Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Witam, mój pierwszy post...:) - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka morska (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Wszystko dotyczące akwarystyki morskiej (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Witam, mój pierwszy post...:) (/showthread.php?tid=8867)



Witam, mój pierwszy post...:) - air - 05-12-2015 03:49

Witam wszystkich serdecznie...to mój pierwszy post na forum i od razu w tematyce morskiej ponieważ po 8 latach przygody z akwarystyką słodkowodną, chcę zacząć przygode z akwarystyką słonowodną. Myślę na początek o małym zbiorniku 72l. Piszę akurat na tym wielkopolskim forum ponieważ uważam iż dobrze jest wiedzieć, że ma się na tej lokalno-poznańsko-wielkopolskiej ziemi jakieś bratnie rafowe dusze, z których wiedzy i zdobytego doświadczenia można korzystaćSmile
Mam w takim razie kilka pytań:
- gdzie można się zaopatrzyć w dobrze wykonane i sklejone, a jednoczesnie nie za drogie szkiełko opti white 60x30x40
- jakiej soli używacie,
- co na start laliście,
- gdzie nabyć lub zamówić dobrą żywą skałę,
- co włożyć do kaskady Fzn3 oprócz małego resuna,
- czy może szukać mam skały z działającego już zbiornika?
- jak i skąd pozyskujecie korale i zwierzęta (ryby i ekipa czyszcząca) - chodzi o to czy macie jakieś sprawdzone sklepy lub osoby - to oczywiście pytanie na dużo później ale zadaje je już terazWink
Jeśli przypomną mi się kolejne pytania, to je zadamWink moja głowa pracuje już o tej godzinie zdecydowanie wolniej lol Wink
Dziekuję bardzo za każdą waszą sugestie, poradę, komentarz!
Pozdrawiam

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - edison - 05-12-2015 08:08

Witamy, jest nas kilka osób na forum, przed założeniem radzę się dobrze przygotować w wiedze i dokładnie przemyślenia na ten temat.
air napisał(a):- gdzie można się zaopatrzyć w dobrze wykonane i sklejone, a jednoczesnie nie za drogie szkiełko opti white 60x30x40
Ostatnio był taki temat na forum i sprawa jest dyskusyjna Smile
http://wtma.pl/showthread.php?tid=3514&page=3

air napisał(a):jakiej soli używacie
Preferuje Red Sea choć teraz używam Instant Ocean

air napisał(a):co na start laliście,
Aquaforest BioS

air napisał(a):gdzie nabyć lub zamówić dobrą żywą skałę,
W samym Poznaniu może być ciężko, ja kupowałem używaną.

air napisał(a):co włożyć do kaskady Fzn3 oprócz małego resuna,
Sera siporax lub Seachem Matrix a po okresie dojrzewania można dołożyć Purigen, Seachem Phosguard

air napisał(a):jak i skąd pozyskujecie korale i zwierzęta (ryby i ekipa czyszcząca) - chodzi o to czy macie jakieś sprawdzone sklepy lub osoby - to oczywiście pytanie na dużo później ale zadaje je już teraz
Troche między sobą a głównie to sklepy ( ostrożnie z Aquamedic ) w dużej części z ogłoszeń na Nano reef , polecam nanokaczor/


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - air - 05-12-2015 12:03

Dzieki edison. Jeśli chodzi o moje teoretyczne przygotowania to trwają one już od ponad pół roku, stałą lekturą jest reefhub, no i fora nanoreef i seaforum.
A powiedz mi w jakich sklepach ty sie zaopatrujesz w produkty oraz życie?
Chciałeś od początku używaną skałę czy akurat tak wyszło? Na używanej z tego co czytałem mocno skracasz czas dojrzewania i jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo różnychu niespodziewanych gości.
Jaki ty masz edison zbiornik?
Dzieki za namiar na nanokaczora; rozumiem, że tez wielkopolskaSmile
Pozdrawiam


Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - edison - 05-12-2015 13:50

Jeżeli chodzi o sklepy to e-rybka, reefshop ( tam kupowałem i nie było problemu ), lub tam gdzie najbardziej pasuje z tych znanych, czasem z konieczności Aquamedic w Janikowie k/Poznania ale trzeba uważać z zakupem życia.
Tak sobie założyłem że od początku będzie żywa skała ze względu na szybsze dojrzewanie, nieoczekiwanych gości w tym wypadku się nie uniknie i to nie ma znaczenia czy kupisz używaną czy ze sklepu.
Mój zbiornik 85l. http://wtma.pl/showthread.php?tid=6846
Nanokaczor jest z Warszawy https://sites.google.com/site/sexykrewetka/oferta/zoanthusyzielone2 ale nie ma problemu z przesyłką pkp,


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - bohen21 - 05-12-2015 20:36

widze że chcesz polecieć na słabej filtracji, określ sobie priorytety, czy chcesz puścić zbiornik na miękasach, mało problemowy, jeśli nie przerybisz to odpieniacz nawet nie potrzebny, ale z doświadczenia powiem ci, że duży filtr i odpieniacz w morskim to spore ułatwienie, każda chemia jest przez niego wywalana (nawet toksyny wydalane przez zdenerwowaną dolabelle). Przy odpieniaczu i dobrej filtracji to ze spokojem można mieć lpsy i spsy. ja poszedłem drogą z sumpem i odpieniaczem na przerost i sobie chwale to rozwiązanie


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - air - 06-12-2015 01:26

Dzięki bohen za podzielenie się własnym doświadczeniem. Jeśli chodzi o moją planowaną pierwszą solniczkę to jestem bardzo mocno ograniczony miejscem, sump też odpada ponieważ szafka którą posiadam jest typową zwężaną. Jeśli chodzi o mnie to marzy mi się dużo większa solniczka no ale chce od czegoś zacząć puki miejsca nie mamSmile Fzn3 to i tak z tego co wiem jeden w najwiekszych kaskad. A o obsadzie też już myślałem-w większości miekasy i lpsy. Co do rybek to pewnie tradycyjna parka błazenków i to tyle na tak mały zbiorniczek. Aha a czy praktykuje się np trzymanie np 3 błazenków czy raczej trzymamy je parami?

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - maciejk1976 - 06-12-2015 10:57

Witaj. Możesz spróbować na suchej skale ja tak startowałem ale wtedy wszystkie możliwe plagi przejdziesz z tym, że unikniesz nieproszonych gości. Ja cały czas używam produktów Aquaforesta i nie narzekam. Aktualnie moje szkło jest dla mnie za małe i stawiam trochę większe i oczywiście z sumpem bo jest wygoda użytkowania. Jeśli chodzi o błazenki to nie ryzykuj z trzema bo będzie jazda na spokojnie weź dwa i będzie spoko. Jeśli chodzi o życie to tak jak Edison pytał lokalnie nie mamy za dużego wyboru także Aquamedic ale radzę uważać bo jest różnie, od czasu jak kupno 2 błazenków skończyło się pasożytem w akwarium staram się przeprowadzać kwarantannę no chyba że kupuje z pewnego żródła.
Na początek do filtra to albo siporax albo matrix no i bakterie startowe jakiej firmy to musisz sobie wybrać sam.
Fakt FZN 3 to największa kaskada ale dla akwarystyki morskiej uważam że do max 30 litrów akwarium zwłaszcza że jeszcze chcesz wsadzić odpieniacz.
Powodzenia w starcie. Jeśli masz jakieś jeszcze pytania to pisz lub przyjdź na spotkanie które co tydzień w środy odbywa się w Malcie, zarówno ja jak i Edison jesteśmy stałymi bywalcami, Bohen też się pojawia także zapraszamy.


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - Patyczak97 - 06-12-2015 13:56

No halo halo panowie! Co z Aqua Nature? Biggrin Życie już się pojawiło, pierwsze szczepki gotowe na nowe domy, a sprzętu też jest trochę. Jak dla mnie to aquamedic z tą padliną na sprzedaż może się schować, ale muszę im oddać że robią rzeczy niemożliwe (np. jak krewetka pada 3h od pakowania Tongue).


RE: Witam, mój pierwszy post...:) - skoti79 - 19-12-2015 12:15

Witam wszystkich no nie da się ukryć że mamy biedę jeśli chodzi o morszczyznę szczególnie w północnej części wlkp. Mnie zostaje piła w której jest jeden biedny sklep gdzie raz po raz coś się trafi a po za tym tylko AM no ale na innych forach są morszczaki z wlkp i jakoś się daje radę