Odpowiedz 
Pobór mocy pompy filtra
11-12-2011, 23:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-12-2011 23:33 przez alarmowiec.)
Post: #1
Pobór mocy pompy filtra
Chciałbym trochę omówić kwestie pomiaru poboru mocy przez pompę filtra .
A więc pierwsza sprawa to pomiar miernikiem uniwersalnym. Mierzymy prąd i napięcie i mnożymy . To Moc Pozorna w VoltAmperach (VA) która w skrajnych przypadkach może dość znacznie odbiegać od Mocy Czynnej w Watach (uwzględniającą jeszcze przesunięcie fazowe miedzy tymi dwoma wielkościami ) za którą płacimy ale to jest już sprawa często poruszana i znana .

Jednak bardzo ważną rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę przy takim pomiarze to warunki pracy silnika w czasie pomiaru . Dane podawane przez producenta to wielkości tzw. znamionowe tzn. takie jakie występują przy znamionowym obciążeniu pompy tj. oporu jaki stawia filtr silnikowi . Mamy tu następujące przypadki .

Bieg prawie jałowy to stan w którym pobór mocy jest najmniejszy . Występuje kiedy filtr jest nowy i przepływającej wodzie prawie nie stawia oporu i różnica poziomów wody wpływającej i wypływającej jest równa zero (wylot wody na poziomie wody w akwarium ) .

Stan znamionowy ( podawany na tabliczce ) kiedy pompa musi wpompować wodę na max wysokość podaną przez producenta ale przy wypełnionym wkładami dojrzałym filtrze (różnicę wysokości wlotu i wylotu - nie mylić z miejscem przebywania filtra np. na podłodze bo wtedy wlot i tak jest na wysokości wylotu) .

Stan Zwarcia - kiedy wirnik się zatrzyma . W tym stanie pobór prądu bardzo zależy od typu silnika użytego w pompie i może nawet ponad dziesięciokrotnie przekraczać parametry znamionowe. W pompach akwarystycznych w olbrzymiej większości stosowany jest tzw. silnik zwartobiegunowy charakteryzujący się bardzo małym prądem zwarcia ( ok dwa razy większym od znamionowego ). Pompy takie bez problemu przeżywają zablokowanie się wirnika w silniku .

Wnioski Smile
Filtry (pompy) które mogą pracować na dużych różnicach poziomów między wlotem a wylotem muszą mieć silniki większych mocy . Nie znaczy to jednak że taką moc pobierają bo zależy to bardzo od warunków ich pracy . A zatem pompa z silnikiem małej mocy pracująca w układach naczyń połączonych z małą różnicą podnoszenia wody i pompa która ma silnik większej mocy pozwalający na pracę z duża różnicą poziomów ale pracująca w takim samym układzie jak pierwsza mogą mieć bardzo zbliżone pobory gdyż będą wykonywały taką samą pracę . Różnica będzie bliska różnicy poboru mocy w stanie jałowym . To zatem że na tabliczce znamionowej dwóch filtrów moce silnika będą znacznie się różnić to ich rzeczywiste pobory już tak znacznie różnić się mnie muszą i nie zależy to od producenta a raczej od typu użytego silnika który i w jednym i drugim przypadku i tak w tej samej fabryce powstaje Smile

Temat powstał po przeczytaniu postu w tym dziale koleżanki Kaliny pt. : Kubeł do 450 l . Jak twierdzi w tym poście Smoko jego filtr bierze połowę mocy znamionowej czyli już nie kilka watów różnicy . Poza tym kolega Siwy twierdzi że dwa filtry jeden za drugim biorą każdy z nich moc znamionową - czy rzeczywiście . Poza oporem samego kubła w układzie mamy jeszcze inne opory jak chociażby różnica wysokości wlewu i wylewu która na obie pompy się rozkłada .

No właśnie pomijając już fakt co tak faktycznie zmierzył Smoko to swoim pierwszym postem chciałem zwrócić uwagę dlaczego taka duża różnica jest w ogóle możliwa . A przede wszystkim że ta różnica nie zależy wcale od tego że to jest chińczyk a tamto np. Eheim czy coś innego . Gdybyśmy bardzo szczegółowo tego chińczyka przeanalizowali to może faktycznie okazałoby się że konstrukcja jego nie jest energooszczędna (w końcu pochodzi z kraju gdzie energia mało kosztuje ) ale na pewno nie wpłynęłoby to aż tak znacząco na wyniki .

No i teraz zastanówmy się co poszczególne parametry na tabliczce znamionowej oznaczają i czemu mamy tak duże rozbieżności miedzy poszczególnymi filtrami .
Problem w tym że nawet u Eheima nie udało mi się znaleźć danych przy jakich dana wielkość była wyznaczana . Otóż według mnie to właśnie sposób pomiaru daje nam tak różne wyniki .

Pierwszy dla mnie najbardziej wpływający na pobór mocy to parametr określany jako Hmax czyli maksymalna wysokość podnoszenia słupa wody. Co to takiego jest to Hmax czy to wysokość przy której pompa ma jeszcze znamionowy przepływ. Wątpię bo przepływ zależy jeszcze od innych czynników które musiały by być tu podane . Dla mnie to wysokość przy której woda przestaje lecieć bo w dość prosty sposób wyznacza ona wymaganą maksymalną moc silnika , ale może się tu mylę .
Może być też tak że w filtrach pracujących głownie w układach prawie naczyń połączonych przepływ znamionowy wyznacza się przy braku różnicy poziomów a Hmax to wysokośc przy której przepływ ustaje ( prawie piszę tu zupełnie świadomie tak jak w poprzednim poście "prawie bieg jałowy" ponieważ układy w jakich robimy pomiary nie są idealne a żeby użyć takiego terminu musiałyby takie być ) .Inaczej w pompach fontannowych które pracują głównie blisko Hmax i przepływ znamionowy może jest mierzony przy Hmax .

No to mamy teraz przepływ no i tu znowu nikt nie określa w jakich warunkach jest on wyznaczany .
czy przy pełnych wkładach , czy świeżych , czy mamy różnicę poziomów a jeśli tak to jaką . W sumie pełna dowolność interpretacji .

No i w końcu zależna od powyższych moc pobierana przez filtr .

Otóż wszystkie te parametry można dość łatwo zmierzyć zakładając jakieś jednolite i porównywalne warunki pomiaru . Zestawienie wyników takiego eksperymentu może być bardzo ciekawe . Mamy w naszym gronie osoby przygotowane i sprzętowo i z wiedzą żeby zrobić rzeczywiste pomiary tych wielkości . Myślę że jest to warte zastanowienia Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Wiadomości w tym wątku
Pobór mocy pompy filtra - alarmowiec - 11-12-2011 23:11
Re: Pobór mocy pompy filtra - slavo22 - 13-12-2011, 07:34
Re: Pobór mocy pompy filtra - slavo22 - 13-12-2011, 13:53
RE: Pobór mocy pompy filtra - wojteksw - 13-12-2011, 14:18
Re: Pobór mocy pompy filtra - slavo22 - 16-12-2011, 00:47
Re: Pobór mocy pompy filtra - slavo22 - 18-12-2011, 00:15
Re: Pobór mocy pompy filtra - slavo22 - 18-12-2011, 14:20

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Diody led mocy kontra świetlówka edison 14 25,937 28-01-2015 18:55
Ostatni post: maslo_82



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości