Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Restart i stare podłoże/ - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Restart i stare podłoże/ (/showthread.php?tid=7995)



Restart i stare podłoże/ - edison - 24-03-2015 18:16

Mam zamiar przepłukać Prosoil po prawie dwóch latach od zalania (27litrów), w podłożu jest dużo mułu i pyłu, gdy cokolwiek ruszyć to zaraz jest katastrofa w postaci nitek i mętna woda, dopiero po tygodniu wszystko wraca do normy.
Substrat i tak już nie ma właściwości nawożących więc będzie płukane pod łagodnym strumieniem wody kranowej z sitkiem.
Część odzyskanego podłoża wróci do akwarium i będzie przysypane 9l. nowego podłoża. Niespotkałem podobnych tematów, wiem od kreweciarzy że praktykują takie płukanie bez wpływu na strukture granulek.
Dodam że odmulenie wężem nie wchodzi w gre bo wiadomo nie zrobię tego dokładnie a do tego mam gęsto zarośnięty zbiornik.

Jak to wygląda u was z płukaniem podłoża aktywnego , czy stosujecie takie zabiegi?


RE: Restart i stare podłoże/ - maslo_82 - 24-03-2015 18:43

Możesz płukać, ale dobrze na dnie zostawić cienką warstwę tego niepłukanego.


RE: Restart i stare podłoże/ - Marmota - 24-03-2015 19:27

Ja kiedyś rozsypałem na gazetach do wyschnięcia na słońcu i dopiero jak porządnie przeschło, pył wywiało, przesypałem do ponownego użycia. Czyli krótko mówiąc odpyliłem substrat. Metoda bardzo skuteczna ale długotrwała.
Pzdr


RE: Restart i stare podłoże/ - edison - 24-03-2015 20:33

Wszystkie rady będą przydatne bo nigdy tego nie robiłem a nie chce rozwalić granulatu przy czyszczeniuTongue


RE: Restart i stare podłoże/ - maslo_82 - 24-03-2015 21:32

Przelewaj wodę przez granulat przy pomocy jakiegoś sitka.


RE: Restart i stare podłoże/ - bartus 301 - 10-06-2015 18:40

ja zrobiłem jak kolega Marmota
i działa
ale wiem też że płukaja podłoze i tylko ten pył odchodzi a granulki zostaja (znajomy tak robił)