Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Zbrojnik niebieski - ciekawostka o tzw. hipnozie:) - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Ryby (/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Wątek: Zbrojnik niebieski - ciekawostka o tzw. hipnozie:) (/showthread.php?tid=3812)



Zbrojnik niebieski - ciekawostka o tzw. hipnozie:) - jar300 - 24-12-2012 21:40

Może niektóry wiedzą może nie ale podam to jako ciekawostkę o tych rybkach. Jeśli nie w tym dziale to prosze o poprawienie mnie.

Zbrojniki niebieskie potrafią wpaść w tzw. hipnozę usłyszałem to kiedyś w programie akwarystycznym. Rybki te po wyciągnięciu z wody i złapaniu na rękę uciekają jak to rybka. Alew po złapaniu w rękę i zakryciu góry drugą dłonią a następnie bardzo szybkim okręceniu dłoni tak aby rybka znalazła się do góry nogami na dłoni którą wcześniej zakrywaliśmy górę to zbrojnik nieruchomieje i można ją bardzo dokładnie sobie oglądać z każdej strony nie marwiąc się że zacznie uciekać czy się szamotać. Nie trzeba się martwić o to że nie będą mogły oddychać bo mówili w tym programie że zbrojniki oddychają też przez żołądek czy coś takiego i potrafią długi czas oddychać powietrzem atmosferycznym. Przy przeprowadzce z małego akwarium do dużego wykorzystałem tę metodę i złapałem w ręcę i sprawdziłem i działa. Dopiero wrzucenie do wody powodował że zbrojnik zaczął się ruszać. Miłego oglądania zbrojników. Zawsze wiedziałem że ta rybka skrywa tajemniceSmile


RE: Zbrojnik niebieski - ciekawostka o tzw. hipnozie:) - globoos - 25-12-2012 12:11

Prawie jak rekinySmile też po odwróceniu na grzbiet wpadają w taki stan.

Kiedyś zbrojnik wydostał się z mojego akwarium, leżał na podłodze tak długo że zdążyły wyschnąć i cała woda wokół też. Po wrzuceniu do wody po chwili zaczął się ruszać ... żył długo i szczęśliwie jeszcze kilka lat dając wiele potomstwaSmile


RE: Zbrojnik niebieski - ciekawostka o tzw. hipnozie:) - maslo_82 - 25-12-2012 12:15

Generalnie większość ryb reaguje spokojem na zakrycie oczu.