Odpowiedz 
RO - odzysk wody - Permeate Pump
27-12-2011, 12:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2011 13:11 przez rafal.)
Post: #1
RO - odzysk wody - Permeate Pump
Czy zna ktoś może takie urządzenie: ?
http://www.woda.com.pl/index.php?p624,pe...max-50-gpd
lub większej wydajności:
http://www.woda.com.pl/index.php?p224,ap...nej-osmozy
Ponoć może to ograniczyć ilość odrzucanej wody z RO do 80% i zwiększyć ilość czystej wody RO.
Działa jak "perpetum mobile" - BEZ PRĄDU Smile


Przeniosłem do działu "technika" Smile
Pozdrawiam
Rafał
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 13:21
Post: #2
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Aby zwiększyć wydajność RO i zmniejszyć odrzut koncentratu należy zwiększyć ciśnienie na wejściu.
W firmach stosuje się pompy na każdym stopniu zwiększające ciśnienie a także dodatkowo zawraca się odrzut z 2 stopnia do 1 stopnia .( na tradycyjnych oraz CEDI)
W firmie której pracuje uzyskuje się dzięki temu (i jest to dobry wynik) około 30% koncentratu (odrzutu) i 70% wody RO.

Więc warunkiem aby to urządzenie działało musi podnosić ciśnienie wody na wyższe niż to które jest w instalacji lub zawracać koncentrat z powrotem na membranę .
Nie wiem czy bez dostarczenia dodatkowej energii jest możliwe zwiększenie ciśnienia ale zawrócenie koncentratu raczej tak.

Pozdrawiam
Rafał
Rybki: micropoecilia bifurca, rasbora brigittae, Corydoras Pygmaeus,
krewety: red cherry
rosliny: Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata, cryptocoryne nevilli, cryptocoryne axelrod, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne Pettchii, cryptocoryne krauterii, cryptocoryna parva.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 14:05
Post: #3
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Rafał.
Mam standardowe ciśnienie wody - jak w poznańskiej sieci Aquanetu.
U mnie na 100 litrów wody wchodzącej na RO uzyskuję 20 litrów czystej wody i 80 litrów odrzutu. Czy można ten odrzut jakoś zredukować ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 14:38
Post: #4
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
A jaką masz membranę? Bo tak jak pisano na innym wątku im bardziej wydajna membrana tym większe straty na wodzie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 14:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2011 15:36 przez eMWu.)
Post: #5
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Nie pamiętam. Zakładałem ją z 2 lata temu i opakowanie poszło na śmieci.
Chyba się domyślam jak to działa.
Zrobiłem następujące doświadczenie:
1) zatkałem na 5 min. wylot z RO do kanalizacji.
2) W ciągu tych 5 minut czysta woda RO stale zlatywała do naczynia.
3) Zbadałem twardość tej wody, żeby upewnić się, że jest to czysta woda RO. Twardość była niemierzalna, więc należy domniemać, że ta woda jest naprawdę czysta.
I teraz konkluzja.
Jeśli odpływ wody zrzutowej z RO byłby cyklicznie zamykany i otwierany w jakimś interwale czasowym, to może udałoby się ograniczyć odrzuconą wodę do minimalnego poziomu tak, aby membrana została jedynie dostatecznie opłukana.
Prawdopodobnie Permeate Pump ma jakiś układ regulujący przepływ odrzucanej wody i przerzuca ją raz na membranę do ponownego odzysku czystego H2O a raz do kanalizy do płukania membrany. Taki układ rzeczywiście może być zasilany jedynie ciśnieniem wody zasilającej - podobnie jak działają liczniki wody.
Układ ten teoretycznie można byłoby uprościć przez założenie elektrozaworu na wylot wody do kanalizy. Zawór ten mógłby być np. otwierany na 1 minutę i zamykany na 4 minuty i tak w nieskończoność. Interwal czasowy należałoby sprawdzić doświadczalnie, aby nie "zamulić" membrany odrzucanymi minerałami. Taki układ teoretycznie mógłby znacząca ograniczyć stopień odrzucanej wody z RO.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 15:51
Post: #6
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Gdyby to była kwestia membrany to przynajmniej taniej by to wyszło niż kupowanie pompy.
Nie wiem też ile tej wody zużywasz i czy cała ta zabawa ma sens, jak tańsza z pomp kosztuje 250 zł to przy obecnych cenach wody i założeniu że tygodniowo puszczasz do ścieku te 100 listów wody to wychodzi że potrzeba 250 tygodni czyli prawie 5 lat żeby zwrócił się koszt tej pompy.

Żeby zmniejszyć odrzut wody zwróć też uwagę w jakich godzinach załączasz filtrowanie, jeden z kolegów robi to w nocy w niedzielę bo wtedy ciśnienie wody jest najwyższe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 16:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2011 16:33 przez rafal.)
Post: #7
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Ten obrazek przedstawia zasadę działania powyższego urządzenia
   

Czyli tak jak napisałeś cyklicznie zamyka odpływ koncentratu.

Czy przedłuży to żywotność membrany... moim zdaniem nie.

Pozdrawiam
Rafał
Rybki: micropoecilia bifurca, rasbora brigittae, Corydoras Pygmaeus,
krewety: red cherry
rosliny: Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata, cryptocoryne nevilli, cryptocoryne axelrod, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne Pettchii, cryptocoryne krauterii, cryptocoryna parva.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 17:40
Post: #8
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Asiu Maciej (eMWu) na podmianę potrzebuje jednorazowo pewnie ponad 500 litrów Smile ma zbiornik ponad 1500 litrów .
Tak czy siak okazuje się że daje się to zrobić prościej i taniej tylko zawór bierze jednak prąd od 3,5 - 14W no i też kosztuje ( 20-70 zeta ) ale przeliczając to 400 zeta ( nawet 250 ) to na kilka lata starczy Smile . Ciekawe czy ktoś już widział to niemieckie ustrojstwo można by wyczaić jakie tam czasy są Smile .
Analizując ten rys. to jednak sprawa wygląda trochę inaczej bo kiedy zatkany jest wylot to również chyba zatyka się wlot ( no w każdym razie na wlocie też jest zawór ). Nie wiem czy zatkanie tylko wylotu syfu z membrany jest dla niej bezpieczne .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 17:54
Post: #9
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Asia.
Tygodniowo to ja potrzebuję ok. 300 litrów czystej wody RO na podmianę. Mam w obiegu ok. 1500 litrów w akwarium i w sumpie.
Żeby otrzymać 100 litrów czystej wody RO potrzebuję obecnie 500 litrów "rurovitu"
500 litrów "rurovitu" kosztuje w Poznaniu 1.8 zł bez kosztów kanalizacji a z kanalizą to nawet 4.26 zł.
Czyli miesięcznie muszę wyłożyć ponad 50 zł za wodę do akwarium na podmiany.
To dużo i dlatego chciałbym ograniczyć ten koszt.
Poza tym nie tylko o pieniądze tu chodzi. Po prostu nie mogę się pogodzić z tym, że tyle wody się marnuje i zlatuje do kanalizacji.

Rafał.
Dzięki za info.
Jakbyś mógł to naszkicuj schemat jak macie to w pracy rozwiązane.
Jak wrzucić odrzut z powrotem na 1 stopień przed membranę ?
Co to znaczy cyt. "( na tradycyjnych oraz CEDI)" ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 20:06
Post: #10
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
(27-12-2011 17:54 )eMWu napisał(a):  Rafał.
Dzięki za info.
Jakbyś mógł to naszkicuj schemat jak macie to w pracy rozwiązane.
Jak wrzucić odrzut z powrotem na 1 stopień przed membranę ?
Co to znaczy cyt. "( na tradycyjnych oraz CEDI)" ?

Ok naszkicuje po nowym roku abym niczego nie pominąć i będę miał system przed oczami Smile

Tradycyjna oparta na membranach półprzepuszczalnych podobnych do tych które mamy w naszych domach tylko bardziej rozbudowana.

Cedi
1 stopień- membrana półprzepuszczalna
2 stopień oparty na zasadzie elektrodejonizacji (CEDI)
sercem tego układu jest właśnie taki moduł
   

   

A całość wygląda tak:

   

Niestety do domowego użytku jest to dość drogie rozwiązanie.. bardzo drogieSmile wydajność około 6m3/1h

Maciej
Moim zdaniem zwiększając tylko ciśnienie na wejściu, możesz zmniejszyć straty wody na koncentracie.
Koncentrat można wykorzystać natomiast latem do podlewania ogródka Smile

Co do zawrócenia w naszych układach "odpadu" hmm..
tutaj wydaje mi się aby to zadziałało musiałaby być również pompa wspomagająca, aby ciśnienie koncentratu było ciut wyższe aniżeli w sieci Aquanetu. Inaczej nie zawrócisz tej brudnej wody do układu.

