Odpowiedz 
Zapytanie o oświetlenie
23-06-2011, 00:01
Post: #1
Zapytanie o oświetlenie
Witam,
od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie dodanie nieco mocy świetlnej do mojego zbiornika. Aktualne oświetlenie to standardzik: świetlówka T8 14W/54l czyli 0,26W/l. Moje pytanie dotyczy optymalnej mocy dla tych roślin ponieważ niektóre z nich nie ruszyły z miejsca od czasu założenia akwarium.

Anubias barteri
Didiplis diandra
Hydrocotyle verticillata
Hygrophila difformis
Hygrophila polysperma
Limnophila sessiliflora
Rotala rotundifolia
Duży heniek

PozdrawiamSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 12:11
Post: #2
RE: Zapytanie o oświetlenie
Cześć. Didiplis diandra, Hydrocotyle verticillata, Rotala rotundifolia to rośliny które w uprawie zaliczają się raczej do trudnych i mają wysokie wymagania świetlne co przy tym oświetleniu nie ma prawa rosnąć. Dołóż jeszcze jedną taką świetlówkę wtedy osiągniesz minimum jakie jest potrzebne (0,5W/l) i wtedy możesz spokojnie obserwować jak reszta roślin rośnie. Nawozisz czymś czy nie ?? Pozdro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 13:49
Post: #3
RE: Zapytanie o oświetlenie
Od jakiegoś czasu symfonia+Fe+K2SO4 i jakiś tydzień leci bimbrownia
PozdroWink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 13:52
Post: #4
RE: Zapytanie o oświetlenie
To ze spokojem z ta resztą roślin ci się uda Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 23:06
Post: #5
RE: Zapytanie o oświetlenie
Mówisz ze dodatkowa świetlóweczka starczy? Zależy mi na dobrym wzroście, jeżeli będę robił przeróbkę to tak żeby już nic nie dokładać..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 23:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2011 23:24 przez Zielony.)
Post: #6
RE: Zapytanie o oświetlenie
Wtedy wyjdzie jakieś 0,58W/l czyli totalne minimum. Sam tyle mam i jak na razie nie narzekam. Ale te co podałem wyżej raczej nie dadzą rady choć można je jakimiś innymi roślinkami z powodzeniem zastąpić. Możesz jeszcze upchnąć jakaś mała świetlówkę 8W i wtedy wyjdzie jakieś 0,72 W/l czyli już osiągnięty jest kolejny stopień. No a kolejnym rozwiązaniem jest zamiana T8 na T5 i zastosowanie wtedy dwóch świetlówek 24W o wymiarze 55 cm więc spokojnie do obudowy się zmieszczą a dodatkowym plusem będzie lepsze oświetlenie boków. Tylko że wtedy będzie 1W/l i dla mało doświadczonych kończy się to walką z glonami. Ale to już jest droższe zastosowanie.

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 23:28
Post: #7
RE: Zapytanie o oświetlenie
Jeśli jesteś zainteresowany, to mam taki komplet do rozbudowy pokrywy, statecznik elektroniczny, odbłysnik na świetlówkę 44cm, do tego Aquastar 24W 44cm, co prawda świetlówkę przydało by się wymienić, ale na jakiś czas starczy,

Cena 70zł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-06-2011, 22:06
Post: #8
RE: Zapytanie o oświetlenie
To by wyszło wtedy łącznie ok 0,7W/l czyli całkiem optymalnie, tylko nie wiem jak bym to konstrukcyjnie upchnął.. Nie chciałbym z przodu bo już teraz wszystkie rośliny wyciągają się do przodu, a z tyłu za korytkiem nie ma tyle miejsca. (a na odbłyśnik to już w ogóle..) Z drugiej strony jakbym chciał upchnąć T5 o standardowych 55cm to też by się chyba nie zmieściło. Własnie zmierzyłem i od środka pokrywa ma właśnie 55cm na styk a jeszcze oprawki mają jakąś swoją szerokość, co nie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-06-2011, 22:10
Post: #9
RE: Zapytanie o oświetlenie
Słuchaj, jak nie zagra coś to zawsze możesz zwrócić Smile u mnie to i tak teraz leży.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-06-2011, 11:23
Post: #10
RE: Zapytanie o oświetlenie
Ok, tylko uporam się z egzaminami i się odezwęWink
Pozdro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości