Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nawożenie (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Wątek: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? (/showthread.php?tid=6880)



Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - rafal_z_2010 - 15-09-2014 21:07

Czy zwijanie się liści u microsorium trient oraz małe, karłowate nowe liście u innych roślin to brak magnezu?

Podaję kno3, po4 oraz potas.
Świerzy zbiornik - ok tygodnia
Świecę 7h - 3x18W w 112l akwarium

[/align]


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - Grzegorz - 15-09-2014 21:23

Aloo
Nie wiem czy to brak magnezu,ale pewnikiem winą obarczyłbym ''socjalistyczne'' sole.
Powinieneś natychmiast przejść na ''kapitalistyczne'' gotowe nawozy.Jakie ,które dowiesz się w od kolegi w następnych postach.
G.


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - kuki102 - 15-09-2014 21:52

A ja jestem zwolennikiem "socjalistycznych" soli Smile
Napisz ile czego podajesz, bo to może być nadmiar potasu. Przydałaby się jakaś fotka. Nie wiem tez czy nie za wcześnie podajesz nawozy.


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - rafal_z_2010 - 15-09-2014 21:55

Potas podawałem codziennie po 1,5 ppm a w pierwszym dniu dałem ok 5 ppm.


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - kuki102 - 15-09-2014 21:59

ale w KNO3 i K2HPO4 też jest potas. Liczyłeś to??


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - rafal_z_2010 - 15-09-2014 22:00

nie Wink

ale zrobiłem test zoolek na K i wyszło, że jest 15.
W dwa dni liście microsorium się mocno poskręcały a u łodygowców np. są dużo mniejsze liście :/


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - maslo_82 - 15-09-2014 22:02

Grzegorz napisał(a):Aloo
Nie wiem czy to brak magnezu,ale pewnikiem winą obarczyłbym ''socjalistyczne'' sole.
Powinieneś natychmiast przejść na ''kapitalistyczne'' gotowe nawozy.Jakie ,które dowiesz się w od kolegi w następnych postach.
G.

Się koledze na żarty zebrało Biggrin

Tak czy inaczej kolega Grzegorz ma całkowitą rację i bardzo się cieszę, ze mamy zbieżne podejście w tej kwestii. W nowym zbiorniku nie masz nawet jednej dziesiątej masy roślinnej dojrzałego zbiornika, a znając podejście wielbicieli soli, dajesz tego więcej, niż ja w dwuletnim zbiorniku.

Zwyczajnie popaliłeś stożki.

Tak więc kolejny raz powtarza się stwierdzenie z mojego podpisu Biggrin


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - rafal_z_2010 - 15-09-2014 22:12

Czyli przedobrzyłem z dawkami?
Podmiana 50 % wody powinna powrócić poziom pierwiastków do tych niższych - bezpieczniejszych? Wink
Ale np. potas pokazuje mi 15 a mam dziury w microsorium, więc nie wiem co może być nie tak..

Ciężka sprawa z tymi solami dla raczkującej osoby Smile Ale dojdę do ładu!


RE: Zwijanie się liści oraz karłowatość nowych - brak magnezu? - Grzegorz - 16-09-2014 18:29

maslo_82 napisał(a):Tak czy inaczej kolega Grzegorz ma całkowitą rację i bardzo się cieszę, ze mamy zbieżne podejście w tej kwestii.
Aloo
Kolega Grzegorz twierdził,twierdzi i będzie twierdził i nikt go z tej drogi nie zwiedzie, że gotowe nawozy są dla ludzi ,którzy nie radzą sobie z solami.Ponad to , nie mieliśmy,nadal nie mamy i mieć nie będziemy zbieżnego podejścia w tej kwestii. O.
G.