Odpowiedz 
Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
21-11-2010, 16:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-06-2013 14:18 przez Stiep. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Rozmnażanie krewetek amano w praktyce
Witam,
Postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami w rozmnażaniu krewetek amano. Jako główne źródło wiedzy posłużyła mi strona: http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/A...eeding.htm ( http://archive.is/gnTE )
Krewetki te do rozmnażania potrzebują słonej wody. Larwy wykluwają się w wodzie słodkiej, po czym należy przenieść je do wody słonej. W słodkiej żyją maksymalnie 8 dni. Larwy wykluwają się po około 5 tygodniach od przeniesienia ich przez samicę pod odwłok. Jajeczka w tym czasie stają się coraz jaśniejsze, a w końcowej fazie można zaobserwować w nich oczka (macro). Kiedy je zauważyłem, samiczki odłowiłem do obciętej 5 l butelki zanurzonej w zbiorniku ogólnym (dzięki temu miałem je pod kontrola). Po wykluciu larwy odłowiłem pojedynczo wężykiem do 8 l zbiornika, a w 3 dniu rozpocząłem powolna zasalanie stężonym roztworem soli morskiej. Zasolenie kontrolowałem areometrem. Nie miałem wtedy jeszcze RO, więc używałem zasolonej wody za zbiornika głównego. Wodę podmieniałem co 2 dni po 1,5 litra korygując przy okazji zasolenie. Karmiłem kilka razy dziennie drożdżami piekarskimi, a po tygodniu wprowadziłem dodatkowo sera micron. Larwy początkowo rosły bardzo wolno (przez pierwsze 2 tygodnie prawie nic nie urosły), jednak po tym okresie nabrały przyśpieszenia i zrobiły się pomarańczowe (wcześniej bezbarwne). Po równo 30 dniach zaczęły przekształcać się w formę dorosłą (znowu bezbarwną). Kiedy przekształciła się większość, pozostałe larwy odłowiłem, a zbiornik stopniowo, poprzez podmiany odsoliłem. Karmiłem je już zwykłym krewetkowym żarciem. Kiesy podrosły do około 15 mm przeniosłem je do zbiornika ogólnego, gdzie spokojnie dorosły, a po około 6 miesiącach od wyklucia samiczki pokolenia F1 miały już jajka.

Szczegóły techniczne:
1. Zbiornik hodowlany 8 litrów.
2. Zasolenie 1,021-1,023 g/cm3 (30-32 ppt).
3. Zasalanie stopniowe od 3 dnia życia larw przez 2 dni w kilku ratach.
4. Karmienie larw drożdżami (na 5 cm3 wody dawałem małą grudkę drożdży - mniej więcej wielkości kilku łepków od zapałki) i miksowanym Sera micron.
5. Podmiany 1,5 litra co 2 dni (solona woda z akwarium ogólnego).
6. Napowietrzanie 24 h/dobę przez kostkę lipową.
7. Temperatura 22-24°C. Było ciepło i nie miałem grzałki.
8. Po 30 dniach w formę dorosła przeobraziła się pierwsza larwa.
9. Po przekształceniu większości stopniowe odsalanie przez podmiany (larwy odłowiłem do innego zbiornika i sukcesywnie przenosiłem do słodkiej już wody).

Mala fotorelacja
[Obrazek: 7a25a5923e44923amed.jpg]
Mamuśka ze świeżutkimi jajcami.

[Obrazek: 87e257825ce49462med.jpg]
Na kilka dni przed wykluciem, już widać oczka.

[Obrazek: 67f2167281ee9c40med.jpg]
Zbiornik na larwy.

[Obrazek: 39ffae72ad89dec8med.jpg]
Lekko podrośnięte larwy.

[Obrazek: 7fb845d27fc451a2med.jpg]
Larwa przed ostatecznym przeobrażeniem.


[Obrazek: 507c5cc650a87379med.jpg]
Świeżutka mała krewetka.

[Obrazek: 5ffcbcce22f30574med.jpg]
Małe krewecie wielkości 1 - 1,5 cm.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Wiadomości w tym wątku
Rozmnażanie krewetek amano w praktyce - Stiep - 21-11-2010 16:48
[] - Biter - 21-11-2010, 18:41



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości