Odpowiedz 
wyłącznik czasowy
26-10-2010, 17:37
Post: #1
wyłącznik czasowy
Chce podłączyć oświetlenie pod programator i teraz jaki wybrać - elektroniczny czy mechaniczny? Trzeba na coś zwracać uwagę przy wyborze?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2010, 18:00
Post: #2
 
Możliwe, że jestem odosobniony w takich doświadczeniach, ale hipermarketowe programatory mają słabe styki. Owszem do jednej lampy wystarczy, ale już przy kilku świetlówkach i np. elektrozaworze u mnie styki się zgrzewały na stałe i musiałem zastosować ordynarny przekaźnik przemysłowy.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2010, 18:59
Post: #3
 
Ja mam elektroniczny, najtańszy jaki był na allegro, ale taki sam jest w praktikerze za tę samą cenę gdy się doliczy przesyłkę. Mam na nim oświetlenie w sumie jakieś 150W.

Pozdrawiam
Michał . Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2010, 19:19
Post: #4
 
Jordan68 napisał(a):Ja mam elektroniczny, najtańszy jaki był na allegro, ale taki sam jest w praktikerze za tę samą cenę gdy się doliczy przesyłkę. Mam na nim oświetlenie w sumie jakieś 150W.
Przychylę się do wszystkich powyższych opinii. Najtańsze mają beznadziejne styki, ale przy małym obciążeniu dają radę. Jak jeszcze jest statecznik elektroniczny do świetlówek, to w ogóle nie ma problemu. Gorzej ze statecznikami tradycyjnymi.
Ale powiem, że ja też kupuje najtańsze. Dlaczego? Ano dlatego, że nawet jak mi się popsuje po roku czy 2 latach, to kupię nowy za kilkanaście złotych w Lidlu Smile.
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2010, 23:35
Post: #5
 
Jeśli mogę coś powiedzieć swoim skromnym zdaniem to wasze kryterium jest tu zupełnie do bani . Najtańsze sterowniki to sterowniki owszem i elektroniczne ale bez baterii podtrzymującej zegar na wypadek wyłączenia prądu . Za każdym razem po wyłączeniu prądu taki sterownik ustawi godz. 0:00 i wyzeruje również ustawienia timera . Czyli trzeba będzie na nowo wszystko programować a na ten czas akwarium nie będzie działać wcale .
Więc podstawowym warunkiem sterownika do celów akwarystycznych to posiadanie akumulatora podtrzymującego zegar po utracie zasilania . Co do tego tzw. zasilania awaryjnego to najlepiej jak będzie to akumulatorek R3 a nie bateria guzikowa .
Każdy z tych sterowników ma przekaźnik co najmniej na 1,5kW czyli znacznie przekraczający potrzeby akwarystyki domowej . Problemem jest jednak obciążenie indukcyjne czyli wszystkie pompy i stare stateczniki do świetlówek . Takie obciążenie powoduje iskrzenie na stykach przekaźnika i niestety czasami nawet w krótkim czasie jego sklejenie . Na rynku nie widziałem sterowników z przekaźnikiem elektronicznym które nie mają tego problemu. To problem raczej akwarystyki morskiej gdzie pompy są większej mocy .
No dobrze to tyle praktycznej teorii a teraz zakup. W tej chwili sterowniki które spełniają ten warunek najlepiej kupić w Auchan . Są tam dwa typy w cenie chyba 20 i 25 zł.
Ja kupuję firmy EMOS typ TS-EF1 z przekaźnikiem 3,6kW wiec dużo mocniejszym . Chyba jak pamiętam w AUCHAN jest po 25 zeta .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-10-2010, 00:10
Post: #6
 
Jeśli mamy podłączone tylko oświetlenie i to w pomieszczeniu w którym jesteśmy dosyć często np. w domu to wystarczy taki najtańszy bo nawet jak się rozprogramuje to obsada nam nie padnie przecież w jeden dzień bez światła.Choć zgadzam się z alarmem że warto dołożyć te pare złotych i nie mieć problemów

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-10-2010, 00:13
Post: #7
 
U mnie dużego obciążenia nie ma, stateczniki elektroniczne T5 reszty nie ruszam.
Kupie sobie tego Emosa, na cene nie ma co tu patrzeć bo różnice niewielkie - nie miałem wcześniej z wyłącznikami styczności i z stąd też kompletna niewiedza w temacie Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-10-2010, 13:59
Post: #8
 
Ja mam ten: http://allegro.pl/lcd-czasowy-programato...31387.html i on ma baterię podtrzymującą ustawienia. Ale nie radzę od nich kupować bo długo czekałem za wysyłką bo wysłali chyba tydzień po zamówieniu i zerowy kontakt.

Pozdrawiam
Michał . Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-10-2010, 15:07
Post: #9
 
napadywacz napisał(a):Tak, tylko jak długo masz podtrzymanie,aż się wyładuje aku.czyli?Lepszy mechanik?Z drugiej strony nie ma takich długich zaników napięcia i co lepsze,bądź mądry i pisz wiersze Lol .
Chyba jednak lepszy elektronik. Raz, że zegar działa dokładniej,a dwa ma (o ile ma) baterię podtrzymująca.
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2011, 16:48
Post: #10
 
Jadę na elektroniku z baterią,praktycznie bezawaryjny niemieckiej firmy. Niestety przy chwilowym zaniku prądu trzeba odpalić oświetlenie ręcznie jednym guzikiem(chyba jakieś zabezpieczenie sam nie wiem), jeśli się tego nie zrobi to następnego dnia automatycznie wszystko wraca do normy Smile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2011, 20:52
Post: #11
 
http://www.erion.com.pl/content.php?location=TP-E1
Ja od ponad 2-ch lat stosuje te programatory i nic złego o nich nie powiem :!:

200x50x50 - MALAWI
-------------
maingano
saulosi
socolofi
yellow
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2011, 22:16
Post: #12
 
Ja sobie już kupiłem kilka tych polecanych przez Alarma i sobie bardzo chwale, nic wiecej nie trzeba Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2011, 17:12
Post: #13
 
A wiecie może gdzie mógłbym kupic programator czasowy, ale sekundowy?? :>

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2011, 19:30
Post: #14
 
kuntakinte napisał(a):A wiecie może gdzie mógłbym kupic programator czasowy, ale sekundowy?? :>
Łatwo nie będzie, a i cena baaardzo odstaje od tych zwykłych do kupienia np. w Lidlu :/.
Znalazłem coś takiego używanego:
http://allegro.pl/datalog-programator-se...02000.html
aukcja jest zakończona, ale może znajdziesz gdzieś taki programator.
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2011, 01:06
Post: #15
 
A mógłbyś ujawnić po co ci to Smile . Podaj zakres ustawiania czasu czyli graniczne wartości
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości