Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Planowany restart 30-tki. - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Planowany restart 30-tki. (/showthread.php?tid=5450)

Strony: 1 2


Planowany restart 30-tki. - Jarus - 14-12-2013 14:59

Witam!

Przymierzam się powoli do planu restartu 30l baniaka. Stoi jako LT już ponad rok z 6 samcami gupika i jest ok ale stwierdziłem że można by zrobić z niego ładniejszy baniak.

W planie jest zrobienie zbiornika z mchami (ze trzy rodzaje) + pogostemon helferi, jeszcze jakaś nieduża ładna roślinka łodygowa (duży heniek ?). Może ktoś coś ładnego doradzi do takiego baniaka co da radę i nie wymaga bardzo dużo światła.

Sęk w tym że nie bardzo wiem ile dać światełka (6800k). Bo nie bardzo mi się uśmiecha pełne nawożenie (sole makro + mikro) - brak czasu. Ktoś wie czy można to jakoś 'wycyrklować'. Co najwyżej mogę podać EC. Wiem że w takim litrażu ciężko o stabilne warunki ale widziałem na targach Wasze kostki i niektóre mnie zauroczyły. Znaczy da się.

Pociągnie ten zestaw roślinek na samym podłożu Pro soil (+ może jakiś substrat żeby wydłużyć czas 'działania')?

Woda 50% kran + 50% RO (GH 8, KH 5)


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 17-12-2013 12:59

Ktoś coś podpowie?


Odp: Planowany restart 30-tki. - edison - 17-12-2013 15:45

Do tej pory wszystkie moje male zbiorniki działały na prosoil i połowie dawki potasu i kazda roslina tam rosła oprocz małego henia.
Na takie akwarium 11w. to za mało, przy 30l. miałem lampe 18w. Diy .
Carbo przydatne jesli nie będzie tam krewetek.
Fajnie rósł właśnie duźy henio, Microunterum umbrosum, staurogyne repens, Cryptokoryna petchi. Wode można mieszac w stosunku 3:1 ro-kran


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 17-12-2013 22:54

Co do nawożenia to dzięki za podpowiedź - spróbuję na samej połowie dawki potasu pociągnąć. Można dać jakiś substrat pod to ProSoil żeby podłoże na dłużej starczyło?
Co do oświetlenia to mogę dać 2 x 8W 6500K czyli jakieś 0,53 w/l. Da radę bez dodatkowego 'węgla'? Z krewetek mogę zrezygnować (jak bez EC się nie obejdzie - w sumie to nigdy ich nie miałem) choć kiszenie w takim litrażu kirysków (np. pigmeji) też mi się wydaje kiepskim pomysłem. ??
A na dno coś się przyda bo planuję stadko jakiejś maleńkiej Razbory jako obsadę.
Jeżeli parametry wody 3:1 będą ok to nie ma problemu.


RE: Planowany restart 30-tki. - edison - 17-12-2013 23:19

Krewetki w akwarium roślinnym szczególnie przy mchach są niezbędne, ja nie nawoziłem ze względu na crystale i tigery, przy RC można choćby na mniejsze straty Smile już nieraz słyszałem opinie że krewetki pinokio też ładne wpierniczają glony jak Amano ale sam nie testowałem więc nie potwierdzam.
Z tym oświetleniem co podałeś trudno powiedzieć czy bez co2 będzie dobrze, ja bym napewno uruchomił chociaż bimbrownie .

Moja sugestia to akwarium jednogatunkowe plus krewetki do sprzątania.

Mieszaj wodę Ro i kran aby osiągnąć kh 4 choć i tak na początku substrat będzie ciągnął w dół.


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 17-12-2013 23:31

Edison a jaki wpływ ma EC na krewecie? Bo o zabawie w bimbrownie mogę zapomnieć.


RE: Planowany restart 30-tki. - edison - 17-12-2013 23:42

Tak naprawdę są różne opinie , wiele osób piszę że zahamowanie rozrodu a wiele osób stosuje.
Głównym składnikiem EC jest środek do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i to mnie najbardziej odstrasza przy krewetkach która jest droższa niż parę zł za szt.
przy RC nawet bym się nie zastanawiał.

Bimbrownia nie jest taka straszna.


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 17-12-2013 23:54

Ja planuje tylko tanie krewetki więc przy EC zostanę. A co do bimbrowni to już ją długo przerabiałem(zanim butle do baniaków kupiłem) i po prostu obecnie nie ma czasu się bawić co jakiś czas z zacierem.
Dzięki serdeczne za rady (mogę powoli zacząć wszystko kompletować) !


Odp: Planowany restart 30-tki. - edison - 18-12-2013 00:00

A wiec masz butle i temat bimbrowni też znasz Smile to spoko


RE: Planowany restart 30-tki. - maximus - 18-12-2013 00:14

U mnie daje węgiel w płynie a RC mnożą się na potęge


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 21-01-2014 00:43

Do baniaka mam już wszystko zaplanowane i część gratów już kupiona. Mam tylko małego zgryza z obsadą.
Mój typ to Rasbora Maculata.
Co byście ewentualnie zaproponowali z jasno ubarwionych ryb (mam czarne tło) do baniaka 40x25x30 (odpadają Neony i Bystrzyki Amandy bo te mam) ?
ps. Czy Galaxy będą dobrze wyglądać na czarnym tle ? Dadzą radę w miękkiej wodzie?


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 22-01-2014 15:50

Ktoś coś podpowie?


RE: Planowany restart 30-tki. - Mikołaj - 22-01-2014 17:18

Danii erythromicron ładnie by wyglądał, ale to Max 10 - 15 sztuk


RE: Planowany restart 30-tki. - bartek98 - 22-01-2014 17:39

Fajnie też wyglądała by razbora borneańska lub espei tak z 10-12 sztuk


RE: Planowany restart 30-tki. - Jarus - 24-01-2014 23:05

Dzięki za podpowiedzi!
Co do Rasbory Espei to uważam, że jest trochę za duża do takiego baniaka (mam stadko w 63-ce).
Ale Danii erythromicron czy razbora borneańska to jest ciekawa propozycja. Pytanie tylko idzie je gdzieś w Poznaniu kupić. ?