Odpowiedz 
Zestaw CO2
13-09-2011, 23:58
Post: #1
Zestaw CO2
Koledzy i Koleżanki - przymierzam się powoli do zakupu zestawu do dozowania CO2 - czekam na Wasze porady, doświadczenia i prpozycje - ma być dobrze i jak sie da najtaniej Smile
pozdrowił i czeka na pomocną dłoń Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 00:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2011 00:17 przez maslo_82.)
Post: #2
RE: Zestaw CO2
Powiem Ci ze najtaniej to jednak wychodzą zestawy, zawierają to co potrzeba i nic ponadto, a jeśli chcesz kupować osobno to wyjdzie drożej. Nalezy się liczyć z tym, że dyfuzory dołączane do zestawów raczej na dłuższą metę nie nadają się do niczego (drobnym wyjątkiem są tutaj dyfuzory RA professional), i należy pomysleć nad reaktorem z filtra narurowego, albo atomizerem. Pozostaje jeszcze kwestia wilekości butli, ale jednak 6kg to jest bydle.
a no i moim zdaniem elektrozawór to zbędny wydatek, ja podaję CO2 calą dobę, mogę dać tego CO2 ogromne ilości, a neonom nic nie jest, nawet nie podpływają do powierzchni.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 00:20
Post: #3
RE: Zestaw CO2
maslo Smile rzuc w wolnej chwili okiem na aledrogo i zapodaj propozycje Smile 1,5-2l butla to max Smile nie robmy z chaty magazynu Wink
musze zapodac butle bo ta moja bimbronia to w koncu ryby wykoncze Smile wczoraj musialem otoski do krewetek odlowic bo bokami robily ;/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 14:12
Post: #4
RE: Zestaw CO2
(14-09-2011 00:20 )czarex napisał(a):  musze zapodac butle bo ta moja bimbronia to w koncu ryby wykoncze Smile wczoraj musialem otoski do krewetek odlowic bo bokami robily ;/

No właśnie widzisz masło że nie do końca jest tak jak piszesz . Wszyscy o tym wiedzą i tobie trąbią że są dawki Co2 które szkodzą rybom . Są ryby bardziej lub mniej wrażliwe . Decydujące znaczenie tu ma również twardość wody a co zatem idzie skoki Ph więc nie mozna tak generalizować że sterowanie CO2 jest nie potrzebne .
Owszem często się udaje tak ustawić że to się udaje ale na miękkiej wodzie bez kontrolera nie ujedziesz .
Co do zakupów to ja polecam raczej kupić osobno to co sobie wybierzesz a nie to co w zestawie jest bo było tańsze . Głupotą jest np. powszechne stosowanie reduktorów w manometrem stosowanych Migomagach bo raz że ta rurka do niczego nam się nie przyda poza tym nie ma on regulacji ciśnienia tylko na stałe ma ustawione 4bary na wyjściu co może w twoim atomizerze jest akurat ale w innych dyfuzorach zdecydowanie za dużo .
Należy również zwrócić uwagę żeby to był faktycznie reduktor a nie regulator bo pierwszy faktycznie zmniejsza ciśnienie a drugi redukuje przepływ co przy swobodnym wypływie redukuje ciśnienie jednak nie wolno ich stosować z elektrozaworem bo po zamknięciu wypływu pojawi się tam ciśnienie z butli i mamy katastrofę Smile .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 16:16
Post: #5
RE: Zestaw CO2
Wujku Smile
a teraz po ludzku zaproponuj, co mam kupić i ile mnie to wyniesie - czy się uda mi pozbierać na taki szał Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 16:37
Post: #6
RE: Zestaw CO2
Alarm jesteś w błędzie, mam otoski we wszystkich zbiornikach, zarówno w tym na kranówce jaki i w tych na 100% RO, szkodzć rybom może niskie pH, oczywiście samo CO2 jak się odkręci tak od razu to też zabije obsadę, ale jeśli zaczniesz od bardzo małych dawek gazu przez cala dobę to średnio po tygodniu możesz dać każdą dawkę i rybom nic nie będzie. Kontroler uważam za rzecz absolutnie zbyteczną. Sam elektrozawór też jest zbyteczny, bo bez kontrolera będzie powodował duże skoki pH, u mnie pH jest stabilne całą dobę. Co do zestawów to będę się upierał że nie warto kupować osobno, bo zawsze ryzykujemy że zapomnimy o jakiejś złączce itp. że o kompatybilności nie wspomne, ale fakt że zestawów z rotametrem nie kupuje się, najlepiej reduktor z dwoma manometrami, może być z jednym, ale to zależy które ciśnienie wskazuje. Co do atomizera, to potrzebuje on wysokich ciśnień, dlatego na bimbrowni nie pójdzie.

Zestw najtaniej będzie ten http://allegro.pl/mini-kompletny-zestaw-...50712.html do tego dolicz koszt reaktora bądź atomizera, od biedy jakiś czas można ciągnąć na tym co jest w zestawie, aż Cię nie zacznie wkurzać czyszczenie go.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 16:44
Post: #7
RE: Zestaw CO2
zestaw który proponujesz ma cenę o 150 zł różną w zaleznosci czy z butlą czy bez - muszę sprawdzić, ile za butlę bym zapłacił w Poznaniu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 16:49
Post: #8
RE: Zestaw CO2
butli taniej raczej nie dostaniesz, ale w sumie za 120zł mogę sprzedać taką 1,5kg, z nowym zaworem i legalizacją.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 16:56
Post: #9
RE: Zestaw CO2
(14-09-2011 16:37 )maslo_82 napisał(a):  [...] szkodzć rybom może niskie pH[...]

No tylko jak odpalisz CO2 przy niskim KH to właśnie powoduje gwałtowny spadek pH.

Poza tym postaw się na miejscu osoby, która jest "zielona" w sprawie CO2 i czyta Twoje posty. Dopiero teraz pojawiła się w nich informacja na temat:

(14-09-2011 16:37 )maslo_82 napisał(a):  [...] ale jeśli zaczniesz od bardzo małych dawek gazu przez cala dobę to średnio po tygodniu możesz dać każdą dawkę i rybom nic nie będzie.[...]

Poza tym wydaje mi się, że nie powinno się pomijać informacji na temat ilości biomasy w postaci roślin w akwarium jeśli zachęcasz do podawania CO2 całą dobę. W słabo zarośniętym akwarium będzie to po prostu marnotrawienie gazu. W mocno zarośniętym w sumie też.

A dobrze dopasowane CO2 do ilości roślin zmiany pH będzie powodowało w bardzo niewielkim stopniu bo gaz rozpuszczany w wodzie będzie dość szybko pochłaniany przez rośliny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 17:01
Post: #10
RE: Zestaw CO2
owszem spadek pH jest ale nie taki żeby wytłuc ryby. Co do powolnego zwiększania dawki to chyba takich rzeczy nikomu nie trzeba tłumaczyć. Co do marnotrawienia gazu to nie bardzo rozumiem jak można mówić o tym, skoro 1,5 kg tego gazu kosztuje 5,50 i mi przy moim podawaniu cała dobę, do dwóch zbiorników, starcza to na 2 miesiące.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 18:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2011 18:04 przez alarmowiec.)
Post: #11
RE: Zestaw CO2
Czarex jest już wątek o butli musisz poszukać gdzie piszmy o opcji wypożyczenia butli od firmy w Czerwonaku . Wpłacasz kaucję i jak tylko ci się kończy gaz dzwonisz do nich i przywożą ci nową butlę do domu i płacisz jak za napełnienie .

Masło widzisz kamil ma sporo racji bo już się nie raz udało załatwić obsade przez CO2 i to nawet doświadczonym akwarystom .
Pisząc takie rzeczy bez uwarunkowań dla kogoś komu pojęcie "buforowatość wody" jest obce prawie na bank skończy się katastrofą .
Na jakiej podstawie uważasz że w twoim zbiorniku Ph prawie nie ulega zmianie (no chyba że jest na najniższym możliwym poziomie Smile ) . Czy mierzyłeś to kiedykolwiek . W tej chwili mam podłączony Phmetr do typowej kostki Aquaela na ich typowym oświetleniu 2x11W jedna zwykła druga Aquarella a więc bardzo mało . Podłoże zwykły żwir . Nie podaje CO2 wcale i woda KH=6 (ciekawe czemu takie niskie na zwykłej kranówie bez korzeni w akwa ) rano ma 7,10 a wieczorem 8,00 .
Zmiany są wolne więc jest OK ale jest to różnica prawie stopnia . Podejrzewam że przy silniejszym oświetleniu będą większe . Wiem że taki wynik świadczy również o brakach CO2 wieczorem i podawanie CO2 może by ten wynik spłaszczyło . Jednak jeśli nie mierzysz tego i podajesz cały czas no to albo utrafiłeś z jego ilością albo masz rybki uzależnione od wody sodowej Smile . Jak widać kranówa nawet bez podłoża typu "substrat" może mieć niskie KH a co za tym idzie bez kontroli może być bardzo niebezpieczna dla naszego akwarium .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-09-2011, 18:28
Post: #12
RE: Zestaw CO2
Należy też mieć na uwadze, że skala pH jest skalą logarytmiczną więc każda gwałtowna zmiana wartości tego parametru jest dla stworzeń niebezpieczna a już na pewno nieprzyjemna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości