunku soli, bazuję na pełnej gamie nawozów Easy-LifeSmile W 112L akwa to jeszcze nie żaden majątek, tym bardziej, że co roku wybieram sobie pełen pakiecik jako prezent gwiazdkowySmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 16:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-01-2012 02:45 przez pacmann.)
Post: #3
RE: Start akwarium a nawożenie
Mam nadzieję, że ktoś z roślino-nawozowych guru się odezwie Wink

Ponad to Stiep - możesz podpowiedzieć coś nt. jak związki takie jak K2SO4, KNO3, MgSO4, KH2PO4 przełożyć na ilość pierwiastków K, N oraz P w wodzie po ich zastosowaniu ?

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 16:53
Post: #4
RE: Start akwarium a nawożenie
Wojtku Smile nie ma złotego środka - trzeba podawać i obserwować!
ta sama dawka, którą podaję u siebie, może się skończyć masakrą u Ciebie!
ja ostatnio nawożę głównie kno3, k2so4 jako dodatek, magnez odpuściłem, mikro odpuściłem
a ile? na oko! ok 1g/100l wody codziennie
mikro, gdy tylko dodam - kończy się zielonym pyłkiem na szybach, stąd wnioskuję, że dzięki podmiankom dość mikroelementów się w wodzie znajduje!
z racji sporej obsady Fosforu też raczej nie podaję!
wg mnie - cierpliwości to po pierwsze, a po drugie, wyczucia i wprawy Smile
pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 16:57
Post: #5
RE: Start akwarium a nawożenie
(05-01-2012 16:53 )czarex napisał(a):  magnez odpuściłem, mikro odpuściłem
Napisałeś dlaczego odpuściłeś mikro - a czemu odpuściłeś Magnez??

(05-01-2012 16:53 )czarex napisał(a):  a ile? na oko! ok 1g/100l wody codziennie
1g czego na 100l wody??

(05-01-2012 16:53 )czarex napisał(a):  z racji sporej obsady Fosforu też raczej nie podaję!
Z tego wnioskuje że im więcej ryb tym mniej Fosforu potrzeba - tak?

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 17:12
Post: #6
RE: Start akwarium a nawożenie
Im większa obsada tym większa ilosć odchodów czyli większa ilość produktów przemiany materii,a co za tym idzie możliwość ograniczenia dozowania fosoforu i NO3Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 17:17
Post: #7
RE: Start akwarium a nawożenie
Na podstawie czego można wiedzieć, że jest za dużo:
Fosforu ?
Potasu ?
Azotu ?
Magnezu ?
Żelaza ?
itd ??

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 17:48
Post: #8
RE: Start akwarium a nawożenie
1g kno3/100l wody codziennie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 19:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2012 20:11 przez wojteksw.)
Post: #9
RE: Start akwarium a nawożenie
(05-01-2012 17:17 )pannanikt001 napisał(a):  a ja się odważę i napiszę jak u mnie to działa... Biggrin
na 0,5l wody rozpuszczam:
KNO3 - 40g
K2SO4 - 20g
KH2PO4 - 4g
Siarczan Magnezu - 10g albo mniej

podaję 20ml dziennie na 100l wody i u mnie wszystko gra Smile
oczywiście należy patrzeć jaka jest reakcja roślin. Jak dasz za dużo to będą glony a jak za mało to np dziury w roślinach albo przezroczyste liście albo coś w tym guście...

i proszę mnie nie linczować bo ja też miałam problem z tym ile dać soli i wszyscy tylko jak mantrę powtarzają że to tak na oko, zależy jak będą reagować rośliny itd a uważam że proporcja którą podałam jest na początek optymalna. Biggrin
a CO2 podaję ok 2-3 krople na sek

Dzięki, za odwagę pannanikt001 pewnie coś podobnego spróbuję.

Czy ktoś jeszcze odważy się również - bo z chęcią bym porównał - kto co i jak stosuje.
To da jakiś obraz problemu!

>>>Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.<<<
>>>Kiedy wszystko inne zawiedzie.................... przeczytaj instrukcję<<< Cool2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 19:50
Post: #10
RE: Start akwarium a nawożenie
Wojtek - ten temat już był wałkowany, a autorska koncepcja Justyny też na tym bazuje Smile
http://www.akwarysci-poznan.pl/forum/sho...83#pid8983
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-01-2012, 02:52
Post: #11
RE: Start akwarium a nawożenie
może to cię zainteresuje:

Nawożenie Solami

Nawożenie CO2

Nawożenie solami jest dość skomplikowane i nie ma stałej reguły działającej u wszystkich tak samo.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  kostka 30l - nawożenie BeastlyGoat 31 65,236 30-04-2015 15:55
Ostatni post: edison
  Nawożenie solami kuki102 9 15,821 20-05-2014 17:09
Ostatni post: fredy1



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości