Odpowiedz 
Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
24-11-2011, 22:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-11-2011 22:33 przez edison.)
Post: #16
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
pożyjemy zobaczymy wtedy opisze co się dzieje Smile i będziemy myśleć i działać dalej

fotografie nie odzwierciedlają efektu musiałbym pobawić się czasami ekspozycji,foto z świecącymi tylko diodami led

[img][Obrazek: 020ynf.jpg] Uploaded with ImageShack.us[/img]


teraz znalazłem taki układ
miękki start/stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2011, 17:16
Post: #17
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
No to wróciliśmy (tak jak na początku proponowaliśmy ja i Mystik ) na właściwy kierunek rozwiązania tematu za pomocą proca .
Czyli trzeba sprecyzować wymagania Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2011, 11:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2011 11:19 przez slavo22.)
Post: #18
Re: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
Diody msd w pasku to badziew. Mam pasek 1.5m i po 2 miesiącach świecą jakieś 30% słabiej. Nie bawię się w wygaszanie bo dają tak mało swiatla że szkoda zachodu. Regulacje oświetlenia mam na 5 świetlówkach i 2 programatorach czasowych. Diody załączam jak wstaję a gaszę jak idę spać. Można sie bawić w regulacje na swietlowkach żeby nie pchać diod pod pokrywę, ale to tylko na procu. Uważaj jeszcze na tą taśmę 3m, u mnie się odlepiła i musialem klejem na gorąco potraktować.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2011, 14:04
Post: #19
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
A ktoś z was próbował robić oświetlenie nocne ze zwykłych diod 3 lub 5 mm na płytce PCB własnej roboty zamknięte w przeźroczystej rurce z plexi ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 02:47
Post: #20
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
(26-11-2011 15:35 )Micrus napisał(a):  http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=495155
http://sklep.avt.pl/p/pl/484088/sterowni...uklad.html
http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT980.pdf

A koledzy siędwa tygodnie produkowali, po to żeby Micrus na końcu wskazał sterownik za 17zł Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 11:48
Post: #21
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
oj tam, oj tam Devil
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 14:28
Post: #22
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
płytka

co dokładnie tam jest bo nie bardzo rozumiem ?

sama płytka i zaprogramowany procek ? bez podzespołów czy jak ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 15:42
Post: #23
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
Fajny układ, nawet nie pamiętam, że był w Elektronice Praktycznej kiedyś.
No i za te pieniądze - nawet z dodatkową kasą za pozostałe elementy to jest nic!

No i do tego procek już z programem - nie trzeba nic pisać!

Moim zdaniem też jest to optymalne rozwiązanie w tym przypadku Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 15:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 19:26 przez DUANDR.)
Post: #24
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
(27-11-2011 14:50 )były forumowicz napisał(a):  
(27-11-2011 02:47 )maslo_82 napisał(a):  A koledzy siędwa tygodnie produkowali, po to żeby Micrus na końcu wskazał sterownik za 17zł Biggrin

Ale z miłą chęcią poznam Twoje zdanie o tym sterowniku? A może masz jakieś pomysły na rozwiązania, które mogłyby być użyte przy budowie takiego sterownika?


Moje zdanie jest takie, że to bzdet nikomu nie potrzebny, a już na pewno nie warty wydania kupy kasy na statecznik ściemnialny. Żeby montować coś takiego to trzeba na prawdę nie mieć co z pieniędzmi robić. Uważam że jak ktoś ma nawet kasę na to, to lepiej kupić więcej światła, czy lepszy dyfuzor CO2 (z tego co wiem autor chce zalożyć zbiornik roślinny). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozpoczynanie dnia w akwarium przez zapalnie dwóch nie dużych świetlówek, które to w przeciwieństwie do omawianego rozwiązania, przyniosą konkretne korzyści zbiornikowi, w postaci większej ilości światła.

Dla mnie to takie oczywiste, że jeśli mam z czymś problem, to najpierw sprawdzam czy już ktos go wcześniej rozwiązał. Oczywiśćie fajnie że tki temat się pojwił, bo zwiększa sięszansa na to że kolejne osoby od razu skorzystają z rozwiązania.


Tyle z mojej strony w tym temacie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 16:04
Post: #25
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
Ale z tego co pamiętam to ten układ jest dla Edisona, temat założyłem ja na podstawie naszej rozmowy w SB, ponieważ było tam dużo fajnych spostrzeżeń. A akwarium do którego miał układ trafić to akwarium 126l jeziora Malawi. Celem zamontowania układu jest problem z rybami, które przy gwałtownym zapalaniu światła strasznie się boją i uciekają!

Edison, sorrki że za Ciebie opowiadam historię, ale widzę że cel który mi przyświecał kiedy zakładałem ten temat - pomóc w w/w problemie - został już wiele razy źle zrozumiany.

Dobrze za to, że na koniec fajny układ znalazł Micrus i jak będziesz chciał możesz go łatwo zastosować Smile

W woli wyjaśnienia - ja do swojego akwarium nie zamierzam zakładać takiego układu!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 16:15
Post: #26
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
Nie - układ nie powoduje sodomy i gomory, ale niestety przy oświetleniu 4 świetlówkami powoduje znaczy wzrost budżetu na oświetlenie :/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 16:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2011 22:13 przez rafknaf.)
Post: #27
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
(27-11-2011 16:04 )wojteksw napisał(a):  ... A akwarium do którego miał układ trafić to akwarium 126l jeziora Malawi. Celem zamontowania układu jest problem z rybami, które przy gwałtownym zapalaniu światła strasznie się boją i uciekają!...
Zastosowałem u siebie w najnowszym zbiorniku pasek diodowy (niebieski) który załącza się na godzinę przed zapaleniem właściwego oświetlenia po czym gaśnie i tak samo po wyłączeniu głównego światła przez godzinę diody świecą.
Zaobserwowałem, że ładnie rybki budzą się w tym świetle diodowym i ładnie "układają do snu" - żadnych zbędnych gwałtownych ruchów i ucieczek nie ma.
No a dodatkowo w/g mnie ciekawy efekt jest...

[Obrazek: efekts.jpg]

Pozdrawiam - Rafał - rafknaf - SQ3KO
450l. - Malawi Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 22:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-11-2011 22:24 przez edison.)
Post: #28
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
rafknaf zastosowałem to samo czyli diody led tylko białe

co do tematu to trochę jest to pokręcone i zagmatwane owinięte przez inne posty Smile

czyli zrobił się czeski film

przypominam że cały czas chodzi o symulacje świtu i zmierzchu czy to za pomocą świetlówek albo diod led
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-11-2011, 22:27
Post: #29
RE: Regulator płynnego zapalania się i gaśnięcia świetlówek
Kiedyś czytałem, że diody niebieskie najbardziej przypominają świeceniem przez wodę światło księżyca dlatego zastosowałem niebieskie. Poza tym nie świecą tak jasno jak białe czy żółte.

Pozdrawiam - Rafał - rafknaf - SQ3KO
450l. - Malawi Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc w podłączeniu świetlówek T5 Sw1ety 7 14,609 22-12-2015 16:49
Ostatni post: Sw1ety
  prośba o pomoc w dobraniu świetlówek harek 7 14,600 15-09-2014 17:32
Ostatni post: harek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości