Odpowiedz 
Melanochromis cyaneorhabdos-maingano
04-11-2010, 19:47
Post: #1
Melanochromis cyaneorhabdos-maingano
Melanochromis cyaneorhabdos - maingano rodzina pielegnicowate, grupa mbuna

Środowisko naturalne/ pochodzenie : pielęgnica z jeziora Niasa (Malawi)- Afryka
Wielkość: maingano dorasta do 10-12 cm
Wygląd: Maingano są słabo wygrzbiecone , raczej podłużny kształt ciała, w granatowo błękitne poziome paski. Na płetwie odbytowej zarówno u samca jak i samicy występują żółte atrapy jajowe. Dymorfizm raczej nie występuje , nawet wytrawni hodowcy mają problem z odróżnieniem płci, 100% pewności daje tarło. Samiczki rosną mniejsze i są jaśniej ubarwione , ale to nie daje pewności w odróżnieniu osobników różnej płci ponieważ zdominowane samczyki mogą przybierać takie "maskujące " ubarwienie samic. Dominująca samica podszywa się czasem pod samca.
Wymagania / warunki w akwarium: Woda jak dla pozostałych malawijskich pielęgnic : pH 7,6-8,8 temp. 24-28 stopni C , 10 - 25 stopni n , w miarę możliwości wolna od związków azotowych. Wystrój akwarium powinno stanowić podłoże z piasku z licznymi konstrukcjami kamiennymi . Według mnie można hodować tego wdzięcznego pyszczaka już w akwarium ok. 200l o powierzchni dna 100x40.
Karmienie: Melanochromis cyaneorhabdos zaliczany jest do grupy wszystkożerców . Bazę powinny stanowić pokarmy pochodzenia roślinnego z udziałem spiruliny, można podawać lekkie mięsne pokarmy. Nie należy również zapominać o jednodniowej głodówce .
Rozmnażanie: Nie nastręcza problemów, samiec zwabia samiczkę do wcześniej wykopanego dołka w piasku lub w pobliże skalnych dekoracji , gdzie dochodzi do zbliżenia. Okres inkubacji ok. 20-30 dni, w zależności od temp. i tego czy samica jest nagabywana przez inne ryby w akwarium. Młode wypuszczone przez samice (ok. 1 cm)są samodzielne , mogą jeść pokarm dla dorosłych ryb, odpowiednio rozdrobniony.
Uwagi: Nie łączyć w akwarium z innymi melanochromisami ze względu na możliwość krzyżówek. Jest to jeden ze spokojniejszych melanochromisów, co nie znaczy że nie jest zadziorny. Polecany dla początkujących.
[Obrazek: 4130bf58a2bfc319.jpg]
[Obrazek: 46de90264c2467eb.jpg]

SZKŁO POD WPŁYWEM WODY "KURCZY" SIĘ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości