Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Sole - początek przygody - pytania - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nawożenie (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Wątek: Sole - początek przygody - pytania (/showthread.php?tid=2352)



Sole - początek przygody - pytania - kazual - 12-03-2012 13:25

Witam
Trochę się naczytałem odnośnie metody IE, a ze względu na start zbiornika 375l stwierdziłem, że kupno gotowych nawozów w płynie dla takiej pojemności by mnie trochę kosztowało...

Więc kupiłem sole, poczytałem trochę i natrafiłem ostatnio na prosty tutorial odnośnie nawożenia: Co zrobić aby metoda EI działała

Wg zamieszczonego tam prostego kalkulatora obliczyłem sobie następujące ilości soli:
KNO3: 90g
KH2PO4: 10g
MgSO4: 120g
Wszystko do 500ml wody

Założenia:
akwarium 320l netto, dawkowanie codziennie po 10ml nawozu.

Czy takie proporcje są dobre? czy czegoś nie pomieszałem?

A jak w takiej metodzie z nawożeniem Fe? Jaką mieszaninę żelaza i jakie dawkowanie wybrać.
Czy roztwór żelaza muszę zrobić w osobnym pojemniku czy mogę wyliczoną dawkę Fe dodać do mieszaniny powyższych soli?

Z góry dziękuję za wszelkie pomocne rady. Mam nadzieję, że zabawa solami tylko z początku jest taka trudna i po pierwszych krokach nie zniechęcę się do niej... Smile


RE: Sole - początek przygody - pytania - czarex - 12-03-2012 14:35

a Kolega nie znalazł opcji wyszukaj???

temat 1
temat 2
temat 3

myślę, że warto najpierw przeczytać Smile


RE: Sole - początek przygody - pytania - kazual - 12-03-2012 23:47

(12-03-2012 14:35 )czarex napisał(a):  a Kolega nie znalazł opcji wyszukaj???
Jak już pisałem to są moje początki z tą metodą nawożenia roślin. Wszystkie te tematy które podałeś czytałem i nawet wiele innych. Jako, że nie chcę nic s......ć na wstępie chciałem się bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek popytać, czy takie stężenia, które podałem będą dobre na początek. Poza tym w żadnym z powyższych tematów nie ma nic odnośnie nawożenia żelazem dlatego moje drugie pytanie odnosiło się właśnie do niego. Zawsze nawoziłem zestawem nawozów planta activ macro i ferro+ a w tych 3 wymienionych solach nie ma żelaza, dlatego chciałem rozwiać moje wątpliwości odnośnie jego dawkowania....


RE: Sole - początek przygody - pytania - czarex - 13-03-2012 00:44

no z tematów, które zlinkowałem - np. i na moim doświadczeniu bazując - zaproponowałeś stężenie 3* większe - pytanie - czy lepiej kombinować aż to się rozpuści, czy zwyczajnie dać mniejsze stężenie i lać 3 razy więcej Smile
ja ostatnio do takiej mieszanki dodałem 2g żelaza i póki co u mnie ok Smile

acz - co powiedzą inni - każde akwa jest inne i inna w nim ilość zielska , inne oświetlenie,obsada itd.
jak dla mnie - próbuj i obserwuj, bo w dużej mierze na tym właśnie polega EI, choć jak już kiedyś rozmawialiśmy - EI zdecydowanie jest wygodniejsze dla mniejszego litrażu, gdzie podmiana 20-50% wody nie jest mega wyzwaniem!
pozdrawiam
i jak ju ż kiedyś rozmawialiśmy warto dodać k2so4...


RE: Sole - początek przygody - pytania - alarmowiec - 13-03-2012 00:47

Wg mnie to się nie rozpuści w 500ml . Zresztą ja nie rozpuszczam tylko sypię do akwa Smile


RE: Sole - początek przygody - pytania - kazual - 13-03-2012 10:38

(13-03-2012 00:47 )alarmowiec napisał(a):  Wg mnie to się nie rozpuści w 500ml . Zresztą ja nie rozpuszczam tylko sypię do akwa Smile
Też nie byłem pewny czy taka ilość soli da radę się rozpuścić. Spróbuję rozpuścić w 1 litrze i zwiększę dawkę podawania x2.
A co do sypania czystych soli do akwa to chyba trochę mniej wygodne codziennie odważać obliczoną ilość.
A jak wygląda sprawa z samym sypaniem soli? tzn czy jak wsypujesz ją do akwarium to ryby nie podpływają myśląc ,że to jedzonko i nie wciągają jej?


RE: Sole - początek przygody - pytania - dzajdol - 13-03-2012 10:43

(12-03-2012 13:25 )kazual napisał(a):  KNO3: 90g - rozpuszczalność: 31g w 100ml
KH2PO4: 10g - rozpuszczalność: 25g w 100ml
MgSO4: 120g - rozpuszczalność: 105g w 100ml

Oczywiście rozpuszczalność podana w temp pokojowej 20 stopni w tym przypadku.

Nie możesz liczyć że jak rozpuściłeś 31g w 100 ml KNO3 to jeszcze rozpuścisz tam 25g KH2PO4.

Nie znam wzoru na rozpuszczanie kilku związków w jednym roztworze (nie wiem czy nawet istnieją), dlatego najlepiej przyjąć, że rozpuszczasz związki osobno czyli:
KNO3: 90g w ~300 ml
KH2PO4: 10g w ~40ml
MgSO4: 120g w ~110ml

Więc teoretycznie w podanych przez Ciebie proporcjach to się rozpuści, zakładając, że będzie to miało temp 20 stopni.
Jednak nie będziesz miał możliwości na korekty składu Twojego nawozu



RE: Sole - początek przygody - pytania - alarmowiec - 13-03-2012 23:43

A dlaczego jak napisałem że wsypuję sole to od razu każdy myśli że codziennie odważam każdy składnik osobno. Sypie odmierzone na np. 1litr wszystko do jednego worka i mieszam ze sobą . A do akwa wsypuje odmierzone porcje mieszanki . Jak kupujecie nawóz np. do surfinii to właśnie jest tak zrobiony i wystarczy rozpuścić łyżeczkę na 10litrów i podlewać . Ja sypię mieszankę do akwarium i niech się sama rozpuszcza Smile


RE: Sole - początek przygody - pytania - kazual - 17-03-2012 12:03

Więc poszukałem i znalazłem trochę bardziej zaawansowany kalkulator.
Założyłem w nim, że będę wymieniał 30% wody tygodniowo a nie 50%. To zmniejszyło mi dawkę gramową soli do rozpuszczenia.
Podawanie 20ml/dobę. i sole rozpuszczone w 1litrze wody.
KNO3: 70g
KH2PO4: 7g
MgSO4: 100g
Zobaczymy co z tego wyjdzie.


RE: Sole - początek przygody - pytania - czarex - 17-03-2012 12:21

wg mnie nie specjalnie różni się od tego, o czym Tobie pisaliśmy - każde akwarium jest inne - inna ilość roślin, temperatura, obsada, światło itp.
dlatego nie ma jakiegoś złotego środka - trzeba empirycznie dojść do odpowiednich dawek Smile