Odpowiedz 
Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
26-04-2013, 15:09
Post: #76
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Wstyd się przyznać, ale po zrobieniu porządków (zlałam wrzątkiem cały kotnik) to woda była niemal mętna! Jakiś koszmar. Myślę że w dużym zbiorniku miałam wypławki i przeniosłam je na grzałce i kokosie. Pierwsze dwa mioty były na początku, więc wszystko było ok. Na następny miot czekałam ponad tydzień i dorosłe zdążyły się rozmnożyć. Dopiero po przeczytaniu morfologii tych płazińców skupiłam się na "osadzie" na ściankach. Po kilku minutach wpatrywania się zauważyłam przesuwanie się "zabrudzeń". Z miejsca zaczęłam walkę z tym paskudztwem. Sama również myślałam jak mogą złapać ruchliwe larwy i tu cytat: "W komórkach nabłonka, otaczającego ciało, rozmieszczone są maleńkie pałeczki, zwane rabditami. Owe rabdity służą jako groźna broń zaozepna. Polujący wypławek zbliża się bezszelestnie do śpiącego narybku, a następnie "strzela" nimi w kierunku najbliższej ofiary. Rabdity rozpuszczają się w śluzie pokrywającym rybkę i paraliżują jej ruchy. W tym momencie wypławek nakrywa swym ciałem ofiarę i wysysa z niej soki.

Dziękuję za radę z gupikami, wiem, że welonki też zajadają wypławki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2013, 23:40
Post: #77
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
u mnie porażka....przegrzałam larwy...zostały 2 *****...czekam na następięny miot....bo 2 samiczki noszą jajka....już grzałki nie załączę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-05-2013, 08:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2013 08:54 przez ajracing. Powód: Nowe informacje)
Post: #78
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Witam, to mój pierwszy post, postanowiłem się przyłączyć do dyskusji bo wczoraj późnym wieczorem jedna z moich krewecich mam po równo 4 tygodniach od zauważenia jaj wydała na świat mnóstwo larw Smile Larwy trzymam w tej chwili w wodzie z ogólnego, w akwarium 3,5L z ciągłym napowietrzaniem przez kostkę lipową. Pytanie co do zasalania wody, czy można zasalanie rozpocząć już w pierwszym lub drugim dniu życia larw? I pytanie drugie odnośnie karmienia. Jakie porcje odmierzać i ile razy dziennie? Rozrabiam sobie w 2ml wody troszkę drożdży z dodatkiem sera micron, po czym podaj przez strzykawkę tworząc w akwarium taką jakby mgiełkę. Pytanie ile jednorazowo mogę tak przygotowanego pokarmu podać? 0,5ml? czy mniej? Przypomnę że akwarium 3,5L. Dzieki za pomocSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-05-2013, 14:59
Post: #79
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Przepraszam że odpowiadam z opóźnieniem, ale może przyda się innym:
1. Spokojnie można zasalać w II dniu, czy w I to nie jestem pewien, ale chyba też się nic nie stanie.
2. Takiego pokarmu dawałbym po kilka kropel, kilka razy dziennie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 09:27
Post: #80
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Witam wszystkich.

Posiadam 2 samice krewetki Amano w baniaku ogólnym, które noszą jajeczka od 3 tygodni. Noszę się z zamiarem przełożenia je do osobnego zbiornika z próbą wyhodowania młodych. Po lekturze forum, muszę zakupić sobie sól morską i podawać 36 gramów/litr aby osiągnąć stężenie 32 ppm.
Dobrze liczę?
Czy te obliczenia dotyczą się wody z RO?
Czy dając wodę z ogólnego baniaka, w którym mam TWO 16 stopni Niemieckich, zawartość Ca 83 ppm, Mg 17 ppm, daje mniej soli aby uzyskać optymalne stężenie, czy ilość soli którą dam będzie taka sama w przypadku RO i wody z ogólnego baniaka??
Jak obliczyć proporcje soli do wody z ogólnego baniaka przy twardości zawartości Mg i Ca jak wyżej??

Wiele osób odławia samice i przenosi do akwarium, w którym nic nie ma, tylko napowietrzacz, woda i krewetki.

Czy mogę te akwarium urządzić jak krewetkarium?
Tzn. wsypać podłoże, umieścić tam jakieś wątrobowce, mchy i inne rośliny, aby woda szybko się nie brudziła??
Czy po wykluciu się larw i zasoleniu wody, sól nie zaszkodzi owym roślinom?
Czy przed zasoleniem wody wyłowić wszystkie rośliny?
Co z filtracją? Czy założenie pończochy nie pozwoli na wpływanie larw do filtra?
Czy jakiś filtr wewnętrzny z ustawionym na minimum przepływem nie zaszkodzi?
Jakiegoś kokosa (kryjówkę) mogę włożyć do akwarium z matką i larwami?

Chciałem przenieść filtr wewnętrzny z akwarium ogólnego, który służy mi jako cyrkulator, który jest dojrzały.
Czy sól nie zaszkodzi bakteriom na filtrze?
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 10:15
Post: #81
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
hej,

stężenie zależy od soli, w wiekszosci przypadkow 36 g/l da Ci 36. Najelpiej zaopatrzyc sie w salimeter i odrazu go u kogos skalibrowac (te tanie maja przeklamania).

Zasalasz wode RO.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 10:54
Post: #82
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Josh, krajanie, witaj na forum. Też pochodzę z Nowego Tomyśla Smile

Bartek zaczął odpowiadać, ja z obowiązku dokończę:
- soli dajesz tyle aby osiągnąć 32 ppt co sprawdzisz silametrem (areometrem)
- najlepsza będzie woda RO
- samicy możesz dać jakąś kryjówkę (kokosa) czy gałęzatkę, ale po wykluciu larw lepiej wszystko wyjąć
- przed zasoleniem wszystkie rośliny wyjmujesz bo i tak padną
- zbiornik bez filtra, tylko cyrkulacja wody od napowietrzania
- pończocha na wlocie filtra spowoduje przyssanie larw do tego wlotu
- podłoże tylko utrudni sprzątanie w zbiorniku

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 11:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2013 11:46 przez Josh. Powód: Nowe informacje)
Post: #83
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Spoko, nic się w Nowym Tomyslu nie zmieniło, władza ta sama... ale nie o tym Smile

Pelia może być dla ciężarnej matki?

Te 32 ppm musi być sztywne, czy jakieś +- dopuszcza się, tzn, czy larwy przeżyją przy stężeniu soli 30 jak i 34 ppm?
Sera micron podaje mniej więcej od którego dnia życia larw?
Jakie mniej więcej wahania temperatury znoszą bezproblemowo larwy?
Czy sól do hodowli artemii może zastąpić tą morską?

Pierwszy raz się biorę za rozmnażanie Amano, nie mam nic do stracenia, większość akcesoriów mam, tylko salimetra jeszcze nie. Kiedyś udało mi się wyhodować skalary, więc spróbuje z Amano Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 12:07
Post: #84
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
- Pelia może być.
- Stabilne zasolenie to podstawa, nie powinno latać. Dlatego bez silametru ani rusz.
- Z temperaturą Ci nie powiem. Rozmnażałem latem i nie miałem grzałki, ostatnie sztuki przekształcały się w formę dorosło jakoś we wrześniu.
- Sól do artemii sie nie nadaje
- Microna możesz dawać od początku byle niewielkie ilości i najlepiej jeszcze go trochę zmiksować blenderem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 13:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2013 13:59 przez Josh. Powód: Nowe informacje)
Post: #85
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Czyli pewniejszym źródłem pokarmu będą drożdże piekarskie.

Jeszcze jedno, czy jest problem z usuwaniem padłych larw ze zbiornika? Czy wystarczy, że wyłączę napowietrzanie i zbiorę z dna padłe sztuki?
Czy warto coś włożyć do akwarium z larwami?
Wiem, że nie uniknę śmiertelności na poziomie 60-80%, więc po prostu zdaje sobie z tego sprawę, że taka opcja wchodzi w grę.
Ile % wody podmieniać co 2 dni? 20-30% wystarczy? Pytam, bo śmiertelność + niezjedzony pokarm, może powodować psucie się wody.
Czy można oświetlając zbiornik dopuścić do rozwoju glonów, czy w wodzie słonej to nie możliwe? Bo ktoś wyżej pisał, że larwy jadły glony.


Dużo wątpliwości mam, a z natury zanim się czegoś podejmę, wole mieć wiedzę Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 14:34
Post: #86
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
- dla urozmaicenia diety dawałem i drożdże i sere micron
- larwy są tak małe że praktycznie nie widać padłych sztuk, co jakiś czas cienkim wężykiem delikatnie zbierałem osad z dna
- najlepsze będzie puste szkło, daj tylko napowietrzanie
- podmiany robiłem po 1 litrze codziennie (akwarium miało 8 litrów)
- glony pojawiły mi się po około tygodniu i starałem się ich nie usuwać

Josh napisał(a):Dużo wątpliwości mam, a z natury zanim się czegoś podejmę, wole mieć wiedzę
Po tym się poznaje dobrego akwarystę: najpierw wiedza, potem działanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 14:52
Post: #87
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
A starsze larwy mogę karmić już tabletkami ze spiruliną, czy do przepoczwarczenia do postaci dorosłej, karmie je drożdżami i np. Sera micron naprzemiennie?
Bo mamuśkę to wiem, albo płatkami albo granulkami ze spiruliną Smile
Oświetlać zbiornik z larwami? Jak już to ile godzin? Czy ustawienie akwarium nieopodal okna, ale bez bezpośredniego słońca wystarczy?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 14:58
Post: #88
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
- larwy do końca musisz karmić drobnym pokarmem zawieszonym w wodzie, tabletki na nic się zdadzą
- oświetlenie najlepiej 24h (tak gdzieś wyczytałem) i nie z góry tylko z boku akwarium, larwy podążają w kierunku światła i kiedy oświetlenie jest od góry to mogą zostać uwięzione na powierzchni, przy lampie z boku nie ma tego problemu, poza tym wiadomo gdzie podawać im pokarm
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 15:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-08-2013 15:21 przez Josh. Powód: Nowe informacje)
Post: #89
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
A przed odłowieniem z akwarium hodowlanego do ogólnego, po przepoczwarczeniu, larwy już będą jadły spirulinę?

Kalibracja salimetru polega na tym, że jak dodam do 1 litra wody RO 36 gramów soli, to powinienem mieć stężenie odczytane 36 ppm? Każdą inną wartość odczytaną traktuje jako błąd urządzenia.

Dzięki za rozwianie wszelkich wątpliwości. Nie mam więcej pytań Smile
Jajka są jeszcze koloru szarego (3 tygodnie), więc mam trochę czasu, do usystematyzowania wiedzy
Gdyby w razie hodowli młodych coś się przypomniało to zapytam Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-08-2013, 15:38
Post: #90
RE: Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Napisalem juz, ze zasolenie zalezy od uzytej soli. Sa to rozbieznosci kilku gramowe.

Kalibracji trzeba dokonac w wodzie RO.

Rozklad zasolenia:
[Obrazek: truedensity.jpg]

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości