Odpowiedz 
channy sp. assam
28-03-2011, 19:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2011 19:17 przez piciu-p4.)
Post: #1
channy sp. assam
Cóż postanowiłem po zdobyciu pewnego doświadczenia z owymi stworkami zaprezentować wam je bliżej i prawdopodobnie obalić powszechne przekonanie, iż channy to tylko i wyłącznie "duże" ryby.

Na początek trochę informacji ogólnych.
Channy sp. assam pochodzą z Indii jak nazwa wskazuje z prowincji Assam i dorzecza rzeki Brahmaputra przepływającej w rejonie Himalajów (na odcinku w prowincji Assam). Stąd tolerują dość pokaźny przedział temperatur, wg niektórych nawet pomiędzy 16 a 30C. Dorastają do ok. 15-17 cm. Są to oczywiście drapieżniki polujące na wszystko co będą w stanie zmieścić do pyska.
Dobra ale dosyć tej wiedzy czysto netowej, a teraz napisze moje obserwacje i pokaże zdjęcia moich pupili.

Moje channy mają obecnie ok. 13 cm długości.
Pobierają różnego rodzaju mrożonki ( szklarka, kryl, gammarus, artemia, lasonogi i inne z tym że podawany pokarm nie może być zbyt mały, bo np. czarnego komara ignorują) oraz żywy pokarm (np. dżdżownice), nie tkną natomiast suszonej karmy.
Przedział temperatur w jakich je trzymam to 20-27 stopni, oczywiście bez gwałtownych spadków.

A teraz fotki:
Samiec
zdecydowanie smuklejszy i piękniej wybarwiony z wyraźnym przepięknym niebieskim kolorem płetw
[Obrazek: imag0398c.jpg]
[Obrazek: imag0420p.jpg]
[Obrazek: imag0418r.jpg]

Samica
krąglejsza w partii brzusznej i pozbawiona tego cudnego niebieskiego koloru płetw
[Obrazek: imag0411n.jpg]
[Obrazek: imag0413zf.jpg]
[Obrazek: imag0407vp.jpg]

No i teraz najciekawsze wg mnie rozmnażanie
Z moich obserwacji:
zaloty rozpoczynają się na kilka dni przed tarłem samiec prezentuje się wtedy w pełnej chwale. W trakcie tarła samiec oplata samice a zapłodniona ikra wypływa na powierzchnię skąd następnie zbiera ją samiec.
Samiec inkubuje ikrę w pysku aż do momentu wylęgu, a narybek mierzący ok. 6-7 mm wypluwał do wybranego przez siebie kokosa. Z tego co przyuważyłem i przetestowałem, narybek po utracie woreczka żółciowego dokarmiany jest wydzieliną skórną do momentu aż zacznie pływać.
A to narybek tuż po wypłynięciu. ma ok. 1,5 cm.
[Obrazek: imag0310.jpg]

Po ok. trzech dniach od wypłynięcia zaczyna przyjmować pokarm (ikra, oczlik). Dodatkowo samica składa niezapłodnioną ikrę dokarmiając nią młode, niesamowicie wygląda jak wszystkie małe zlatują się wokół niej.

[Obrazek: imag0316f.jpg]
[Obrazek: imag0317.jpg]

Obecnie młode mają ok. 5-6 cm i przyjmują mrożonki: czarny komar, szklarka, artemia i inne podobnej wielkości.
[Obrazek: imag0422g.jpg]

no i na koniec pora karmienia





Na koniec mogę dodać, że channy to niezwykle ciekawskie i ruchliwe ryby interesujące się wszystkim co dzieje się wokół nich.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 12:03
Post: #2
RE: channy sp. assam
czyli po polsku ta ryba nazywa się żmijogłów?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 12:07
Post: #3
RE: channy sp. assam
(29-03-2011 12:03 )Adam napisał(a):  czyli po polsku ta ryba nazywa się żmijogłów?

Jak już, to wężogłów z Assam. Wink

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 12:24
Post: #4
RE: channy sp. assam
Tak naprawdę z tego co wiem to jest to raczej nazwa tymczasowa, ze względu na fakt, iż tego wężogłowa odkryto w bodajże 2003 roku i nie został jeszcze dobrze zbadany. Trwa spór o to czy jest to niezależny gatunek, czy tylko odmiana barwna channa bleheri.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 15:58
Post: #5
RE: channy sp. assam
(29-03-2011 12:07 )DUANDR napisał(a):  
(29-03-2011 12:03 )Adam napisał(a):  czyli po polsku ta ryba nazywa się żmijogłów?

Jak już, to wężogłów z Assam. Wink

No ja niestety spotkałem się z nazwą, którą napisałem i nikt jej wcześniej wężogłowem nie nazywał a żmijogłowem. Z resztą to i tak zbliżone nazwy.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 19:00
Post: #6
RE: channy sp. assam
Ja też słyszałem o żmijogłowach a nie o wężogłowach, w swoim czasie channy micropelets pod tą nazwą sprzedawali w tym sklepie na Przyjaźni
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-03-2011, 19:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2011 19:48 przez piciu-p4.)
Post: #7
RE: channy sp. assam
w Polsce spotkasz zarówno wężogłów, jak i żmijogłów
sprawdź chociażby w wyszukiwarce, polskie tłumaczenia już takie są
no to macie jeszcze
na pierwszym planie samica, w tle samiec
[Obrazek: imag0432.jpg]

samica
[Obrazek: imag0435q.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości