Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Nawożenie solami - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nawożenie (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Wątek: Nawożenie solami (/showthread.php?tid=6457)



Nawożenie solami - kuki102 - 19-05-2014 10:00

Witam.
Rozpocząłem zabawę w nawożenie solami. Wszystko ładnie mi się spasowało, nawet zauważyłem bąbelkowanie na roślinach co dla mnie było mega sensacją, tylko martwi mnie jeden szczegół - mianowicie źródło wapnia. Zastosowałem CaCO3 które jest strasznie ciężko rozpuszczalne. Czy ktoś dodawał wapń w jakieś innej formie?? Nie chodzi mi o gotowe mineralizatory.


RE: Nawożenie solami - Grzegorz - 19-05-2014 19:34

Aloo
Dobrym sposobem na podanie wapnia i magnezu w dobrych proporcjach jednocześnie, jest woda kranowa.Jeżeli nie masz dostępu to mogę Ci tanio załatwić.Każdą ilość.
Pozdr.
G.


RE: Nawożenie solami - maslo_82 - 19-05-2014 19:51

Sole są jak socjalizm. Jak mawiał Stefan Kisielewski "Socjalizm to bohaterskie pokonywanie trudności, nie znanych w żadnym innym ustroju" Biggrin

A wracając do tematu, to cały temat soli za duży kładzie nacisk na szeroko pojęte makro elementy, tymczasem najważniejszym nawozem w akwarium zawsze jest nawóz mikroelementowy, jeśli się tego nie podaje, to brakuje go w każdym jednym akwarium roślinnym, następnie potas, a fosfor i azot zawsze się w zbiorniku znajdą mniej lub bardziej. Jesli z powodu intensywnej fotosyntezy brakuje N lub P to sprawę załatwia byle jaki nawóz akwarystyczny. Wszystko sprowadza się do tego, że w nawożeniu solami za dużo dyskutuje się o makroelementach, przez co ludzie myślą, że są one nie wiadomo jak ważne i wiecznie mierzą i mierzą te stężenia.


RE: Nawożenie solami - fredy1 - 19-05-2014 21:01

No Masło lepiej bym tego nie ujął Biggrin Biggrin


RE: Nawożenie solami - maslo_82 - 19-05-2014 21:21

No tak idealnie pasowało Biggrin


RE: Nawożenie solami - kuki102 - 19-05-2014 21:35

Więc tak:
Mikro oczywiście podaję gotowe z linii aqua artu, tylko macro zastąpiłem solami i chodziło mi o inny związek wapnia niż CaCO3 Smile Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.


RE: Nawożenie solami - Stiep - 19-05-2014 22:01

Chlorek i azotan będą się dobrze rozpuszczały.


RE: Nawożenie solami - pawlito - 20-05-2014 11:17

Potwierdzam w 100 %. Ja zaczynając nawożenie solami skupiłem się na makro i niestety zaniedbałem mikro. Roślinki wyglądały na "niedożywione" a glony rosły w najlepsze. Dopiero jak przyłożyłem się do podawania mikro rośliny wystrzeliły w górę i zrobiły się gęstsze. Nawet glosia zaczęła mi ładnie rosnąć mimo że oświetlenie mam tylko 90W na 200 litrów.


RE: Nawożenie solami - kuki102 - 20-05-2014 14:07

Pawlito - A mikro podajesz gotowe czy też robisz z soli?


RE: Nawożenie solami - fredy1 - 20-05-2014 17:09

Ja mam mikro w solach, ale już wymieszane w odpowiednie składniki i instrukcje jak to podawać i dawkować.
Bardzo dobre wyniki mi to daje, jednak wcześniej pomyślałem i zainwestowałem przy zakładaniu zbiornika w substrat... efekty są takie, że mikro dawkuje w dużo rzadziej Biggrin