Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Reanimacja akwarium. Rośliny. - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Reanimacja akwarium. Rośliny. (/showthread.php?tid=2243)

Strony: 1 2


Reanimacja akwarium. Rośliny. - Heidelbeere - 23-02-2012 15:13

No, witam Smile

Akwarium mam już od paru dobrych lat, ale jego kondycja, szczególnie roślin, nie powala Sad Jako że mam ferie, przesiedziałam masę czasu na poszukiwaniu jakiegoś ratunku... I pierwsze co zrobiłam to kupiłam nowe oświetlenie (a raczej naciągnęłam rodziców na nie). Mam teraz 2x24 na 60l. Ale czytam dalej i już nic nie wiem. Że plaga glonów i w ogóle.

Mam w związku z tym 2 pytania: substrat, ziemia, czy tylko jakieś pałeczki pod rośliny odżywiające się korzeniami?

I co z płynnymi nawozami?

Dodam, że co2 nie wchodzi w grę. No chyba że Easy Carbo, ale nie próbowałam go nigdy.

Pooomocy! Smile

Jagoda


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Simon - 23-02-2012 15:26

Easy Carbo stosuje mój syn w swoim zbiorniku i efekty widać. Dodatkowo mikro i makroelementy w płynie. Easy Carbo nie jest na pewno tak skuteczne jak co2 w butli. Pod żwir ziemia do kwiatówWink


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Asia - 23-02-2012 15:39

Zawsze jeszcze można zamiast butli co2 zastosować bimbrownię.


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Heidelbeere - 23-02-2012 15:44

Wyrzucą mnie z tą bimbrownią z domu Wink

A ta ziemia to jakoś specjalistycznie przygotowana? Bo na takie małe akwarium nie chce mi się bawić w w skomplikowane przygotowania typu ziemia, glina, zmocz, wysusz...

Poza tym rośliny łodygowe pewnie z tej ziemi się zbytnio nie ucieszą?


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Stiep - 23-02-2012 15:49

Zamiast bimbrowni możesz też zrobić reaktor na bazie kwasku cytrynowego. Ale z tym też jest babranie.


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Simon - 23-02-2012 15:53

Zwykła ziemia do kwiatów prosto z workaYes Przy takim zbiorniku ok 1-1,5 cm grubości i na to żwirek ok 3-4 cm. Na ziemię możesz rozłożyć firanę ale ja nie stosuję ponieważ później są problemy przy przesadzaniu roślin. Korzenie wnikają wgłąb podłoża i przechodzą przez firanę. Podczas przesadzania roślin można wówczas wyrwać pół podłożaSad


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Heidelbeere - 23-02-2012 15:53

W tej kwestii zostaje easy carbo. Poza tym mieszkańcy będą mi chuchać dwutlenkiem Wink


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - alarmowiec - 24-02-2012 12:10

Ludzie przestańcie z tymi firanami to bez sensu pomysł i nie należy tego robić . Tak jak napisał kolega rośliny to przerastają i usunięcie którejś wiąże się z demolką całego dna zupełnie nie potrzebnie . Bardzo wielu akwarystów do z ziemią od lat praktykowało i nikt żadnych firan nie stosował . Co do ziemi to jeśli już to najtańszej (uniwersalnej ) bo te lepsze są z dodatkami często grzybobójczymi które akwarium szkodzą . Osobiście robiłbym na torfie kwaśnym i glinie wędkarskiej . i na to żwir .


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Heidelbeere - 24-02-2012 12:29

Tylko w takim wypadku żwir jest jednorazowego użytku...
A do czego wędkarzom glina?

Acha, jeszcze jedno. Czy przy takim podłożu muszę normalnie nawozić? No bo jak dadzą radę rośliny łodygowe, itp?


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Simon - 24-02-2012 12:38

Żwir nie jest jednorazowego użytku. Spokojnie podczas restartu możesz go wypłukać (na pewno zajmie to trochę czasu i wody) Biggrin Po restarcie robisz jak w tej chwili tzn ziemia i na to żwir. Co do nawożenia ja stosuje mikro i makroelementy w płynie i dolewam do wody w odpowiednich proporcjach co 2 dniYes
Firany osobiście nie stosuję jak również nie polecam tego robić


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - czarex - 24-02-2012 13:33

powiem Tobie tak - przy oświetleniu 48W/60l będziesz musiał nawozić również do wody, bo inaczej roślinki będą marnieć!
jeśli chcesz akwa po taniości pod roślinki przygotować - zrób tak, jak koleżanki i koledzy wyżej proponują - ziemia ogrodowa (najtańsza) na to żwirek i heja - proponuję pamiętać, żeby żwirku była solidna warstwa!!!
nie bardzo rozumiem żwirek jednokrotnego użytku Smile przeż się nie zniszczy Tongue
a po wtóre - to co ile Ty chcesz to akwa od nowa zakładać?? Biggrin

pomyśl Koleżanko o tej bimbrowni, bo bez CO2 masz przegwizdane z takim silnym światełkiem

reaktor, o którym pisze @Stiep jest w eksploatacji dużo trudniejszy niż bimbrownia (przynajmniej na podstawie moich osobistych doświadczeń)

EasyCarbo to takie skrajne minimum!!
Poczytaj sobie wątek http://www.akwarysci-poznan.pl/forum/showthread.php?tid=197
pozdrawiam

a co do tej firany nieszczęśliwej - wątek był już wałkowany 3 razy ale widzę dalej budzi wiele emocji Biggrin
ja osobiście między ziemią a żwir daję plastikową siatkę - taką, jak się pod tynki daje - po co? po to, że jak wyrywam roślinkę - wyrywam tylko tą część, która jest nad siatką - oczywiście z wyczuciem trzeba to robić
a przy okazji za dużo ziemi się do słupa wody nie dostaje Smile POLECAM Tongue
i jeszcze jedno - bo nie bardzo rozumiem, co masz na myśli rośliny łodygowe?
niektóre rośliny łodygowe mają całkiem ładnie rozwinięty system korzeniowy przecież Smile


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Simon - 24-02-2012 13:45

Przeliczając Easy carbo lub Aqua Art Carbo (flaszki 500ml) i biorąc pod uwagę dozowanie w ilości 2 ml/dzień wychodzi finansowo dokładnie tak samo jak utrzymanie bimbrowniYes
Oczywiście miesięczne utrzymanieBiggrin


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - czarex - 24-02-2012 13:49

@Simon - ja nie mówię, że nie ale wg mnie EC to jednak nie CO2 - sam używam EC w krewetkarium, ale z racji tego, że ma ledwie 18l i nie chce mi się do niego osobnego węża ciągnąć Tongue

a AldesanE jeszcze taniej wychodzi 1l=18zł Thumbup


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - Simon - 24-02-2012 13:55

(24-02-2012 13:49 )czarex napisał(a):  @Simon - ja nie mówię, że nie ale wg mnie EC to jednak nie CO2 - sam używam EC w krewetkarium, ale z racji tego, że ma ledwie 18l i nie chce mi się do niego osobnego węża ciągnąć Tongue

a AldesanE jeszcze taniej wychodzi 1l=18zł Thumbup

Całkowicie zgadzam się z Tobą. A jak ze skutecznością tego AldesanE??


RE: Reanimacja akwarium. Rośliny. - czarex - 24-02-2012 14:04

od dłuższego czasu używam zamiast EC i niespecjalnie widzę różnicę Smile