Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Moje pierwsze akwarium. - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Moje pierwsze akwarium. (/showthread.php?tid=9352)



Moje pierwsze akwarium. - GrzegorzD - 12-06-2016 17:30

Chcę założyć moje pierwsze akwarium, mam na celowniku taki osprzęt:
-Akwarium panoramiczne 54l (60x30x30cm)
-podłoże (drobne kamienie)
-wiele roślinek, dużych kamieni, zamek, korzeń, kilka rybek
-pokrywa z oświetleniem
-termometr, bardzo dobrej jakości
-duży filtr z deszczownicą
-grzałka (jeszcze nie wiem jaka, ale na pewno z temostatem)

Co do rybek to:
-gupiki (około 6)
-glonojady (2)
-molinezje (około 3)
-mieczyki (około 4)
-neonki (około 6)

Temperatura w akwarium będzie wynosić około 26 stopni.

Czy dobrze wybrałem ryby ? czy się nie pogryzą ? dobry sprzęt ?


RE: Moje pierwsze akwarium. - ro_soch - 12-06-2016 23:18

Osobiście odradzam akwarium panoramiczne, prosta szyba najmniej zniekształca, po za tym w prostokątnej podstawie zyskujemy parę litrów więcej.

Drobne kamienie nie nadają się na podłoże, poleciłbym raczej piasek o granulacji 1-2mm

Rośliny, kamienie, korzenie ok, ale zamek bym sobie odpuścił, to naprawdę nie wygląda naturalnie.

Pokrywy z oświetleniem zazwyczaj oryginalnie mają za słabe świetlówki, radzę rozejrzeć się za belką oświetleniową na świetlówki lub system LED.

Osobiście nie używam grzałki od paru lat i nie narzekam, termometrem mozna sprawdzic temparature okazjonalnie, nie musi być zawsze w akwarium. Chyba, że akwarium ma się znajdować w chłodnym pomieszczeniu.

''Duży filtr'' nic nie mówi, to co Panu może wydawać się "duże" w rzeczywistości może się okazac niewystarczające, osobiscie szukał bym czegoś w stylu co najmniej Tetra ex700 czy eheim 2213

Co do rybek, molinezje będą za duże na ten zbiornik, mieczyk tak samo, glonojad (zwykły zbrojnik niebieski ) tym bardziej. Już lepiej było by wpuścić np. krewetki, kiryski panda, do tego gupik/neon.

Polecam poszukać w internecie artykułów w stylu "obsady do 54l" oraz "jak założyć pierwsze akwarium".

Pozdrawiam! Smile


RE: Moje pierwsze akwarium. - Ciupakus - 13-06-2016 09:11

Trudno sie nie zgodzić z przedmówcą Wink


RE: Moje pierwsze akwarium. - melag - 14-06-2016 12:43

Dodatkowo taka uwaga, w 54L będzie na początku trudno "złapać" równowagę biologiczną, proponuję wystartować z większym zbiornkiem - 80L+.


RE: Moje pierwsze akwarium. - edison - 14-06-2016 14:51

Każdy litraż jest odpowiedni jeśli wszystko się zrobi według sztuki o jak należy. Wszystko zależy kto jakie ma podejście i czy przyswaja dobre rady.


RE: Moje pierwsze akwarium. - mojaryba - 22-06-2016 12:54

Owszem, ale przedmówca ma sporo racji. Z moich doświadczeń wyciągam podobne wnioski - z większym litrażem jest łatwiej