Odpowiedz 
Wodna gąsienica
03-05-2011, 18:02
Post: #1
Wodna gąsienica
Stwierdziłam, że zamiast pisać na priva, podzielę się wiadomością, bo może komuś się przyda... kiedyś.
Troszkę czasu temu Dpong przyniósł mi bardzo ciekawego owada. Konkretnie gąsienicę owada.
A wyglądała sobie tak:
[Obrazek: 1345Lnymphaeata.jpg]
http://ukmoths.org.uk
(trzy fazy rozwoju - długość larwy 7-12mm).
Żywi się roślinkami i buduje z nich domek. Jest zupełnie nieszkodliwa dla mieszkańców akwarium - nawet tych najmniejszych.
Niestety zdjęcie larwy z akwarium Dpong jest bardzo niewyraźne. Zależało mi na przeżyciu osobnika, aby się przepoczwarcył, więc nie chciałam ryzykować uszkodzenia stworka.
Pojemniczek z domkiem gąsieniczki włożyłam do akwarium przykrytego gazą i po jakimś czasie pojawił się śliczny motylek:
[Obrazek: chrusciko_cmo_motyl_1.jpg]
To Nymphula nymphaeata (Elophila nymphaeata). Motyl wodny, którego larwy żyją we wodzie. Rozpiętość skrzydeł 22-30mm. Występują w różnych zabarwieniach - od ciemno-brązowego po ten który widać na zdjęciu. Wykluwają się późną wiosną i latem. Motylki te można zobaczyć nad jeziorami lub rzekami.
Chciałam podziękować Prof. Czachorowskiemu za identyfikację motylka i Dpong'owi za jego dostarczenie.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-05-2011, 19:04
Post: #2
RE: Wodna gąsienica
No chociaż coś co wyhodowałem, szkoda, że takie brzydactwo i wszystkiego się już pozbyłem na szczęście
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-05-2011, 09:10
Post: #3
RE: Wodna gąsienica
Z nazwaniem tego ślicznym motylkiem to bym się zastanowił Smile
Larwa jest nieszkodliwa dla mieszkańców akwarium ale czy mieszkańcy są nieszkodliwi dla larwy??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-05-2011, 23:46
Post: #4
RE: Wodna gąsienica
Zależy od rozmiaru i rodzaju mieszkańców Smile Pielęgnica by ją zapewne potraktowała jako aperitif

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pistia i rzesa wodna :) Svenja 4 9,285 15-03-2011 15:26
Ostatni post: rafknaf



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości