Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Dlaczego padły helenki? - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Dlaczego padły helenki? (/showthread.php?tid=5707)



Dlaczego padły helenki? - maximus - 30-01-2014 19:09

W weekend zakupiłem od kolegi z forum helenki. Z trzy dni popylały po akwarium potem cała piątka wykorkowała. Co mogło być przyczyną. Od razy powiem ze nie obwiniam o to kolegi Smile po prostu chciał bym poznać możliwą przyczynę co by na przyszłość uniknąć podobnej sytuacji


RE: Dlaczego padły helenki? - krzych0062 - 30-01-2014 19:42

Parametry wody takie same lub podobne? Czy zrobiłeś ślimakom aklimatyzację, czy od razu "plum" do akwa? Wbrew pozorom Helenki to wrażliwe stworzenia i nie lubią "zlej" wody Wink


RE: Dlaczego padły helenki? - maximus - 30-01-2014 20:04

Parametry wody myślę że ok. Tydzień temu robiłem testy na azot i było 5. Co jeszcze ztestowac? Razem z helenami weszły galaxy razborki i mają sie dobrze. Stwory oczywiście aklimatyzowalem ok 45 min pod kroplowka.


RE: Dlaczego padły helenki? - Benon - 30-01-2014 20:37

Parametry się sporo różnią, u mnie GH 18 KH 9 Ph 7,5 NO3 0(RO i kran), z nawozów tylko potas, CO2 brak. Zbiornik stabilny.
Tak jak ci mówiłem, znalazłem tylko dwie puste skorupki małych helenek, około 5mm, zostawiłem sobie 3 dorosłe i wszystkie mają się dobrze(właśnie pełzną do żarcia).
Sam jestem ciekaw czy zmiana parametrów mogła je zabić...
Znalazłeś puste skorupki, czy jak to wygląda ?


RE: Dlaczego padły helenki? - maximus - 30-01-2014 22:06

Benon, tak jak pisałem nawet przez myśl mi nie przeszło żeby ciebie obarczać winą. Ciekawy jestem co się takiego stało. Leżą sobie otworkami do góry ze tak powiem od trzech dni w tym samym miejscu. Jutro je wydobędę.


RE: Dlaczego padły helenki? - Zoogrande - 30-01-2014 22:21

Chemia wody to zawsze chemia wody ale dobrze wrzucić ślimole na styropian od strony suchej i dać im zejść do wody samemu to znacznie zmniejsza ew. śmiertelność. Efekty najlepiej widać w przypadku gatunku neritina. Znaczenie odgrywa ciśnienie osmotyczne wody.