Inaczej sprawa wyglądałaby gdybyś miał pompę która zwiększa ciśnienie wody na wejściu wtedy część koncentratu mógłbyś wcisnąć przed pompę.
Oczywiście wymagałoby to zaworu zduszającego na drodze odprowadzenia koncentratu do kanalizy.
Wtedy regulujesz na wyloci (odrzut zawsze musi być) mniejwiecej powinno wyglądać to jak poniżej jednak dochodzi jeszcze wyliczenie odpowienich przekrojów rur zasilających itp. schemat na szybko wiecSmile... ale wiadomo o co chodzi.
   

Pozdrawiam
Rafał
Rybki: micropoecilia bifurca, rasbora brigittae, Corydoras Pygmaeus,
krewety: red cherry
rosliny: Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata, cryptocoryne nevilli, cryptocoryne axelrod, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne Pettchii, cryptocoryne krauterii, cryptocoryna parva.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 22:13
Post: #11
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Widać to nie dla mnie system - szkoda Sad
Jaką pompę można zamontować przed RO ?
Ja znalazłem coś takiego:
http://www.woda.com.pl/index.php?p264,ro...-osmozy-ro

A wracając do twojego ostatniego schematu, to wydaje mi się, że jeśli ciśnienie wody przed pompą będzie wyższe niż na wyjściu z RO (a pewnie będzie) to odciek nie będzie ponownie leciał do obiegu a zachodzi raczej prawdopodobieństwo, że "rurovit" od tyłu na membranę będzie leciał. Może jakiś zawór zwrotny albo przed pompą jakiś zawór trójdrogowy otwierający raz przepływ z odcieku a raz przyjmujący oczyszczony wstępnie "rurovit" ?

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 22:38
Post: #12
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Rafał i Maciej musimy to omówić na spotkaniu . Myślę że to ustrojstwo działa na zasadzie zmiany ciśnień w poszczególnych układach i tak się samo przełącza .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2011, 22:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-12-2011 22:48 przez rafal.)
Post: #13
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Maciej

Zgadza się zaworek p-zwrotny jest wymagany.
Co do ciśnienia faktycznie jeśli będzie wyższe to nie "wciśniesz" odcieku, tyle że pompa powinna zmniejszyć to ciśnienie przed pompą.
Kwestia jeszcze zamontowania odpowiednich zaworów które służyłyby do regulacji przepływów w odpowiednich miejscach instalacji.

Ciekawe gdyby zastosować zamiast pompy coś takiego: Zwężka Venturiego czy by w jakiś sposób zmniejszyło to stratę wody.
Nie wiem czy to zadziała w układzie ciecz-ciecz czy działa tylko ciecz-gaz.

Alarm
Masz 100% racji działa to na zasadzie różnicy ciśnień

Pozdrawiam
Rafał
Rybki: micropoecilia bifurca, rasbora brigittae, Corydoras Pygmaeus,
krewety: red cherry
rosliny: Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata, cryptocoryne nevilli, cryptocoryne axelrod, cryptocoryne wendtii, cryptocoryne Pettchii, cryptocoryne krauterii, cryptocoryna parva.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 14:54
Post: #14
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Poeksperymentowałem jeszcze trochę ręcznie z tym odciekiem i zbadałem jego PPM.
Czysta woda z kranu: PPM=440
Swobodny odciek z RO: PPM=540-560
Uśredniony odciek po paru minutach zamkniętego odpływu: PPM=1160-1200
Czyste RO: PPM=10 za każdym razem
Jak widać odciek po zamknięciu ma zdecydowanie więcej cząstek - wydaje się, że proporcjonalnie do czasu zamknięcia wylotu.
Jak załatwię cykliczny przełącznik min. 5 minutowy (lub uruchomię moją starą centralę od Alarmowca) to zrobię stały eksperyment i sprawdzę żywotność membrany po kilku miesiącach użytkowania.
Wstępnie zredukuję czas swobodnego odpływu odcieku do 40-50%.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 17:57
Post: #15
RE: RO - odzysk wody - Permeate Pump
Nie wiem jakie są najmniejsze membrany, ale chyba 50.
Zamykając odciek powodujemy, że przed membraną kumulują się minerały i membrana nie jest opłukiwana. Czyste H2O będzie dalej przechodzić przez membranę do czasu gdy się całkowicie "zamuli". Dlatego powinna być opłukiwana przez wodę. Najbezpieczniej jest gdy woda stale opłukuje membranę, ale wtedy dużo wody marnuje się w odcieku.
Chciałbym dojść do tego jaki jest potrzebny minimalny czas otwarcia odcieku, żeby membrana się opłukała bez szkody na jej żywotność (jeśli to w ogóle możliwe w dłuższej perspektywie czasowej).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości