Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: Długie życie RO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Składam zestaw z dwóch membran osmotycznych. Membrany najprawdopodobniej podłączę szeregowo - odpad pierwszej zasili drugą (zmierzę ciśnienie w kilku miejscach to zdecyduję).
Membrany topowego producenta ,więc zależy mi,żeby pracowały długo i optymalnie.Pomyślałem więc o zmiękczeniu wody żywicą jonowymienną umieszczoną przed membranami.Czy pomimo filtra węglowego na membranę RO nie będzie działała większa ilość chloru? Nie znam się na chemii ,ale wiem że złoże regeneruje się solą ,a chlor szkodzi membranie.
Czy po wypłukaniu złoża jonit zatrzymuje Cl ?
Czy zmiękczając wodę oddaje tylko Na ,czy również Cl ?
Czy blok węglowy zatrzyma zwiększoną ilość chloru? itd.itd
Ogólnie - czy to bezpieczne połączenie?


[Obrazek: 03d270c2c6c3.jpg]
i tu rodzi sie pytanie czy nie jest to przerost formy nad treścią. czy potrzebujesz aż tyle wody żeby łączyć 2 membrany???

przy regularnej wymianie prefiltrów membrana ze spokojem wytrzymuje 2-3 lat, moja ma prawie 4 lata i żywica na końcu układu daje totalne zero na tdsie, a żywica ma już 4 miesiące. skoro rzeczywiście potrzebujesz tak dużo wody to kup od razu większą membranę i problem z głowy. jeśli wchodzi tu wersja "sknerus" to takie połączenie sie sprawdzi, z tego co pamiętam to masło takie w sklepie, ale moim zdaniem raz dwa zabijesz membrane na odpadzie, więc co zaoszczędzisz na wodzie stracisz na membranie i żywicy, bo jak ja zasilisz kranem to raz dwa będzie do wyrzucenia. dlatego sie ją montuje na końcu obiegu żeby zerowała wode z tego co membrana przepuszcza a im starsza membrana tym częstsza wymiana żywicy.

z żywicą to jak z podłożami aktywnymi na ro działają 2 lata a na kranie po pół roku są jałowe
Potrzebuję ,aż tyle wody bo do akwarystyki ten zestaw będzie służył przy okazji. Nie chcę baniaka ciśnieniowego i nie chcę czekać pół dnia na 10 litrów wody. Chcę przetestować zestaw minimalizujący ilość wody odpadowej nawet kosztem początkowych inwestycji. Zestaw z membraną 300gpd nie daje takiej możliwości.
W przemyśle łączą membrany zawsze równolegle a nie szeregowo . To już powinno dać do myślenia .
Wg tego rysunku druga membrana dostaje wodę o znacznie większej twardości oraz ilości śmieci na litr w porównaniu do pierwszej .

Jeśli chodzi o zminimalizowanie wody odpadowej możesz wejść w destylację wyparkową . Wtedy zamiast płacić za wodę będzie temat zużytej energii do całego procesu .
.Czytałem o systemach szeregowych i choinkowych na statkach ,czyli nie jest to żaden wynalazek.Czytałem o tym również w : "Podstawy projektowania instalacji odwróconej osmozy" Maciej Szwast. Nie ma problemu w takim połączeniu.
utopia napisał(a):Wg tego rysunku druga membrana dostaje wodę o znacznie większej twardości oraz ilości śmieci na litr w porównaniu do pierwszej
Dlatego chcę umieścić zmiękczacz przed membranami i stąd moje pytanie o Cl.
Problemu nie ma . Tyle że na statkach nikt nie wnika w czas życia membrany bo zostanie wymieniona dlugo przed końcem żywota.
W sumie wiele nie ryzykujesz tylko membrane.
Co do pytania o Cl nie odpowiem . Nie mam pewnosci i nie chce wprowadzić Cie w błąd :-)
Jakiej żywicy chcesz użyć? Te standardowo używane w domach do zmiękczania wody pochłaniają jony magnezu, wapnia, żelaza i zastępują je jonami sodowymi. Woda staje się miękka, ale zawartość jonów wcale się nie zmniejsza, a nawet będzie się podnosić bo np: jeden kation wapnia jest wymieniany na dwa kationy sodu. Wobec tego co taka żywica Ci da jeśli zamontujesz ją przed membraną RO?
Solanka jest używana tylko do regeneracji i jej celem jest proces odwrotny, czyli żywica ponownie nasyca się sodem, oddając jednocześnie jony odpowiedzialne za twardość. Żadne aniony chlorkowe nie polecą więc na membranę.

Ale mogę sobie bajać dopóki nie podasz dokładnych informacji o planowanych żywicach. Ja w każdym razie zrezygnował bym z tego złoża, a na pewno nie stosowałbym go przed membraną. Układ mógłby wyglądać tak: prefiltry mechaniczny i węglowy Icon_arrow membrana 1 Icon_arrow membrana 2 zasilana odpadem z membrany 1.
Pop pierwsze to nie będzie działać ponieważ wylot wody zużytej nie może być zatkany bo to całkowicie zmienia ciśnienia w membranie . Takie połączenie jest możliwe ale wylot pierwszej musi być zbierany w zbiorniku i zasilanie drugiej musi mieć pompę podnoszącą ciśnienie. Tak to się robi ale pewnie słabo doczytałeś Smile. Jakoś wody przed filtracją ma wpływ na żywotność membran zwłaszcza tych dokładnych.
Temat już przerabiany i instalacja sprawdzona działa cały czas u kolegi EmWu Zobacz tutaj
Stiep napisał(a):Jakiej żywicy chcesz użyć?

Nie wiem jaka będzie dobra ,myślałem że żywica to żywica. No chemii nie znam się kompletnie.

alarmowiec napisał(a):Pop pierwsze to nie będzie działać ponieważ wylot wody zużytej nie może być zatkany bo to całkowicie zmienia ciśnienia w membranie . Takie połączenie jest możliwe ale wylot pierwszej musi być zbierany w zbiorniku i zasilanie drugiej musi mieć pompę podnoszącą ciśnienie. Tak to się robi ale pewnie słabo doczytałeś Smile. Jakoś wody przed filtracją ma wpływ na żywotność membran zwłaszcza tych dokładnych.
Temat już przerabiany i instalacja sprawdzona działa cały czas u kolegi EmWu Zobacz tutaj
O ile ciśnienie będzie podobne do tego przed restryktorem to pierwsza membrana będzie odpowiednio opłukiwana. Dobrze doczytałem odnośnie połączeń szeregowychTongue
Oto fragment, autor Maciej Szwast "Podstawy projektowania instalacji odwróconej osmozy":
[Obrazek: c6ccf1c6282e.jpg]
Druga membrana będzie pracowała w środowisku o ok. 20% gorszym(o ile stężenie tak się liczy i o ile moja pierwsza membrana będzie miała uzysk czysta-brudna 1/3-4). Wyeliminowanie wapna i magnezu na samym starcie odciąży obie membrany i w efekcie ta druga wcale nie będzie pracowała w tak fatalnych warunkach.
To wszystko to są oczywiście moje założenia.Wyczytałem ,że sporym problemem dla membran jest twarda woda ,więc próbuje ją wyeliminować ,żeby ta druga miała lżej.
alarmowiec napisał(a):Pop pierwsze to nie będzie działać......
Aloo
Po pierwsze -działa.
Po drugie - działa bez zarzutu.
Po trzecie -od roku.
Pozdr.
G.G.
Aloo

Po pierwsze jak u ciebie kolego Grzegorz podłączone jest to tak jak narysował kolega matoole no to to nie działa . Rysunek kolegi nie ma nic wspólnego z przytoczonym cytatem Smile

Ps.
Muszę tym razem przyznać się do mojego błędu. Trochę źle w pośpiechu odczytałem rysunek kolegi więc go przepraszam jak i kolegę Grzegorza. Ten układ będzie działać jest tylko jeden błąd który należy poprawić. Pompa ma pulsacyjną pracę co ma bardzo zły wpływ na membranę dlatego zawsze za nią a przed membraną jako amortyzator powinien być filtr sedymentacyjny.
Rozwiązanie to jest jednak dużo gorsze od podanego w linku.
Przykład z książki przedstawia jednak inne układy mimo że szeregowe.
alarmowiec napisał(a):Pompa ma pulsacyjną pracę co ma bardzo zły wpływ na membranę dlatego zawsze za nią a przed membraną jako amortyzator powinien być filtr sedymentacyjny.
Chciałem ,żeby ciśnienie z pompy nie było tłumione przez filtr,ale skoro jest tak jak piszesz to cofnę ją o jeden segment.
Czy ktoś widział może pompę wody ,która podaje 2,2- 2,6 l/min ,czyli132-156 l/h. Wszędzie widzę pompy o przelocie 1,0 -1,6 l/min. Czy o posiadaczach większych membran nikt w Polsce nie pomyślał?
Pompa do 300gpd ma przepływ około 2, 2-2, 4l/m i kosztuje 340zl

Opcjonalnie 500gpd za 500zl z przepływem 4l/m
każdy ciągnie w inną stronę a tak naprawdę :
-woda jest stosunkowo tania
- membrany nie są już kosmicznie drogie ,,,powiedział bym nawet że są tanie
teraz trzeba tylko przeprowadzić bilans koszta wody /żywotność wzgledem ceny membany przeliczone na wyprodukowane litry

Nawet jeśli stosować system kaskadowy to dodatkowa pompa ... koszt , kolejna membrana umiera szybciej ..koszt itd itd

To jest naprawdę proste równanie
koszta poniesione do uzyskanego dobra ...

Gdyby firmom zależało bardziej na życiu membrany niż na minimalizacji kosztów całkowitych to już dawno dązyli by do zerowego odpadu ..a cena wody może być pomijalna jeśli uwzględnimy wszystkie koszta
Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do wydajności całego układu ma membrana 125gpd z pompą. W porównaniu do choćby 300gpd ma dużo mniejszy odpad no i mieści się w zwykły korpus.
Stron: 1 2
Przekierowanie