Odpowiedz 
Gdzie w poznaniu AQUAEL ECOLIGHT SUNNY 11W/6500K MODUŁ OŚWIETLEN.
23-06-2011, 15:33
Post: #16
RE: Gdzie w poznaniu AQUAEL ECOLIGHT SUNNY 11W/6500K MODUŁ OŚWIETLEN.
Jak już pisałem kolego masło_82 nie chciałbym zgasić twojego entuzjazmu do akwarystyki roślinnej ale jak na razie wybacz ale jesteś raczkującym uczniem w tej dziedzinie a próbujesz być już profesorem . Jest możliwe ze twoja wiedza jest większa od mojej ale często ledwo przeczytane artykuły traktujesz jako prawdy absolutne i bezkrytycznie je powtarzasz . Świetlówka Aquaela nie jest żadnym odkryciem bo ten typ oświetlenia stosowałem juz w latach 80-tych. Była to świetlówka (zdobywana z NRD) pod nazwą Aquarela . Tak jak napisał ci kolega i jak opisuje Aquael to jest oświetlenie stymulujące wzrost roślin a przede wszystkim lepsze wybarwienie roślin czerwonych. Uwydatnia również kolor czerwony ryb i często było również w tym celu stosowane . Nie jest to jednak oświetlenie dające dobry efekt wizualny kiedy jest oświetleniem podstawowym i żadnego odkrycia tym nie robisz . Niestety ze względu na spektralny charakter oświetlenia świetlówkowego niektóre zwłaszcza czerwone rośliny ( których chyba nie posiadasz ) rosną dużo gorzej . Dla nich stosuje się jako dodatek tego typu oświetlenie jednak żeby efekt wizualny był dobry światła białego powinno być znacznie więcej .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-06-2011, 15:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-06-2011 16:00 przez maslo_82.)
Post: #17
RE: Gdzie w poznaniu AQUAEL ECOLIGHT SUNNY 11W/6500K MODUŁ OŚWIETLEN.
bo jak wchodziły na rynek, to jak taki czubek się napaliłem na nie i nie mam co z nimi zrobić, na dniach będą 6500K, i tamten zbiornik będzie zlikwidowany, zamiast tego będzie taki sam jak ten po lewej czyli OW. Moduły Plant chętnie sprzedam w dobrej cenie, dajny na to 50 zł za oba razem.
(23-06-2011 15:33 )alarmowiec napisał(a):  Jak już pisałem kolego masło_82 nie chciałbym zgasić twojego entuzjazmu do akwarystyki roślinnej ale jak na razie wybacz ale jesteś raczkującym uczniem w tej dziedzinie a próbujesz być już profesorem . Jest możliwe ze twoja wiedza jest większa od mojej ale często ledwo przeczytane artykuły traktujesz jako prawdy absolutne i bezkrytycznie je powtarzasz . Świetlówka Aquaela nie jest żadnym odkryciem bo ten typ oświetlenia stosowałem juz w latach 80-tych. Była to świetlówka (zdobywana z NRD) pod nazwą Aquarela . Tak jak napisał ci kolega i jak opisuje Aquael to jest oświetlenie stymulujące wzrost roślin a przede wszystkim lepsze wybarwienie roślin czerwonych. Uwydatnia również kolor czerwony ryb i często było również w tym celu stosowane . Nie jest to jednak oświetlenie dające dobry efekt wizualny kiedy jest oświetleniem podstawowym i żadnego odkrycia tym nie robisz . Niestety ze względu na spektralny charakter oświetlenia świetlówkowego niektóre zwłaszcza czerwone rośliny ( których chyba nie posiadasz ) rosną dużo gorzej . Dla nich stosuje się jako dodatek tego typu oświetlenie jednak żeby efekt wizualny był dobry światła białego powinno być znacznie więcej .

Ile w tych słowach by nie było prawdy, to i tak akwaria roślinne zakłada się po to, aby podziwiać piękno roślin, a nie da się ich w pełni podziwiać, używając światła które kompletnie przekłamuje ich naturalny kolor, zamiast go eksponować.

tutaj jeszcze efekt zmiany oświetlenia, z 8500K+10000K (grolux+aquastar), na LuxlinePlus 865 (6500K)









Ogólnie to mnie nie chodzi o to żeby kogoś przekonywać, które światło lepsze/ładniejsze, mnie chodzi o to żeby ludzie którzy rozważają zakup świetlówek, byli w pełni świadomi, które barwy co oferują. Bo bardzo silnie lansuje się "kolorowe" światło, później ludzie któzy nie mają własnych doświadczeń, popełniają błędy, takie jakie ja kiedyś popełniałem, kupując masę rzeczy które polecali mi ludzie bez doświadczeń, ignorując ludzi z doświadczeniem, tylko dlatego, że ci pierwsi, czesto polecali tańsze rozwiązania. Jak się później okazywało, tam gdzie dla pożądanego efektu, trzeba było stosować droższe rozwiązania. No i trzeba było płacić dwa razy.

Co do wiedzy, to dziś już opieram się tylko na doświadczeniach swoich, i osób, któe wiem że robią zbiorniki na wysokim poziomie, np. Piotr Dymowski, Adam Paszczela, Sergiusz Kowalew i inni.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka najlepsza T8 15W 6500k? Diesel 1 5,501 30-11-2015 14:03
Ostatni post: Dikej
  Moduł LED g.b 6 12,868 18-05-2014 15:42
Ostatni post: g.b



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości